Žmonės niršta, kad planuojamas NT mokestis neaiškus, baiminasi, jog jiems už būstą teks mokėti papildomus tūkstančius eurų, nes mokesčio dydį reguliuos savivaldybės. Finansų ministrė Skaistė atkerta – už pirmą būstą daugumai gyventojų mokėti nereikės, o patį mokestį žada taisyti.
Du su puse tūkstančio žmonių su plakatais, keikiančiais valdžią, triukšmavo po Seimo langais, prie Martyno Mažvydo bibliotekos. Ten protestavo ir skandalingai pagarsėję veikėjai – Celofanas, Subotinas. Du su puse tūkstančio protesto dalyvių suskaičiavo policijos pareigūnai.
Susirinkusieji piktinosi naujuoju nekilnojamojo turto mokesčiu, kurį nori įvesti dalis valdančiųjų. Nors Finansų ministerija nuolat kartoja, kad mokestis nebus didelė našta gyventojams, į protestą susirinkę žmonės valdžia netiki.
Protestuotojai neslepia pykčio
Protestuotojai mokestį laiko Trojos arkliu, kurį priėmus mokesčio tarifai tik didės:
„Dabar problema užmesti kabliuką, sakys savivaldybėms, Jums reikia pinigų, eikit susirinkit, ten mužikų banda susirinkit. Tau reikia 100 tūkstančių surinkti, o trys trobos tėra, ką darysi.“
„Vaikai palikę mano namą, mano palikimą, turės už antrą namą sumokėti mokesčius, tai kas bus, tada atsipeikės visi, bus per vėlai.“
„Jie taip daro konservatoriai, mus visus dulkina.“
Protestuotojai neslepia, kad nekilnojamojo turto mokestis jiems visiškai neaiškus. Pasitikėjimo žmonėms neprideda ir tai, kad mokestį galės reguliuoti savivaldybės:
„Nesuprantamai, kaip kas mokės, kada mokės, nuo kokio laiko, jie nori, kad tik priimtų, o kai priims, jie padarys taip kaip jie nori.“
„Svarbiausia, žinot, kad yra palikta spręsti savivaldybėms. <…> Tai žinote čia korupcijai, čia korupcijai landa tokia beprotiška yra.“
„Aš optimistas, šita valdžia lygu konservatoriai nu neišsilaikys, dings iš viso, ne tik iš Lietuvos žemėlapio, bet labai tikiuosi ir iš Lietuvos žemės. Neturėtų būti šito mokesčio. Dėl to aš jo net neskaičiavau.“
Susirinkę žmonės lieja pyktį ir dėl kitų valdžios sprendimų.
„Manau, kad Lietuvai kol pensininkas negauna bent pusantro, dviejų tūkstančių, o vidutinis atlyginimas nesiekia bent 3 tūkstančių, tokie mokesčiai yra per dideli. Šituo Seimu, šita sudėtimi, visiškai negalima pasitikėti, negalima tikėti nė vienu jų žodžiu, jie sako viena, o daro kita. Čia taip pat kaip banditas Naujininkuose po tiltu sako, ateik, pakalbėsim, tau nieko nebus“, – sako protesto organizatorius Raimondas Šimaitis.
Vidutinis mokestis – 16 eurų
„Du trečdaliai gyventojų už savo pirmąjį būstą tiesiog nemokės, kadangi jie patenka į tą erdvę, kuri yra neapmokestinama, tai visi, kurie iki savo savivaldybės vidurkio, netgi viršija 50 procentų vidurkį, turėtų teisę į neapmokestinamą dydį savo pirmam būstui“, – teigia finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Finansų ministrė bando gesinti kylančias aistras. Esą daugiau nei pusė gyventojų už pagrindinį būstą mokesčio nemokės. Gintarė Skaistė priduria, kad nori įdiegti saugiklius, kurie neleistų savivaldybėms piktnaudžiauti. Tiesa, dar piketo išvakarėse konservatoriai tobulino nekilnojamojo turto pataisas ir keitė tarifus.
„Siūloma nustatyti, kad gyventojų turtui būtų ne didesnis nei pusės procento nuo 0,05 iki 0,5 procento tarifas. <…> Vidutinis mokėtinas mokestis būtų apie 16 eurų, tai tikėtina, kad panašus dydis išliktų ir po pakeitimų, kurie yra padaryti“, – tikina G. Skaistė.
Ingrida Šimonytė primena, kad Lietuvoje šiuo metu egzistuoja ydingas nekilnojamojo turto mokestis.
„Milijonierių mokestis 2011 metais Seimo iniciatyva buvo nustatytas milijono vertės turtui. Kas nuo to laiko atsitiko, dabar neapmokestinamas pajamų dydis būstui yra 150 000 Eur., kas yra mažiau nei milijonas. Štai koks paradoksas atsitiko per 13 metų.
Turto vertė nuolat augo, o mokesčių riba nuolat mažėjo. Pagal naują siūlomą modelį, kur mokesčio neapmokestinamas dydis pririštas prie medianos, kuri auga, nes auga turto vertė, auga vidurkis, auga ir mediana, tai natūralu, kad mokesčio dinamika būtų tokia, kokia ji ir turi būti“, – teigia premjerė I. Šimonytė.
Opozicija NT mokesčiui nepritaria
Jau dabar aišku, kad nekilnojamojo turto mokesčiui bus labai sunku įveikti Seimo barjerą. Konservatoriams ramybės neduoda koalicijos partneriai.
„Tas medianų skaičiavimas yra pavojingas, neefektyvus, nereikalingas pokytis, kuris čia buvo suplanuotas“, – teigia Seimo narys Vytautas Mitalas.
O ir opozicijoje sunku rasti pritariančiųjų mokesčiui.
„Mes nepalaikysime tikrai jokio varianto, nes tiesiog jis taip diskredituotas dabar, kad ten nėra ką taisyti“, – sako demokratų frakcijos narys Saulius Skvernelis.
„Neramumų kelt eisiu, be jokio abejonės, absurdas, kiek galima tyčiotis iš žmonių, kaip galima tokį įstatymą pateikinėti. <…> Čia ne taisyti reikia, o išmesti į šiukšlių dėžę“, – teigia Seimo narys, Darbo partijos atstovas Andrius Mazuronis
Seimas NT mokesčio pataisas galutinai turėjo priimti dar spalį, tačiau nusprendė iniciatyvą atidėti.
Vaizdus iš protesto pamatykite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.