Mirė buvusi pirmoji šalies ponia Alma Adamkienė

Eidama 97-uosius metus šiandien mirė buvusi pirmoji šalies dama Alma Adamkienė. Praėjusio mėnesio pabaigoje A. Adamkienė netikėtai paguldyta į ligoninę, kur buvo operuota.

„Pamatėme, kad kažkas yra blogai, nes lyg tai daugiau nei silpnumas buvo. Iškvietėme greitąją, nugabenome ir dabar prieš tris valandas buvo greitai padaryti tyrimai bei nustatyta, kad užsiblokavo kraujagyslė galvoje.

Nieko daugiau negaliu pasakyti, reikia perklausti gydytojos, bet turėjau duoti leidimą (red. operacijai) ir melstis dabar, nes sakė, kad kiekviena minutė brangi“, – taip apie A. Adamkienės būklę tv3.lt atsiliepė jos vyras Valdas Adamkus.

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė reiškia užuojautą dėl Almos Adamkienės mirties.

„Greta šiandien jaučiamo skaudžios netekties liūdesio, su mumis yra ir visados liks šviesus Almos Adamkienės atminimas. Pagarba kitam, geranoriškumas, atida silpniausiems yra tai, kuo ji pelnė daugybės žmonių susižavėjimą ir meilę. Būdama pirmąja valstybės ponia, A. Adamkienė suteikė šioms neformalioms pareigoms žmogiško jautrumo matmenį, stengėsi atkreipti dėmesį į tai, kas ne visų ir ne visuomet buvo pastebima, tačiau kur buvo žmonės, kuriems šio dėmesio ir ištiestos pagalbos rankos ypatingai reikėjo. Reiškiu nuoširdžią užuojautą dėl netekties Prezidentui Valdui Adamkui ir visiems Almos Adamkienės artimiesiems“, – sako premjerė I. Šimonytė.

Netekties valandą užuojautą reiškia kadenciją baigusi šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Atsisveikiname su Alma Adamkiene – šviesia asmenybe, palikusia Lietuvos gyvenime ypatingą pėdsaką.

Mūsų atmintyje A. Adamkienė visada išliks greta Prezidento Valdo Adamkaus – žmona ir bendražygė, pirmoji Lietuvos ponia, savo laikysena skleidusi aukščiausią vidinę kultūrą, daug jėgų skyrusi labdaringai veiklai.

Dėl šios netekties reiškiu gilią užuojautą Prezidentui V. Adamkui, artimiesiems ir visiems, branginusiems A. Adamkienę ir jos žmogiškąjį talentą“, – užuojautoje rašo D. Grybauskaitė.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda skaudžios netekties valandą reiškia nuoširdžią užuojautą prezidentui Valdui Adamkui ir ponią Almą mylėjusiems žmonėms.

Skaudžią netekties valandą Lietuvos Respublikos prezidentui V. Adamkui užuojautą išreiškė ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis

„Netekome atsidavusios filantropijos tradicijų Lietuvoje puoselėtojos, paramos fondo vaikams steigėjos. Alma Adamkienė aplinkiniams išliks ypatingai tolerantiško ir empatiško žmogaus pavyzdžiu. Reiškiu gilią užuojautą netekusiam gyvenimo bendražygės Lietuvos Respublikos Prezidentui Valdui Adamkui, velionės artimiesiems ir visiems turėjusiems garbę ją pažinti“ – sakoma užsienio reikalų ministro užuojautoje.

Kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus žmona nugyveno ilgą, įdomų ir labai prasmingą gyvenimą, savo neblėstančiu altruizmu ji palietė daugelio širdis.

A. Adamkienė, tuomet dar Nutautaitė, gimė 1927 metų vasario 10 dieną Šiauliuose prekybininkų šeimoje. Jos tėvas Stasys Nutautas buvo prekybininkas, o motina Ona Soblytė-Nutautienė jam talkino versle.

