Netyla aistros dėl „Naisių vasara“ festivalio: savo poziciją išreiškė ir ukrainiečiai

Ketvirtadienį netilo kalbos apie liepos 8-9 dienomis nugriaudėsiantį festivalį „Naisių vasara“. Paviešinus festivalyje dalyvausiančių atlikėjų sąrašą internetas sprogo – žmonės nenustojo šurmuliuoti apie tai, kodėl prieš LGBT+ bendruomenės teises pasisakančio renginio sumanytojo Ramūno Karbauskio festivalyje dalyvaus grupės, kurios palaiko šios bendruomenės teises.

Pastaruoju metu vis daugiau atlikėjų skelbia, kad traukiasi iš šio festivalio ir jame nežada dalyvauti. Apie tai viešai pasisakė ir Ukrainos folkloro grupė „TaRuta“.

„Viešas grupės „TaRuta“ pareiškimas dėl dalyvavimo miestelio Naisiai festivalyje Lietuvoje.

Mes nusprendėme atsisakyti dalyvauti pasirodyme, nepaisant to, kad į jį mus pakvietė svetingai šiame gražiame miestelyje priimti nuo karo Ukrainoje pasitraukusieji mūsų tautiečiai.

Mes nenorime turėti nieko bendra su organizatoriais, kurie Rusijos agresijos prieš Ukrainą karo metu, palaiko net ir tarpininkavimo ryšį su šalimi agresore.

Esame dėkingi mūsų lietuviams draugams muzikantams ir savanoriams, padėjusiems susigaudyti situacijoje.

Esame tikri, jog mums pavyks kitu būdu surinkti lėšas visureigiui, tolimačiams ir termovizoriui, kuriuos turėjome įsigyti už koncerto honorarą.

Kvieskite — esame atviri pasiūlymams ir norime savo kūryba pelnyti paramą Ukrainos Ginkluotosioms Pajėgoms.

Šlovė Ukrainai“, – rašoma grupės feisbuke.

Primename, kad kiek anksčiau rašėme ir apie Ramūno Karbauskio reakciją į iš festivalio pasitraukusias grupes.

Nors ir „The Roop“, ir Donatas Montvydas teigė festivalyje dalyvausiantys, penktadienį jie pakeitė nuomonę. Į atlikėjų pasitraukimą sureagavo ir pats Ramūnas Karbauskis.

Pats Ramūnas Karbauskis yra ne sykį pasisakęs apie vienalytes santuokas ar LGBT+ grupės eitynes yra atsiliepęs iš nepritariančiosios pusės. Dėl to visuomenėje atsirado dviprasmiškų vertinimų atlikėjų, kurie sutiko pasirodyti festivalyje, atžvilgiu.

Dėl netikėto atlikėjų pasitraukimo iš festivalio nusprendė netylėti ir pats renginio organizatorius Ramūnas Karbauskis. Jis socialiniuose tinkluose išreiškė savo nuomonę.

„Kadangi esu minimas, kaip priežastis, dėl kurios kai kurie atlikėjai atisako dalyvauti Naisių vasaros festivalyje, pasisakysiu ir aš.

Visų pirma, man labai gaila, kad kažkas pasinaudojo Lietuvos atlikėjais. Grupės nuostabios, mylimos visų žmonių, nepriklausomai nuo jų politinių ar kitokių pažiūrų. Šios grupės niekada iki šios dienos nedalyvavo politikoje. Kaip ir Naisių festivalio turinys taip pat niekada neturėjo nieko bendra su politika, išskyrus tai, kad šiemet jis skiriamas Lietuvos ir Ukrainos bendrystei.

Tie, kurie atlikėjams darė spaudimą ir pasufleravo argumentą nedalyvauti renginyje dėl to, kad grupė Seimo narių kreipsis į Konstitucinį Teismą dėl valstybės vadovo V. Landsbergio statuso suteikimo, nepaaiškino, tiksliau nutylėjo, kad tai naudinga visiems. Konstitucinis teismas jau du kartus yra pasisakęs šiuo klausimu ir abu kartus išsakė neigiamą nuomonę. Norime, kad Konstitucinis Teismas tame klausime padėtų galutinį tašką ir tada nebeliks terpės įvairioms interpretacijoms. Man iš tiesų labai nuoširdžiai gaila, kad atlikėjai buvo suklaidinti ir jais pasinaudota. Tai, kas tai padarė, tikrai negalvoja apie Lietuvą, žmones, vienybę. Atvirkšiai, siekia chaoso, skleidžia neapykantos kalbą ir nori dar didesnio žmonių susipriešinimo.

