Nauja eilutė sąskaitoje papiktino daugiabučių gyventojus: mokestis renkamas neteisėtai?

Daugybę šalies gyventojų papiktinusį mokestį už vėliavos iškėlimą per šventes namus prižiūrinti įmonė rinko neteisėtai. Tokį išaiškinimą pateikė Aplinkos ministerija. Anot jos, vėliavos turi būti kabinamos iš pinigų, kuriuos namo prižiūrėtojai gauna administravimo reikmėms. Išgirdę, kad neturėjo mokėti už vėliavų kėlimą, kai kurie gyventojai ėmė svarstyti, kaip atgauti pinigus. Tačiau rinkliavą įvedusi įmonė pinigų grąžinti bent jau kol kas nesirengia.

Dažnas gyventojas nei mato, nei suka sau galvą, kas ir kada per valstybines šventes ant jo daugiabučio namo iškelia Lietuvos vėliavą. Tiesa, dalis vilniečių tuo netgi labai susidomėjo, kai šiemet sąskaitose už namo priežiūrą pamatė įrašytą sumą, kurią turės susimokėti už vėliavos pakėlimą. Kiekvienas namas už vieną pakėlimą atseikės po maždaug 12 eurų, kurie padalinti gyventojams pagal buto plotą. Tokią rinkliavą žmonėms nustatė įmonė „Mano būstas“.

Kilus žmonių pasipiktinimui Vilniaus savivaldybė paprašė Aplinkos ministerijos paaiškinti, ar teisėtai namo administratorius įvedė naują rinkliavą už vėliavos pakėlimą. Ministerija stojo gyventojų pusėn.

„Jokių papildomų mokesčių būsto administratorius už valstybinės vėliavos iškėlimą valstybinių švenčių proga tikrai negali imti, labai aiškiai pasakyta įstatyme, kad tai ir civiliniam kodekse tai įeina į būsto administravimo bendrą tarifą“, – teigia aplinkos ministro patarėja Aistė Žilinskienė.

Jei už vėliavų kėlimą žmonės mokėti neturėjo, sumokėtus be reikalo pinigus turi atgauti, svarsto gyventojai.

„Rašysim pareiškimą, kad grąžintų, jei neteisiška, tai neteisiška. Ir taip užtenka, net nematom, ką jie daro, kaip daro, gaunam sąskaitas, tas daryta, tas daryta, pinigiukų, tiktai pinigiukų“, – sako kalbinta gyventoja.

Vis dėlto dalis žmonių gaišti laiko, kad atgautų keliasdešimt centų, neketina.

„Ką čia išsireikalausi, neatiduos, jau sunku bus, jei paimta, paimta, sakys smulkmena, nedideli čia pinigai, bet jiems, tai aišku, susidaro“, – teigė Vilniuje kalbintas vyras.

Rinkliavą už vėliavų kėlimą įvedusi įmonė savo noru kol kas pinigų grąžinti neketina, nes nesutinka su ministerijos išvadomis.

„Labai laukiame ministerijos normaliai teisiškai argumentuoti, o ne emocijomis remdamasi išaiškinti, ar šita paslauga gali būti apmokestinama“, – sako „Mano būsto“ atstovas Paulius Ugianskis.

Verslininkai jaučiasi teisūs, nes jau vieną teismą dėl vėliavų mokesčio laimėjo.

„Teismas pradėjo formuoti praktiką ir birželio mėnesį viename iš savo paskelbtų nutarimų aiškiai įvardijo, kad vėliavos nukabinimas ir pakabinimas yra papildoma paslauga, už ką gyventojas turi mokėti papildomai“, – teigia P. Ugianskis.

Nors tvirtina, kad yra teisi, įmonė rinkliavos rinkimą už vėliavas sustabdė – bent jau už Mindaugines mokėti nereikės. Namų administratorius kontroliuoja savivaldybė, bet dėl vėliavų kėlimo mokesčio jos pagalbos, kaip rodo raštu gautas komentaras, žmonės tikėtis neturėtų.

„Savivaldybė neturi įgaliojimų įpareigoti daugiabučių namų administratorius perskaičiuoti mokesčius, o neteisingai paskaičiavus – juos grąžinti gyventojams. Konfliktas dėl priskaičiuotų administravimo mokesčių gali būti sprendžiamas butų savininkų ir administratoriaus tarpusavio susitarimu arba teismine tvarka“, – komentarą pateikė Vilniaus m. savivaldybė.

Kiek įmonė prižiūri namų ir kiek į jos kišenę nubyrėjo už vėliavų kabinimą, jos atstovas pasakyti atsisakė. Anot Vilniaus savivaldybės, bendrovės „Mano būstas“ vardu veikia keturios įmonės, kurios prižiūri per pusantro tūkstančio namų. Tad jei visiems šių namų gyventojams buvo pateiktos sąskaitos už vėliavų pakėlimą, galėjo būti surinkta apie 19 tūkstančių eurų.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer