Gyvi likę Mariupolio gynėjų vadai po ilgų mėnesių laukimo pagaliau susitiko su artimaisiais. Turkijoje liejosi ir ašaros, ir džiaugsmo šūksniai, mat daug kas netikėjo, kad šiuos Ukrainos didvyrius iš rusų nelaisvės pavyks susigrąžinti gyvus. O milijardierius Elonas Muskas užvirė tikrą žodžių karą internete. „Twitter“ jis pasiūlė Rusijai palankų taikos planą Ukrainoje. Į tai sureagavo ne tik Zelenskis, bet ir Nausėda.
Ilgai laukta ir jautri akimirka. Mylimosios ir vaikai po ilgų laukimo ir nežinios mėnesių pasitinka gyvus likusius „Azov“ pulko ir kitų Mariupolio gynėjų vadus. Įsivaizduoti, ką jie jaučia, tikriausiai neįmanoma, ypač turint galvoje tai, kad rusų nelaisvėje atsidūrusiems Ukrainos didvyriams grėsė mirties bausmė.
Visgi Ukrainai pavyko juos išlaisvinti. Tačiau dabar Turkijoje esantiems penkiems vadams teks sulaukti karo pabaigos, kad galėtų grįžti į tėvynę. O kol to padaryti negali, juos Turkijoje lanko Ukrainos pirmoji ponia Olena Zelenska, vaizdo ryšiu prisijungia ir Volodymyras Zelenskis: „Svarbiausia, jūs ne tik didvyriai, jūs – gyvi didvyriai. Tai labai svarbu.“
V. Zelenskis suteikia jiems Ukrainos didvyrio vardą ir apdovanoja Aukso žvaigždės ordinu. Savo išlaisvinimą Mariupolio gynėjai vadina stebuklu ir tik puse lūpų užsimena, ką jiems teko išgyventi.
„Visi puikiai supranta, kas mums turėjo nutikti. Yra žmonių, kurie žino, kas yra rusų kankinimas ir rusų nelaisvė. Labai didžiuojuosi, kad esu ukrainietis. Tai šauniausia tauta pasaulyje – šauniausia valdžia ir šauniausi kariai!“, – sako Ukrainos didvyris Sviatoslavas Palamaras.
Jei tik galėtų, Mariupolio gynėjai tikriausiai tuoj pat grįžtų į mūšio lauką, tačiau dabar kovas jiems tenka stebėti iš šalies. Ukrainiečiai užfiksuoja, kaip į juos atlekia priešo sviedinys. Laimė, visi sveiki ir gyvi. Tačiau be mūšių, nebūtų ir pergalių.
Kariai su Ukrainos vėliava kelią skinasi Donecko srityje, kurią V. Putinas apsiskelbė prisijungęs. Ukrainiečius įkvepiantys vaizdai iš Sviatohirsko, esančio už 25-ių kilometrų nuo savaitgalį išlaisvinto Lymano. Ir čia nei rusų, nei jų vėliavų – nė kvapo.
„Kadangi vyksta mūsų žemių išlaisvinimas, esu pakilios nuotaikos. Aišku, esu prislėgtas, nes patiriame nuostolių, yra sužeistų. Bet manęs neapleidžia kario dvasia“, – kalba Ukrainos karys Vitalii.
Geros naujienos Ukrainai ir iš pietų fronto. Pralaužę okupantų gynybą, Ukrainos kariai vieną po kitos išlaisvina gyvenvietes Charkivo ir Chersono srityse. Anot V. Zelenskio, pastarąjį mėnesį vien Chersono srityje tokių čia jau per 450.
„Vis daugiau okupantų bando pabėgti, vis daugiau nuostolių patiria priešo kariuomenei, vis labiau suprantama, kad Rusija padarė klaidą pradėdama karą prieš Ukrainą“, – kalba Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
„Telegram“ kanaluose išplito vaizdelis, kuriame vienas rusų karys kitą tenkina oraliniu būdu. Aistrai pasidavę vyrai nė neįtaria, kad netrukus jie ne tik taps ukrainiečių taikiniu, bet ir tikra bomba internete. Savo ruožtu V. Putinas ir toliau su žeme lygina Ukrainos miestus. Raketos krito į Kramatorską, kur sugriovė bent penkis namus.
…ir į Charkivą, kur žuvo mažiausiai du žmonės. Beje, britų leidinys „The Times“ skelbia, kad iš Rusijos Ukrainos kryptimi juda vadinamasis „branduolinis ešalonas“. Anot karo ekspertų, tai gali reikšti du dalykus. V. Putinas arba bando ir toliau bauginti Vakarus, arba iš tiesų perkelia branduolinį ginklą į frontą: „Iki šios dienos prie ginkluotųjų pajėgų jau prisijungė 200 tūkstančių žmonių.“
Savo ruožtu Rusijos gynybos ministras ne tik įvardijo, kiek rusų jau mobilizavo, bet aiškina, kaip jai rūpinasi: „Aš įsakiau, kad visi jie būtų aprūpinti reikiama uniforma ir kita įranga bei paskirti į pareigas.“
Tačiau realybė kitokia: „Nei automatų, nei rūbų, nieko…“
Ir, anot ukrainiečių, sprendžiant iš tokio paruošimo mobilizuotųjų tarnyba fronte truks tikrai neilgai.
O „Twitteryje“ kilo tikras žodžių karas. Milijardierius Elonas Muskas, ne kartą viešai parėmęs Ukrainą, pasidalijo įrašu su taikos pasiūlymu Ukrainai, pagal kurį Krymas liktų Rusijai, Ukraina turėtų tapti neutrali, o iš neteisėtai V. Putino aneksuotų Ukrainos žemių Rusija turėtų trauktis tik, jei taip referendumuose nuspręstų vietos žmonės. E. Muskas dar užkūrė balsavimą dėl savo pasiūlymų ir pareiškė, kad Ukraina karo prieš Rusiją tikrai nelaimės.
Internete įsiaudrinę „politikieriai“ kaip mat ėmė kurti ir platinti E. Musko, kaip Ukrainos išdaviko nuotraukas, o kiti ėmė grasinti, kad nebepirks „Teslų“. Savo ruožtu V. Zelenskis „Twitteryje“ sukūrė apklausą, koks E. Muskas labiau patinka žmonėms – tas, kuris remia Ukrainą, ar tas, kuris remia Rusiją. Ukrainos ambasadorius Vokietijoje E. Muską tiesiog pasiuntė ant trijų raidžių. O štai kokia buvo mūsų prezidento G. Nausėdos reakcija.
„Kai kas nors bando pavogti jūsų „Tesla“ ratus, tai nereiškia, kad jis tampa teisėtu automobilio ar ratų savininku. Net jei jie tvirtina, kad balsavo už tai. Tiesiog sakau“, – teigia G. Nausėda.
Po šių E. Musko pareiškimų biržose dar labiau pakrito „Teslos“ akcijų vertė. O štai Kremliaus atstovas D. Peskovas E. Muską dėl taikos siūlymų pagyrė ir pareiškė, kad jis geresnis už daugelį diplomatų, kurie nesutinka su Rusijos keliamomis taikos sąlygomis, nors Dmitrijus Ragozinas dar neseniai Muskui grasino mirtimi.