Karo metais teko išvykti

Tiesa, A. Adamkienė nebuvo vienturtė – jis augo kartu su sese. Šeimos gyvenimas prabėgo ne tik Šiauliuose, jiems teko pagyventi ir Telšiuose. A. Adamkienės prisiminimai apie šeimą ir vaikystę visada buvo šviesūs.

„Turėjau puikią šeimą. Pavasarį, vasarą ir rudenį po vakarienės kasdien eidavome pasivaikščioti. Abu tėvai, sesė, aš, pora draugių. Tėvelis kaipmat suorganizuodavo lenktynes, paežerėje šniūrą ištempdavo, šokdavome į tolį, į aukštį. 

Apie krepšinį mama išvis pagalvoti neleido. Sakydavo: „Mergaitėms tai netinka!“ Ir tas netinka, ir anas netinka… Bet šiaip turėjau labai gerą ir gražią vaikystę“, – 2011 metais žurnalui „Legendos“ pasakojo A. Adamkienė.

Antrojo Pasaulinio karo metais, Sovietų Sąjungos kariuomenei veržiantis į Lietuvą, Nutautų šeima persikėlė į Vokietiją. Ten A. Adamkienė baigė Eichšteto lietuvių gimnaziją, kur, beje, susipažino ir su savo būsimu vyru Valdu Adamkumi.

Baigusi mokslus, A. Adamkienė studijavo Bavarijos Erlangeno universitete, Filologijos fakultete. Galiausiai Nutautų šeima kartu su Alma 1949 metais persikėlė gyventi į JAV.

Vis dėlto savo ankstyvąją karjerą JAV A. Adamkienė siejo ne su filologija. Pirmiausiai ji įsidarbino plieno gamyklos laboratorijoje laborante, vėliau – draudimo kompanijoje.

 

Rimtų santykių su V. Adamkumi neplanavo

Pats V. Adamkus pažintį su savo būsima žmona prisimena ryškiai net ir praėjus daugeliui metų. 2007 metais išleistoje knygoje „Alma“ jis rašė: „Susirinkus gimnazistams, mano žvilgsnis krypo į geltonkasę mėlynakę mergaitę. Tai buvo Alma. Vėliau mokėmės su ja vienoje gimnazijos baigiamojoje klasėje. Alma iš kitų išsiskyrė švelnumu, laikysena. Ne vienas aš tuo metu į ją žvilgčiojau gimnazijos klasėje.“

2005 metais, kuomet minėjo 58-ąsias vestuvių metines, Adamkai viename interviu Lietuvos ryto televizijos laidoje prisiminė savo meilės istoriją. Tuomet A. Adamkienė sakė, kad, kai tik susipažino su V. Adamkumi, net nebuvo minties įsitraukti į rimtus santykius. Tačiau praleidus tiek metų kartu, jai atrodo, kad jiedu visada buvo kartu.

Nors tuomet dar būsimą vyrą V. Adamkų sutiko Vokietijoje, vestuves jiedu atšventė 1951 metais JAV, praėjus šešeriems metams po pažinties.

Ilgi metai, praleisti JAV

Nuo 1949-ųjų A. Adamkienė ilgus metus pragyveno už Atlanto. Ji pati yra pasakojusi, kad pirmieji keleri metai po vestuvių su V. Adamkumi buvo finansiškai įtemptas metas, kai jai teko išlaikyti juodu.

„Buvome taip nutarę: kraustomės į Čikagą, aš einu dirbti, o Valdas – į universitetą. <…> Sunkiai vertėmės, dirbau privačioje draudimo kompanijoje, tvarkiau dokumentus, uždirbau nedaug, 75 dolerius per savaitę“, – žurnalui „Legendos“ yra sakiusi A. Adamkienė.

Vėliau, nuo 1962-ųjų, net dvidešimt penkerius metus ji vadovavo Adamkų įsigytai Tabor Farmos vasarvietei, kuri tapo svarbiu lietuvybės centru. Ten daug metų vykdavo liberaliosios pakraipos lietuvių išeivių organizacijos „Santara-Šviesa“ suvažiavimai.

