Pastaroji savaitė persmelkta daugybės netikėtų netekčių, suvirpinusių ne vieną širdį. Lietuva neteko gerbiamų sportininkų, medikų, visuomenininkų.
Kiekviena žinia apie skaudžią mirtį užklumpa netikėtai, tačiau Anapilin iškeliavę nusipelnę lietuviai niekada nebus pamiršti – jų atminimas amžinai liks gyvas.
Prieš savaitę, gegužės 10-ąją, šalį apskriejo žinia, kad mirė legendinis Klaipėdos žurnalisas, žinomas Klapėdos „Granito“ futbolo komandos, su kuria iškovojo ne vieną titulą Lietuvoje, gynėjas Aldas Vabuolas. Jam buvo 76-eri.
Šią žinią paskelbė „Vakarų ekspresas“. A. Vabuolas ne tik pats profesionaliai žaidė futbolą, bet ir treniravo jaunąją kartą. Apie netektį pranešęs žinomas sunkiosios atletikos treneris Bronislavas Vyšniauskas, artimai bendravęs su A. Vabuolu, atsiliepė apie jį pačiais gražiausiais žodžiais:
„Tai buvo garbingas, padorus ir sąžiningas žurnalistas. Jis ne tik pats aktyviai sportavo, bet ir visada domėjosi sportu, palaikė sportininkus, apie juos yra parašęs daugybę straipsnių.“
Tą pačią dieną užgeso ir pedagogo, kraštotyrinininko, Raseinių garbės piliečio Antano Girčio gyvybė. Žinią apie netektį pranešė Raseinių rajono savivaldybė, pranešusi, kad velionis amžinojo poilsio atgulė Jonavos miesto kapinėse:
„Netekome pedagogo, kraštotyrininko, Raseinių garbės piliečio Antano Girčio (1929-2023). Reiškiame nuoširdžią užuojautą artimiesiems, draugams ir kolegoms dėl netekties.“
Gegužės 11-ąją, trečiadienį, pasiekė dar viena skaudi žinia – mirė garsus fitoterapeutas Juozas Ruolia, kuriam gegužės 18 dieną būtų sukakę 73-eji. Žinią apie netektį patvirtino Nacionalinis vėžio institutas. Kaip vėliau pranešė jo dukra, gyvybę pasiglemžė insultas.
1950 m. gegužės 18 d. Ignalinos rajone gimęs J. Ruolia nuo pat vaikystės domėjosi augalais, vėliau – gydomosiomis jų savybėmis. Žymus fitoterapeutas visada dalindavosi naudingais patarimais sveikatai ir negailėjo savo žinių kitiems.
Gegužės 12 dieną pranešta ir apie garsios mediumės Gražinos Asipauskaitės mirtį, apie tai pranešė jos sesuo Loreta. Realybės šou „Namas” išgarsėjusi mediumė turėjo mažametį sūnų, jai buvo vos 40 metų.
Kaip vėliau naujienų portalui tv3.lt teigė G. Asipauskaitės tėtis Jonas, netikėtai jos gyvybę pasiglemžė sušlubavusi sveikata. Velionė buvo suplanavusi vizitą pas gydytoją dėl užklupusių sveikatos problemų, tačiau jis nebeįvyko – G. Asipauskaitės kūnas rastas gyvūno aptvare.
Sekmadienį, gegužės 14 dieną, užgeso ilgametės Letuvos neįgaliųjų sporto federacijos generalinės sekretorės Irenos Burim gyvybė. Apie tai pranešė Lietuvos paralimpinis komitetas.
Socialiniame tinkle „Facebook“ Lietuvos paralimpinis komitetas rašė:
„Netekome ilgametės Lietuvos neįgaliųjų sporto federacijos generalinės sekretorės Irenos Burim, kuri daug savo gyvenimo metų dirbo žmonių su negalia sporto labui – atidavė daug jėgų jį vystydama, taip pat skatino fizinį neįgaliųjų aktyvumą, integraciją.
