Sparčiai atšilus orams į pajūrį jau pradėjo plūsti poilsio ir jūros pasiilgę gyventojai. Nors poilsiautojai pastebi, kad kainos pajūryje kandžiojasi kaip reikiant, tačiau akivaizdžiai atostogoms negaili ir stačia galva pasineria į malonumus.
Apie didėjančias kainas ir gyvenimą pajūryje naujienų portalui tv3.lt papasakojo pajūryje neretai koncertuojantys bei poilsiaujantys atlikėjai.
Pranešama, kad šią vasarą Palangoje, Basanavičiaus gatvėje už šaltibarščius gali tekti pakloti 12 eurų, o už cepelinus – beveik 10. O nankvynių kainos įvairiuose puslapiuose svyruoja nuo 40 eurų ir daugiau.
Grupės „Patruliai“ narys Juozas Butnorius (38 m.) neslepia, kad kaip ir kasmet, jis jau jaučia šiokį tokį kainų kilimą.
„Šią vasarą Palangoje turime apie 11 koncertų. Situacija su žiūrovais tikrai nėra prasta. Nesame Palangos verslininkai, kurie nuolatos skųstųsi kainomis. Visgi koncertuoti į Palangą vykstame jau eilę metų, nors kasmet sakome, kad ten bus mūsų paskutiniai metai, vis vien tenai grįžtame.
Kad ir kaip žmonės gali keikti tą Palangą, vis vien ten visi važiuoja“, – šypteli žinomas vyras.
Klaipėdoje gyvenimą kuriantis vyras neslepia, kad visame pajūryje atšilus orams galima pajausti kainų kilimą.
„Tie kilimai yra periodiški. Jeigu kainos kiltų tik viename sektoriuje, mes tai labai greitai pamatytumėme ir greit pradėtumėme dėl to „putotis“. Bet kadangi kainos kyla visur – nuomose, paskolų palūkanos ir panašiai. Turbūt tokiame kainų kilimo maratone lengviau pasakyti, kokios kainos leidžiasi. Kai tenka nuvykti į restoraną ar kavinę, pamatau, kad kainos pakilusios tikrai neproporciškai“, – pastebi jis.
Kainos – neproporcingai didelės
Nors daugeliui lietuvių vasara – atostogų metas, J. Butnorius tikina šiltaisiais metų mėnesiais į užsienį poilsiauti negalintis. Juk tai jam – pats darbymetis.
„Vasarą mes atostogauti niekada negalime. Turbūt vienintelė mano kelionė vasarą buvo praeitais metais, kada žmonai surengiau staigmeną ir trims dienoms ištrūkome į Veneciją. Atostogos atlikėjams paprastai būna rudenį arba pavasarį.
Žinoma, tikrai suprantu žmones, kurie renkasi atostogauti Turkijoje, kur viskas įskaičiuota viešbutyje gali pailsėti už kelis šimtus eurų. Ten jie gauna nakvynę, baseinus, maistą“, – teigia atlikėjas.
Štai aktorius, atlikėjas, grupės „Čilinam“ narys Marius Jampolskis (45 m.) tikina, kad koncertų šiemet gausu ne tik Palangoje, bet ir aplink visą Lietuvą. Jis koncertuoja ne tik su grupės nariais Ramūnu Rudoku ir Stanislavu Stavickiu-Stano, bet kartu ir su scenos partnere Irūna Puzaraite-Čepononiene.
„Tenka koncertuoti ne tik pajūryje, bet ir visoje Lietuvoje. Bet nemažai koncertų būna ir Palangoje, tad blaškomės po Lietuvą visur“, – pasakoja jis.
Paklaustas, ar pajūryje mato didelį kainų šuolį, vyras teigia, kad nors ir daug kas negaili kritikos pajūriui, žmonių neatbaido net ir didelės kainos.
„Girdėjau ir tai, kad žmonės dažniau dabar renkasi poilsį užsienyje, o ne Lietuvos pajūryje, bet matęs žmonių kiekį, negaliu su tuo sutikti.
Nors visi aplinkui kalba, kad Palangos poilsiui nesirinks, bet pajūrys vis vien pilnas. Čia kaip tie serialai, kurių „nieks nežiūri“, nes tariamai neturi televizoriaus, bet visi vis vien viską žino“, – juokiasi aktorius.
Nors dabar neretai kalbama apie į kitus kurortus plūstančius žmones, kuriuose jau matomos žymiai labiau nei Palangoje išpūstos kainos, M. Jampolskis tik gūžteli pečiais ir neslepia, kad nei žiūrovų, nei žmonių pajūryje tikrai netrūksta.
„Feisbuko platybėse susidaro jausmas, kad niekas neturi televizorių, nesilanko pajūryje. Bet viskas gerokai kitaip ir skųstis negalime. Madinga tik šnekėti, kad žmonės nežiūri Lietuvos atlikėjų pasirodymų ar televizoriaus.“
„Specialiai stengiuosi dalyvauti skirtinguose formatuose, kad neužsisėdėčiau vienoje vietoje, kad keistųsi dinamika ir patirčiau daugiau. Taip atsiranda mažiau monotonijos ir dirbu entuziastingiau, nes nespėji nuobodžiauti“, – sako M. Jampolskis.
Lygina su Šveicarija
Palangoje visai neseniai su šeima atostogavo ir operos solistas Merūnas Vitulskis (41 m.).
„Normalu, kad kurortai turi savo sezoną, per kurį su kaupu atsigriebia paskutinius metų pinigus. Manau, kad kasmet kainos tikslingai kyla, todėl tai pateisinu. Palangoje su šeima buvome kaip svečiai pas senus draugus, pabuvome kelias dienas. Išlaidų kontrastas su oru buvo liūdnokas – teko išlaidauti maistui, bet negavome saulės, vitamino D, todėl tai nuliūdino“, – teigė pašnekovas.
M. Vitulskis poilsio kainas sulygino su situacija viena brangiausių Europos šalių – Šveicarija.
„Manau, kad lietuviai turi tarsi tradiciją kasmet apsilankyti savame pajūryje. Mano atveju, visada noriu, kad kainos ir kokybės santykis būtų tikrai geras. Pastaruoju metu nemažai keliauju svetur, neseniai buvau Šveicarijoje, tai lyginu, kad poilsis Palangoje ir Šveicarijoje skiriasi keliais eurais.
Aišku, Šveicarijoje pragyvenimo lygis visai kitoks, kultūrai ir savo amato specialistams skiriama daugiau dėmesio.
Tad normalu, kad ten žmonės gali daugiau mokėti. Lietuvoje, kai pasižiūri į algas ir kainas, tai truputį skaudina. Bet tai turbūt mažos valstybės tendencijos. Pastebiu, kad visur taip mažose šalyse. Tad grįžęs į Lietuvą nenustebau dėl kainų“, – dalijasi žinomas vyras.
„Pastaruoju metu prižiūriu savo mitybą, tad nemažai dėmesio kreipiu į tai, kokį maistą perku. Su šeima esame atsisakę net kelių prekybos tinklų, kadangi jie labai užsikėlę kainas. <…> Turime keletą savo vietų, kur žinome, kad pigiau parduoda tam tikrus maisto produktus. Mums, kaip nemažai šeimai, visada rūpėjo, kaip sutaupyti, į tai visada atsižvelgiame“, – sakė jis.