Šioje fermoje, kaip portalui 15min yra pasakojusi A. Adamkienė, jai teko imtis įvairiausių darbų.

„Nebuvo darbų, kurių nebūčiau ten dariusi – dažiau sienas, ploviau grindis, šlaviau kiemą“, – prisiminė ji.

Savo laiką paskyrė labdaringai veiklai

Gyventi į Lietuvą Adamkai grįžo jau tik praėjus keleriems metams po Lietuvos nepriklausomybės. V. Adamkui nusprendus kandidatuoti į Lietuvos prezidentus, A. Adamkienė dar 1997 metais, vykstant prezidento rinkimų kampanijai, nusprendė, kad nepaisant rinkimų baigties, Lietuvoje ji pradės labdaringą veiklą.

„Kai buvo mūsų su Valdu išleistuvės Čikagoje, moterų klubo narės įteikė čekį: „Žinome, kad panaudosi geriems tikslams.“ „Kokiems?“ – susimąsčiau jau būdama Lietuvoje. Žinoma, reikėtų kam nors padėti. Buvo įprasta remti našlaičius. To ir reikėjo, ir gražiai skambėjo. Bet aš tada apsisprendžiau remti kaimo mokyklas“, – „Lietuvos rytui“ yra pasakojusi A. Adamkienė.

1998-ųjų sausio 4 dieną Valdą Adamkų išrinkus Lietuvos Respublikos Prezidentu, A. Adamkienė iš karto aktyviai įsitraukė į visuomeninę veiklą. 1999 metų kovo 17 dieną buvo įkurtas Almos Adamkienės labdaros fondas, kurio paskirtis – padėti vaikams.

2014 metais, praėjus 15 metų nuo veiklos pradžios, A. Adamkienė nusprendė nutraukti savo vardo paramos fondo veiklą.

Sušlubavusi sveikata

2018 metais A. Adamkienei teko susidurti su rimtomis sveikatos problemomis. Metų pradžioje ji dėl virusinės ligos komplikacijų paguldyta į Santaros klinikas. Kaip tąkart pasakojo V. Adamkus, pabudęs rytą jis rado žmoną šalia sunkiai kvėpuojančią ir nereaguojančią į aplinką.

„Aš pabudau, o ji kažkaip nereaguoja. Nors ji jautriai miega ir reaguoja, kai aš pabundu. O ji gulėjo visiškai nejudėdama ir balta balta. Aš pašokau žiūrėti, kas yra.  Matau, kad kvėpavimas sunkus, negaliu sakyti, kad nekvėpuoja, bet vos vos juda.  Bandžiau ir širdies pulsą pažiūrėti, jis irgi buvo labai silpnas. Tada aš greitai paprašiau apsauginių pagalbos, kad man reikia greitosios“, – portalui Lrytas tuomet pasakojo V. Adamkus.

Kitąmet rugsėjį A. Adamkienė vėl atsidūrė ligoninėje. Pirmiausiai, kaip pasakojo V. Adamkus, medikai įtarė problemas su kraujagyslėmis. Kelias dienas prieš tai jis rado žmoną namie parkritusią, tačiau, jo teigimu, ji buvo sąmoninga.

Tuomet rugsėjo pabaigoje A. Adamkienė dėl beprasidedančio insulto skubiai išgabenta į Santaros klinikas. Tąkart, anot A. Adamkaus, žymių pažeidimų sveikatai išvengta, nes jai laiku suteikta medicininė pagalba.

2021 metų rugpjūtį A. Adamkienė dėl sušlubavusios sveikatos dar kartą atsidūrė ligoninėje.

„Jai jau pagerėjo po savaitės. Aš ir dabar automobilyje važiuoju į ligoninę. Kiekvieną dieną ją lankau. Vakar jau ji gan žvaliai atrodė ir mes esame labai patenkinti, kad su kiekviena diena ji stiprėja“, – tv3.lt pasakojo kadenciją baigęs prezidentas.

Vėliau jai paskirta reabilitacija Birštone.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer