Nesvarbu, kad turite vaikų – nesutikę dirbti naktimis prarasite ne tik pinigus

Būti vienišu tėvu ar mama nėra lengva: tenka ne tik dirbti, kad būtų iš ko pragyventi, bet taip pat ir užtikrinti, kad mažametis visada būtų prižiūrimas ir neliktų vienas. Paprastai šią problemą išsprendžia darželis – kol vaikas yra ten, tėvai gali dirbti. Vis tik situacija pasikeičia, kai tėvai yra priversti dirbti pamainomis.

Jeigu vienas vaiką auginantis tėvas ar mama yra bedarbis, užsiregistravęs Užimtumo tarnyboje, jis negali atsisakyti darbo pasiūlymo, kitaip neteks vienintelio pragyvenimo šaltinio – nedarbo išmokos.

Deja, ne visada yra atsižvelgiama, ar asmuo turi mažametį vaiką, tad jiems pasiūloma dirbti naktinėmis pamainomis. Tik kas tuomet prižiūrės vaiką?

Mažamečiai vaikai nerūpi – juk yra giminės ar auklė

Viena moteris socialiniame tinkle „Facebook“ anonimiškai pasiteiravo, ar ją gali išmesti iš Užimtumo tarnybos ir nustoti mokėti nedarbo išmoką, jei ji atsisakys siūlomo darbo:

„Esu siunčiama į vieną įmonę, bet ten yra pamaininis naktinis darbas. O aš viena auginu vaiką darželinuką ir niekaip negaliu tokio darbo priimti.“

Vis tik gyventojai komentaruose dalijosi skirtingomis patirtimis. Vieni tikino, kad turint mažametį vaiką į naktinius darbus siųsti negali, tereikia pranešti, kokios darbo valandos tinka: „Gi vaikų naktimis vienų negalima palikti.“

Tačiau kiti teigė, kad viskas priklauso nuo konsultantų žmogiškumo, neva dalis jų į vaikus tikrai neatsižvelgia sakydami, kad juos darbo metu gali prižiūrėti giminės arba auklė.

Pvz., vilnietė pasakojo, kad ją, auginančią penkiametį vaiką, siuntinėjo į pamaininius darbus sakydami, kad kitaip išmes iš Užimtumo tarnybos ir prisiregistruoti bus galima tik po pusės metų.

„Man buvo pasakyta, kad, jei vaikas – virš 3 metų, jau gali siūlyti darbus su naktinėmis pamainomis“, – nurodė šiauliškė.

Neneigia, kad turint vaikų gali tekti dirbti naktimis

Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė primena – jeigu asmuo per 12 mėn. nuo tinkamo darbo pasiūlymo dienos antrą kartą atsisako siūlomo darbo, jo bedarbio statusas būna panaikinamas.

O iš naujo registruotis į Užimtumo tarnybą galima tik po pusmečio.

Pašnekovė patikino, kad Užimtumo tarnybos darbuotojas įvertina ir aptaria su darbo ieškančiu asmeniu jo galimybes dirbti naktimis, kai jis turi mažų vaikų ar yra kitos svarbios aplinkybės. 

„Vertinamos kiekvieno kliento įsidarbinimo galimybės, kad būtų galima nustatyti ir parinkti tokias darbo rinkos paslaugas ar aktyvios darbo rinkos politikos priemones, kurios yra tinkamos darbo ieškančiam asmeniui.

Yra atsižvelgiama į jo turimą kvalifikaciją, kompetenciją, darbo patirtį, nedarbo laikotarpį, sveikatos būklę, pasirengimą darbo rinkai ir kt.“ – dėstė M. Jankauskienė.

Vis tik tiesiogiai ji taip ir neatsakė, ar vienišiems mažamečių vaikų tėvams gali būti siūlomi darbai naktinėmis pamainomis, negalint jų atsisakyti. Viskas priklauso nuo situacijos ir asmeniui paskirto konsultanto.

Pagal ką Užimtumo tarnyba parenka darbus bedarbiams?