Antra, jau net Lietuvos atlikėjams daromas milžiniškas spaudimas! Tai parodo, kad kuo toliau, tuo labiau mūsų valstybėje nelieka vietos nei nuomonių įvairovei, nei laisvam žodžiui, nei kūrybos laisvei. Tolerancijos, apie kurią šneka ir iš festivalio pasitraukę atlikėjai, mūsų šalyje nedaugėja. Atvirkščiai, jos mažėja ir labai sparčiai ypač iš tų tribūnų, kurios taip daug apie ją kalba. Kultūra, šiuo atveju atlikėjai, panaudoti, kaip propagandos įrankis, parodant, kad kažkas vertas kūrybos, kažkas ne. Nuoširdžiai, niekada nemaniau, kad Lietuvoje tai kada nors nutiks. Naisių festivalyje niekas niekada neklausė, kas kokius politikus mėgsta.

Nepaisant visko, festivalis, po dviejų metų priverstinės pertraukos, įvyks. Jo sėkmė – gražūs, kultūriniu turiniu gausūs ir šeimoms saugūs Naisiai. Tai ir yra priežastis, traukianti žmones. Naisiai laukia visų. O mano vaidmuo jame – įmonių, kurių esu savininkas, parama ir mecenatystė, kuri leidžia nemažai daliai žmonių dalyvauti kultūroje nemokamai. Tik tiek.

Gražaus renginio, gero oro ir puikios nuotaikos! Iki pasimatymo Naisiuose!“ – rašė jis.

Penktadienį netylant diskusijoms apie „Naisių vasaros“ festivalį, renginį organizuojanti asociacija išplatino pranešimą, kad festivalis vis dėlto įvyks.

„Asociacija „Naisių bendruomenė“, esanti atsakinga už Naisių vasaros festivalio organizavimą, apgailestauja ir atsiprašo šventės svečių dėl kelių atlikėjų pasitraukimo iš festivalio muzikinės programos.

Nepaisant to, festivalis vyks. Jame vyks įvairūs koncertai, bus pilna spalvingų veiklų mažiesiems, daug atrakcijų, edukacijų.

Kviečiame atvykti ir aplankyti kaip niekada gražiai pasipuošusius Naisius!

Mes Jūsų labai laukiame!“ – rašė jie socialiniuose tinkluose.

Šį savaitgalį vyksiančiame festivalyje planavo pasirodyti Saulius Prūsaitis, Donatas Montvydas, grupės „The Roop“, „jautì“, „Graži ir ta galinga“. Šios grupės jau anksčiau pasisakė už LGBT+ bendruomenės teises, kai kurie iš jų dalyvavo ir bendruomenės eitynėse.

Tačiau penktadienį iš grupės „The Roop“ pasirodė pranešimas socialiniuose tinkluose. Grupė „The Roop“ ir dainininkas Donatas Montvydas po šiandienos festivalio „Naisių vasara“ mecenato Ramūno Karbauskio pasisakymo apie kreipimąsi į KT teismą dėl prof. Vytauto Landsbergio suteikto valstybės vadovo statuso nusprendė nepasirodyti minėtame festivalyje. Pasak kūrėjų, tai buvo galutinis lašas, kuris niekaip nesuderinamas su atlikėjų vertybėmis.

„Šiandienos žinia ir Ramūno Karbauskio pasisakymas, kad žada kreiptis į KT dėl Vytautui Landsbergiui suteikto valstybės vadovo statuso, mums yra paskutinis lašas.

Oficialiai pranešame, kad nevykstame į Naisių festivalį. Suprantame, kad festivalis yra ne Karbauskio partijos nariams, tačiau turime savo poziciją įvairiais klausimais, kuri kardinaliai skiriasi nuo festivalio mecenato.