Šią liūdną valandą Lietuvos paralimpinio judėjimo bendruomenės vardu reiškiame nuoširdžią užuojautą Irenos Burim artimiesiems, draugams, bičiuliams, kolegoms ir bendražygiams.“
Kitą dieną, gegužės 15-ąją, popiet pranešta, kad mirė Lietuvos Respublikos ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi apdovanotas garsus žirginio sporto puoselėtojas, raitelis Antanas Rimvydas Vaitkevičius. Žinią socialiniuose tinkuose pranešė artima šeimos draugė.
A. R. Vaitkevičius buvo Lietuvos konkūrų rinktinės narys, vėliau – rinktinės vyr. treneris, 1988 m. Seulo Olimpiadoje buvo vienas iš SSRS rinktinės trenerių, LTOK atkūrimo darbo grupės bei generalinės asamblėjos narys.
Jis taip pat vienas iš Belmonto sporto bazės įkūrėjų ir direktorių, ilgametis Lietuvos veterinarijos akademijos dėstytojas. Amžinojo poilsio velionis atguls Rasų kapinėse.
Tądien šalį sukrėtė dar viena mirtis – užgeso fiziko, pedagogo, visuomenininko dr. Audriaus Alkausko gyvybė. Vyrui tebuvo 45-eri. Pastaruosius kelerius metus jis dirbo FTMC Fundamentinių tyrimų skyriuje.
„Audriaus mokslinės idėjos žėrėjo itin produktyviai, spalvingai ir labai išradingai. Darbas su Meile ir Vaizduote, leidęs sukurti daugybę kertinių straipsnių ir pranešimų elektroninės struktūros puslaidininkių tema, leidęs paruošti tarptautinius projektus ir ateities gaires nuolat intensyvėjančiai mokslinės grupės veiklai…
Fizikos pašaukimas, vidinė Kūrybos impulso palaima ir… kantri akistata su pačiu savimi… Viskas buvo taip ryšku, bet truko taip trumpai. Pernelyg trumpai“, – šviesaus atminimo Kolegą prisimena FTMC direktorius prof. Gintaras Valušis.
Tą pačią dieną pranešta apie dar vieną skaudžią netektį – mirė Lietuvių kalbos ir kultūros cenro prie Tbilisio technikos universiteto vadovas, profesorius Vidas Kavaliauskas. Vyrui buvo 57-eri.
Kaip naujienų portalui tv3.lt teigė veliono sesuo, šiuo metu ji bendrauja su Sakartvelo ambasadoriumi, derinamas kūno parvežimas į Lietuvą.
„Broliui atliktas skrodimas, didžiausia tikimybė, kad jam tiesiog sustojo širdis, jis sukniubo. Jį rado prie kompiuterio“, – sakė brolio netekusi sesuo.
Ji prisiminė, kad iki tol V. Kavaliauskas ne kartą yra sakęs, kad jaučia nuovargį, prastai jaučiasi: „Buvo įvairių pasikalbėjimų, sakydavo, kad prastai jaučiasi, skundėsi nuovargiu, tačiau mūsų jau toks amžius, kad nuolat padejuojame.“
Viena skaudi netekties po kitos – vakar, antradienį, gegužės 16-ąją pranešta, kad Sakartvele tragiškai žuvo Baltijos juvelyrikos parodos „Amber Trip“ organizatorius Giedrius Guntorius. Žinią naujienų portalui tv3.lt patvirtino jo dukra.
Anksčiau buvo pranešta, kad Sakartvele galėjo žūti du plaustais kalnų upe plaukę lietuviai. Vakar pranešta, kad rastas vieno iš dingusiųjų kūnas. Paaiškėjo, kad rastas vyras – G. Guntorius.
Žinia apie netektį šeimos nariai pasidalino ir socialiniuose tinkluose:
„Netikėtai netekome mylimo Tėčio, sutuoktinio ir draugo, turėjusio itin didelę širdį, talpinusią tiek daug vilties, svajonių, didžiulių užmojų…
Kaip niekas kitas jis gebėjo įkvėpti, kurti, besąlygiškai mylėti ir rūpintis. Dabar mums lieka tik meilė, kuri daug stipresnė už mirtį.
Giedriau, ilsėkis ramybėje.
Tave visados mylintys žmona ir vaikai“.