M. Jankauskienė atkreipė dėmesį, kad pirmus 9 mėn. po užsiregistravimo tarnyboje tinkamu pasiūlymu yra laikomas darbas, atitinkantis visus šiuos požymius: 

  • Užimtumo tarnyba nėra gavusi oficialios informacijos apie asmens sveikatą ar kitas aplinkybes, kas apribotų dirbti siūlomą darbą;
  • darbas atitinka darbo asmens kvalifikaciją ar kompetenciją, turimą darbo patirtį arba darbo ieškančio asmens pageidavimą atlikti darbo skelbime nurodytas darbo funkcijas (eiti pareigas);
  • kelionė nuo darbo ieškančio asmens nuolatinės gyvenamosios vietos iki darbo vietos ir atgal trunka ne ilgiau kaip 2 val. per dieną;
  • mėnesio kelionių išlaidos į ir iš darbo nekainuoja daugiau kaip 15 proc. darbo skelbime nurodytos mėnesinės algos, skaičiuojant pagal Vyriausybės patvirtintą 1 km įkainį;
  • darbo skelbime siūloma mėnesinė alga yra ne mažesnė už bedarbio gaunamą nedarbo socialinio draudimo išmoką;
  • darbo skelbime siūloma alga pirmus 3 mėn. sudaro ne mažiau kaip 80 proc., o ketvirtą–devintą mėnesį – 60 proc. vidutinių asmens draudžiamųjų pajamų, apskaičiuotų pagal 3 paeiliui einančius mėnesius, buvusius prieš atleidimą.

Vis tik ji paminėjo – jei jau prasidėjo 10 registracijos Užimtumo tarnyboje mėnuo, siūlant darbą nebėra atsižvelgiama į kompetencijas ar algą, tik į tai, ar darbo neapriboja asmens sveikata (ar kitos aplinkybės) ir ar kelionės, trunkančios ne ilgiau kaip 2 val., nekainuoja daugiau kaip 15 proc. atlyginimo.

 

Kokiais atvejais galima atsisakyti darbo pasiūlymo?

Tarnybos atstovė įvardijo, kad atsisakyti siūlomo darbo antrą ar daugiau kartų ir neprarasti bedarbio statuso asmuo gali dėl:

  • sužalojimo ar ligos;
  • nėštumo, kai iki gimdymo yra likę 70 dienų;
  • gimdymo ir 56 dienų po jo (komplikuoto gimdymo atveju arba gimus 2 ir daugiau vaikų – 70 kalendorinių dienų);
  • Užimtumo tarnybos struktūrinio padalinio aptarnaujamoje teritorijoje paskelbtos epidemijos;
  • neatlygintinio užimtumo veiklų (pvz., stažuotės, praktikos, profesinės veiklos).

Vis tik ji pridūrė, kad netgi tyčia atsisakius darbo Užimtumo tarnyba kiekvieną situaciją įvertina individualiai.

„Prieš fiksuojant tinkamo darbo atsisakymą stengiamasi išsiaiškinti priežastis, kas įvyko darbo pokalbio metu, kodėl darbdavio ir darbuotojo susitikimas dėl darbo nebuvo sėkmingas.

Neatmetamas ir žmogiškasis faktorius bei kitos aplinkybės, galinčios lemti neįsidarbinimą“, – kalbėjo atstovė.

Anot jos, siekdami išvengti tokių situacijų tarnybos specialistai stengiasi išsiaiškinti asmens užimtumo tikslus, jo lūkesčius konkrečios darbo pozicijos atžvilgiu ir teikti tik jam aktualius, kokybiškus darbo pasiūlymus.

„Tačiau, jei asmuo atsisako jam siūlomo tinkamo darbo be svarbių priežasčių, toks atsisakymas fiksuojamas – jį rodo darbdavio įrašas darbo pasiūlyme. Asmuo informuojamas, kad neteks bedarbio statuso“, – akcentavo M. Jankauskienė.

Kokia šiuo metu yra didžiausia bedarbio išmoka?

Užimtumo tarnybos atstovė atskleidė, kad šiemet, rugsėjo 1 d., šalyje buvo įregistruota 160,6 tūkst. bedarbių.

Ji skaičiavo, kad tai yra 2,6 proc. (4,1 tūkst.) asmenų daugiau nei rugpjūčio 1 d. ir 11,6 tūkst. (7,8 proc.) asmenų daugiau nei prieš metus. 

Per pirmus aštuonis 2024 m. mėnesius Užimtumo tarnyboje įregistruota 121 851 laisva darbo vieta, o darbo ieškantiems asmenims pateikta 213 742 pasiūlymai įsidarbinti.

Pašnekovė primena, kad „Sodros“ mokama nedarbo išmoka negali būti didesnė kaip 58,18 proc. šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio, galiojusio už praeitą kalendorinį ketvirtį nuo bedarbio statuso įgijimo dienos. 

Taigi šiuo metu maksimali nedarbo išmoka siekia 1250,11 euro.

www.tv3.lt

Site Footer