Renginyje norėjome visuomenę apjungti, o ne priešinti, šviesti, o ne skirstyti. Tačiau naujausias festivalio pagrindinio mecenato Karbauskio išstojimas tiesiog galutinai atėmė motyvaciją“, – rašė jie socialiniuose tinkluose.

Žinomas atlikėjas D. Montvydas teigia, kad tokie R. Karbauskio veiksmai yra žalingi Lietuvai bei meta politinį šešėlį „Naisių vasaros“ festivaliui, rašoma pranešime spaudai.

„Festivalis įgauna politinį atspalvį, todėl aš ir mano grupė nusprendėme pasitraukti, nenorime būti siejami su Ramūnu Karbauskiu ir jo veiksmais“, – teigia D. Montvydas.

Primename, kad ir kitos renginyje dalyvausiančios grupės pasisakė apie susidariusią situaciją.

Bene pirmieji į kritiką sureagavo grupė „jautì“. Jie socialiniuose tinkluose išplatino pranešimą, jog priimdami sprendimą dalyvauti fesivalyje per daug nesigilino į jo istoriją ir organizatorius ir pranešė pasitraukiantys iš renginio.

„Penktadienį vyks „Naisių vasara 2022“ festivalis, kuriame prieš kurį laiką neapdairiai sutikome groti. Istorija tokia, kad gavome pasiūlymą, žiūrėjome į jį kaip į dar vieną eilinį užsakomąjį renginį, neįsigilinome. Naivu ir kvaila, sužinojus renginio politines gaires ir atspalvius. Mes visiškai nepritariame R.Karbauskio ir jo partijos ideologijai, politinei šio renginio pusei, ir nenorime su tuo asocijuotis, bet kokiomis aplinkybėmis. Nuo šiol renginių užklausas pažadame vertinti daug dėmesingiau ir atsargiau. „jautì“ pasirodymo Naisių festivalyje vienareikšmiškai nebus. Atsiprašom visų“, – aiškinama grupės „jautì“ paskyrose socialiniuose tinkluose.

Grupė „Graži ir ta galinga“ taip pat pripažino padarę klaidą ir iki galo neapgalvoję savo sprendimo dalyvauti festivalyje.

„Turime pripažinti, sutikimas dalyvauti festivalyje neįsigilinus, kas yra pagrindinis festivalio mecentas – mūsų kaltė ir klaida. Nepasidomėjome, priėmėme tai kaip dar vieną užsakomąjį pasiūlymą, o visų ryšių – nesužiūrėjome, sutartis buvo pasirašyta kovo mėnesį. Visa grupė tiek kūrybine veikla, tiek asmeninėmis pozicijomis – palaiko LGBTQ+ bendruomenę, lygias žmogaus teises, apie tai kalbame ir savo gyvuose pasirodymuose, dainose, kūryboje. Šiuo metu sprendžiame, ar atsisakyti dalyvauti renginyje, ar priešingai – pripažinus, kad buvo suklysta sutinkant koncertuoti, bet dalyvauti jame tik dar aštriau išsakant savo poziciją scenoje klausimais, į kuriuos, greičiausiai, R. Karbauskio ir mūsų požiūris skiriasi.

Dalyvavimo atveju, mūsų teatrinė-koncertinė forma leistų mums kaip menininkams išsakyti savo nuomonę ir požiūrį ne atšaukiant savo pasirodymą, bet nuo scenos, gyvai. Visą uždirbtą honorarą, dalyvavimo atveju, planuotume skirti Ukrainos paramai. Taigi šiuo metu su visa kūrybine komanda svarstome, kaip elgtis“, – rašoma portalui jarmo.net atsiųstame atsakyme.

Tuo tarpu atlikėjas Saulius Prūsaitis pasisakė, kad renginyje dalyvaus, nes jis nėra atlikėjas, kuris kuria muziką apie politiką. Panašiai reagavo ir kiti atlikėjai.

Portalas tv3.lt kreipėsi ir į festivalio „Naisių vasara“ organizatorius, kurie atsakymo nepateikė. „Naisių bendruomenės“ vadovė Rita Žukauskienė sakė, kad laiko komentuoti situacijos neturi ir apskritai to daryti nesiruošia.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer