Lietuvoje siūloma bausti taršių automobilių vairuotojus: stabdytų gatvėje ir naikintų technikinės apžiūros galiojimą

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas nerimsta ir vėl grasina sankcijomis taršių automobilių vairuotojams. Kitų metų pradžioje Gentvilo vadovaujama ministerija nori leisti aplinkos apsaugos pareigūnams tikrinti automobilių taršą, o ją viršijus – atimti vairuotojui teisę naudotis savo automobiliu – panaikinti techninės apžiūros galiojimą, kol vėl iš naujo jos nepereis.

Ministerija turi ir dar vieną užmojį – priversti vairuotojus dar dažniau savo automobilius varyti į techninę apžiūrą.

Pensininkas Vladislovas sėda į savo 17 metų senumo „Nissan“ markės automobilį.

„Mano tvarkinga. Dyzeliuks, va, eina. Techninę eina be problemų. Reikia gerą kurą pilti. Perku suomišką, patį brangiausią“, – sako Vladislovas.

Vladislovas sako, kad jo dyzeliukas dirba kaip bitė, nei dūmija, nei ką, turi katalizatorių. Bet tiek Vladislovą, tiek kitus senų ir taršių automobilių vairuotojus nori pažaboti aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Ministerija per kitų metų pirmus tris mėnesius nori įteisinti naują reikalavimą keliuose stabdyti automobilius ir, patikrinus jų taršą ir ją viršijus, panaikinti techninės apžiūros galiojimą.

„Nėra universalios teisės teršti. Jeigu jūsų automobilis yra techniškai netvarkingas, tai jūs turit, kaip savininkas, atsakyti už tą taršą, sutvarkyti jį. Techninė apžiūra yra nuo 9 iki 20 eurų“, – sako S. Gentvilas.

„Negerai. A kuo važiuosi? Sodas už 20 kilometrų. Kuo važiuosi? Sėdėsi kambary pro langą žiūrėsi? Ir į darbą dar važiuoju dirbt, nesvarbu, kad amžius jau“, – kalba Vladislovas.

Ministerija siūlo naujovę, kad automobilius tiesiog gatvėje galėtų stabdyti tik aplinkos apsaugos departamento pareigūnai. Jie tą gali daryti ir dabar, bet su policijos palyda. Ministerija žada pareigūnams pripirkti prietaisų, kuriais jie galėtų matuoti automobilio taršą, o ją viršijus nebeleisti jos eksploatuoti mašinos. Vėl riedėti keliuose automobilis galės tik iš naujo perėjęs techninę apžiūrą. Kontrolė, pasak ministerijos, bus atsitiktinė.

„Natūralu turbūt, kad greičiausiai stabdomas automobilis, kuris būtent ir skleidžia neįprastos spalvos dūmus ir tokiu atveju pamatuojama tarša. Ne tik tai, kad dėl dūmo spalvos tas automobilis iš karto kreipiamas į pakartotinę techninę apžiūrą arba naikinamas jam galiojimas“, – aiškina Aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė.

Automobiliai dėl taršos, pasak ministerijos, kasdien ar kas savaitę tikrinami nebus. Ir visgi ministerija nori ne tik tikrinti automobilius gatvėse, bet dažninti ir techninių apžiūrų periodiškumą vadovaudamasi Latvijos pavyzdžiu. Mat kas 6 automobilis Lietuvoje, kuris senesnis nei 14 metų, iš pirmo karto nepereina techninės apžiūros.

„Techninė apžiūra nuo pirmos registracijos 4 metai, vėliau 4 metai, o paskui jau nuo 8 metų automobilio amžiaus yra dažninamas techninės apžiūros laikas kas metus“, – sako R. Radavičienė.

„Jeigu per techninę apžiūrą praėjo dyzelinis automobilis, įsipylęs ir sumaišęs truputį benzino ir neviršijęs standartų, tai jis po to tikrai neturi važinėti gatvėse du metus iki sekančios techninės apžiūros ir dūmyti visiems prie perėjų“, – kalab S. Gentvilas.

Ir visgi panevėžiečiai Gentvilo idėją stabdyti ir tikrinti automobilius tiesiog gatvėje vertina skirtingai:

„Aišku, kad reikia tvarką palaikyti. Tvarkos tai nėra.“

„Aišku blogai. Bet jeigu priima tokius įstatymus, tai gal tada ir mašinom parūpins geresnėm.“

„Pasipinigavimas.“

„Mano mašina tvarkinga, neimu į galvą, bet ir prie tvarkingos prisiknis.“

„Labai greitai drastiškai daromi sprendimai, ne į naudą žmonėms.“

„Nesąmonė, nu ir ką. Technikinė praeita jau, tai ką dar eiti?“

„Taršių būna net uždusti, kai papučia tais dūmais kokio dyzelio. Labai geras. Aš palaikau.“

O socialdemokratas Linas Jonauskas Gentvilo kalbas vadina tuščiomis, mat jos siūlomos priemonės bus neveiksmingos ir yra tiesiog kerštas visiems, kas nepritarė taršos mokesčio įvedimui.

„Aplinkos apsaugos pareigūnų algos yra tokios mažos, kad nuolatos aplinkos apsaugos departamentui trūksta 50–60 aplinkos apsaugos pareigūnų ir tiesiog nėra kam dirbti. Jeigu mes nusipirksim tų priemonių, gali būti, kad jos ir toliau kur nors sandėlyje bus patalpintos ir neatliks savo darbo, nes nebus žmonių, kurie tais prietaisais dirbs“, – teigia L. Jonauskas.

Ne tik žmogiškųjų resursų trūkumas, bet ir kitų aplinkosauginių dalykų kontrolė, anot kito Seimo nario Kęstučio Mažeikos, dėl tokio Gentvilo siūlymo gali sumažėti. Mažeika sako, kad XXI amžiaus problemą ministerija sprendžia akmens amžiaus priemonėmis, kai jų yra modernių ir efektyvių.

„Stacionarūs taršos matavimo prietaisai, kur važiuojančių automobilių sraute gali pamatuoti ten per sekundę, daugybę matavimų atlikti ir net gi su galimybe identifikuoti teršėją. Tai turbūt tai yra reali priemonė“, – kalba Seimo narys Kęstutis Mažeika.

Ministerijos duomenimis, Lietuvoje kas 30,40 automobilis yra taršus, o tai atsiliepia žmonių sveikatai – dėl oro taršos kasmet prieš laiką miršta apie 300 tūkstančių europiečių.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer