Mokytoja iš Klaipėdos pėsčiomis eis iki Vilniaus: „Kitaip elgtis negaliu“

Penktadienį, rugsėjo 29 d., prasideda Lietuvos švietimo darbuotojų profsąjungos (LŠDPS) organizuojamas mokytojų streikas. Prie streiko jungiasi ir profsąjungos pirmininko pavaduotoja, Klaipėdos Vydūno gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Lilija Bručkienė. Protestuodama ji pėsčiomis išeis iš Klaipėdos į Vilnių.

„Penktadienį prisidedu prie akcijos ir pėsčiomis išeinu iš Klaipėdos į Vilnių – „Tik einantys nueina kelią“, – feisbuke paskelbė pedagogė.

L. Bručkienė teigia mokytojauti pradėjusi iš pašaukimo, bet nebegali toleruoti to, ką daro Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Sąmoningą švietimo bendruomenės kelią pasirinkau jau seniai, dar seniau – kelią padėti vaikams užaugti mūsų šalies piliečiais, esančiais kultūroje ir kūryboje. Bet situacija šiuo metu tokia, kad kitaip elgtis negaliu – nepagarba, manipuliavimas, demagogija, piliečių priešinimas taip išsikerojo ir apraizgė ministeriją ir aukščiausio lygio politikus, kad būtų absoliučiai neteisinga apsimesti, kad viskas gerai, ir tiesiog toliau dirbti mokytoja.

Pikta, skaudu ir apmaudu, kad tie, kurių galioje priimti sprendimus, tik žodžiais, o ne sprendimais „rūpinasi“ švietimo dabartimi ir ateitimi. Tikiuosi, kelias bus įprasmintas bendražygių pokalbių, susitikimų su miestelių, kuriuose miegosime, bendruomenėmis“, – rašo mokytoja.

L. Bručkienė kviečia visus „pabendrauti, pasidalinti džiaugsmais ir rūpesčiais“.

„Niekada nebuvau piligriminėje kelionėje. Dabar jai ruošiuosi. Tikiuosi, turėsiu bendražygių – junkitės, eikime per Lietuvą ir skleiskime žinią apie tai, koks svarbus yra švietimas, kaip reikia jį kelti ir stiprinti“, – sako pedagogė, kuri streiko metu tikisi rasti laiko ir kelionių dienoraščiui.

Streikas penktadienį prasidės nuo 8 val. Mokytojai, taip pat juos palaikantys mokiniai, kaip nurodo streiko organizatoriai, protestuos mokyklose, o kiti yra kviečiami registruotis ir eiti į žygį.

„Žygiuosime iš įvairių Lietuvos miestų Vilniaus link“, – savo kreipimęsi nurodo organizatoriai.

Pranešama, kad į žygį pirmieji pajudės toliausiai nuo sostinės gyvenantys dalyviai – jiems judant prisijungs ir kiti, užsiregistravę į eiseną. Numatoma, kad streikas gali užtrukti iki mėnesio.

„Eisime iš mokyklų bent mėnesiui, nes ateiti iš Klaipėdos turbūt užtruks 20–30 dienų. Kaip žinome, tikrai eis mokytojų iš Klaipėdos, tiek ir iš kitų miestų“, – BNS spaudos konferencijoje sakė LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas.

Vilniaus miesto, rajono savivaldybės mokiniai bei mokytojai akcijoje galės dalyvauti nuo rugsėjo 29 dienos.

Aiškėja, kaip vyks streikas

Nurodoma, kad streiko dalyviai planuoja kasdien įveikti apie 15 kilometrų. Nakvoti streikuotojai žada mokyklose, bendruomenės namuose ar kitose higienos normas atitinkančiose vietose. Dalyvių daiktai, skelbiama, iš nakvynės vietų bus pervežami.

Renginio metu už nepilnamečius dalyvius bus atsakingi LMS organizatoriai, o šalia jų žingsniuos mokytojai. LMS skelbia, kad dėl streiko praleistos pamokos turi būti pateisintos mokyklos, kurioje mokosi streikuojantys mokiniai.

„5. Mokinio neatvykimas į mokyklą (pamokas) gali būti pateisintas dėl šių priežasčių: 5.4. mokinio dalyvavimo […] ugdomajame renginyje […] dėl dalyvavimo renginyje mokyklos vadovui ar jo įgaliotam asmeniui turi pateikti prašymą dėl praleistų pamokų pateisinimo iki renginio arba ne vėliau kaip kitą darbo dieną po jo. Prie prašymo pridedami jį pagrindžiantys dokumentai. […] – kuriuos LMS pateiks“, – nurodo moskleivius vienijanti organizacija.

LMS tikina suteiksianti pagalbą, jeigu mokyklos sąmoningai nepateisins dėl streiko praleistų pamokų. Netylėti raginami ir mokiniai, pastebėję, kad mokyklos administracija nusiteikusi prieš streikuojančius moksleivius.

„…galiu užtikrinti, kad pavieniai atvejai, kai tai bus sutraktuota kaip „nepakankamai svari priežastis“ praleisti „pamokas“, kurios faktiškai nevyks streikuojančių mokytojų kontekste (gal kažkas susikvies mokinius į salę ir pajungs filmą). Tai bus traktuojama kaip spjūvis kovojantiems už švietimo bendruomenės ateitį į veidą ir skatinčiau tokiu atveju mokinius burtis ir streikuoti prieš tokius administracijų sprendimus – visų gerovės komisija iš mokyklos neišmes“, – teigia LMS prezidentas Jonas Trumpa.

Penktadienį 12 val. Vilniuje, Vinco Kudirkos aikštėje, vyks atvira pilietiškumo pamoka. 19 val. prasidės neoficialioji dalis, kurioje pasirodys šalies atlikėjai.

Tą pačią dieną prie Vyriausybės nuo 12 val. streikuos mokytojai ir juos palaikantys gyventojai. Su streiko reikalavimais galima susipažinti čia.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer