Meteorologas Gytis Valaika „Facebook“ grupėje „Orai ir klimatas Lietuvoje“ pateikė tvirtą poziciją dėl to, kokia bus ši žiema.
Jis piktinosi, kad kone kasmet „žadamas vos ne ledynmetis, o toks niekad taip ir neateina“. Dalijamės meteorologo įžvalgomis apie tai, kokia iš tikro laukia žiema.
„Deja, tai jau kaip blogoji tradicija. Beveik kasmet rudens pabaigoje arba žiemos pradžioje tokius kliedesius dėl esą būsiančios labai šaltos ir sniegingos žiemos vienur ar kitur kažkas paskleidžia. Truputį piktina, nes toks neatsakingas poelgis prisirinkti klikų ar patiktukų labai gadina meteorologų reputaciją. Dalis žmonių vėliau galvoja, kad jie tikrai kalba tokias nesąmones, nes kasmet žada vos ne ledynmetį, o toks niekad neateina. Tai dabar tenka paneiginėti, nes tingėjo pasiklausti vietinių meteorologų ar čia tikrai taip gali būti.
„Neregėti šalčiai ir stiprios sniego audros. Baltijos šalims skelbia nuožmią žiemos prognozę. Remiantis prognozėmis, jau gruodžio pradžioje ir visą žiemą temperatūra šiame regione bus gerokai žemesnė nei įprastai, gerokai žemesnė už vidutines ilgametes reikšmes.“
Man sunku suprasti kuo paremti tokie neteisingi teiginiai, kadangi joks ilgalaikių prognozių modelis, nei ankstesnių metų tendencijos nieko panašaus nežada.
Gruodis ir visa kalendorinė žiema šiuo metu prognozuojama šiltesnė už daugiametį vidurkį. Apskritai turima žiemos oro temperatūros statistika rodo, kad daugiau nei dešimtmetį šaltos žiemos neturėjom. Paskutinės šaltos žiemos buvo 2009-2010 ir 2010-2011 m.
Daug metų Lietuvoje nebefiksuojamas speigas (<-30 °C). Ir nors keletas ar keliolika šaltų žiemos dienų pasitaiko beveik kasmet, tačiau bendrai paėmus tris žiemos mėnesius rezultate žiema būna šilta. Faktas: iš praėjusių 11 žiemų, net 10 buvo šiltos arba labai šiltos, vos viena (2020-2021 m.) artima normai ir nė vienos šaltos. Taigi, nepasimaukite, jei kažkas žadės super duper šaltą žiemą. Tokias "meteorologai" žada kone kasmet bent jau nuo 2014-2015 m. kuomet aktyviau pradėjau sekti internetinėje erdvėje kuriamas ir platinamas meteorologines antis. Na o šis šaltinis, tikiuosi, straipsnį išsitrins. Be to, lietuvių kalboje nėra tokio dalyko kaip sniego audra. Mes turime gražų lietuvišką terminą iš vieno žodžio – pūga“, – savo komentare dėstė G. Valaika.