Lietuvoje pliaupiantis lietus skandina žmonių daržus ir derlių: „Nieko neturėsim, badausim“

Dalį Lietuvos ilgai merkiantis lietus skandina žmonių daržus ir derlių. Pastarąją parą kai kuriuose Aukštaitijos regionuose iškrito pavojingam priskiriamas kritulių kiekis.

Daržuose telkšo balos, vandenyje mirksta daržovės, uogos. Daržovių augintojai nerimauja, kad ko nenuskandins lietus, numarins ligos.

Po maždaug pusę paros pliaupusio lietaus daržuose telkšo vanduo. Skęsta svogūnai, česnakai, braškės, bulvės. Į daržus tenka bristi ir Naujamiesčio gyventojams.

Į permirkusią žemę vanduo nebespėja gertis. Tad balos telkšo moliūgų, bulvių lysvėse. Daržininkė baiminasi, kad ko nenuskandins lietus, numarins ligos.

„Iš po šios nakties vaizdas tai graudus, labiausiai gaila lauko pomidorų ir arbūzų. Tiek privaryta lietaus, jam paprasčiausiai nebėra kur išeiti tam vandeniui, jis va taip ir stovi. Užkaitins ir, tarkim, bulviniams augalams, pomidorams, kurie auga lauke, paprasčiausiai bus tinkamos sąlygos išsivystyti marui, tas baisiausia yra“, – kalba Naujamiesčio gyventoja Donata.

Vanduo semia ne tik gyventojų daržus, bet ir šiltnamius.

Zinaida iš Naujamiesčio sako, kad darže prie namų užaugintų daržovių užtekdavo ne tik sau. Kad prisidurtų prie varganos pensijos, dalį derliaus pensininkė parduodavo.

„Neturėsim nieko, nei daržovių, nei bulvių, nieko neturėsim, badausim. Iš ko gyvensim, pensija maža, 20 eurų pridėjo“, – kalba Naujamiesčio gyventoja Zinaida.

Į daržą prie namų kol kas kojos nekelia ir Laura. Šeimai ekologiškų daržovių kasmet užauginanti jauna mama sako, kad pavasarį prasidėję lietingi orai baigia paskandinti visas daržo gėrybes.

„Jau sakom viskas, gana, užtenka, bet pasakyk tu kam viršui, kad nebelyk. Stengiesi, sodini viską, darai ir ateini, žiūri, kad visur stovi balos ir greičiausiai šiais metais mes nieko neturėsim, jokio derliaus. Gali būt, kad ir supus tenai, nu ir, kaip sak,o ne tik karas ateina, bet ir badas“, – sako Naujamiesčio gyventoja Laura.

Bado nebus, bet pinigines greičiausiai teks labiau paploninti perkant naujo derliaus daržoves. Kol kas šviežiomis bulvėmis iš Žemaitijos prekiaujanti Kristina sako, kad galbūt Joninėms pavyks pradėti kasti bulves ir savo ūkyje Sidabrave.

„Prie namų šiandien rytą pažiūrėjau. Vanduo vagose ir viskas, šiaip tai liūdna. Jos pus. Buvo prieš kokius 5 metus, kad taip iš vandens traukėm, jos buvo baisiai neskanios ir smirdančios“, – sako ūkininkė Kristina.

Šiuo metu turguje šviežios bulvės kainuoja nuo euro iki pusantro. Net praėjusio sezono bulvės iki vėlyvo pavasario buvo kone dvigubai brangesnės nei ankstesniais metais – 70 centų už kilogramą.

„Pernai buvo sausa, tos bulvės visą žiemą kaina prasilaikė, nes nebuvo bulvių. Tai dabar nuskęs ir vėl nebus bulvių, ir vėl bus brangios“, – sako ūkininkė Kristina.

Per praėjusias 24 valandas aplink Panevėžį iškrito kone 2 savaičių kritulių norma. Ten fiksuotas pavojingo lietaus reiškinys.

Daugiausiai lietaus kliuvo Ignalinos rajonui. Per pusę paros iškrito tiek kritulių, kiek prilyja per 3 savaites – į kvadratinį metrą pripliaupė 4 dideli kibirai vandens.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer