2025 m. sausio 1 d. įsigalioja nauji reikalavimai bankams dėl kasdienių paslaugų krepšelio, kuriuos dar rugsėjį patvirtino Lietuvos banko valdyba. Šie reikalavimai galios trejus metus. Be kita ko, jais pakeičiama ir grynųjų pinigų suma, kurią galima nemokamai išimti iš bankomatų.
Kaip jau skelbta, nuo kitų metų pradžios reguliuojamas paslaugų krepšelis pigs trečdaliu: mėnesiui kainuos 1 eurą, nepasiturintiems gyventojams – 0,50 euro.
Vis dėlto bankų klientai turėtų pasitikrinti, kokiu paslaugų planu dabar naudojasi ir kitų metų pradžioje būtinai jį pasikeisti, kitaip kas mėnesį bankams reikės mokėti daugiau pinigų.
Šiuo metu minėtas mokėjimo paslaugų krepšelis kainuoja 1,47 euro (nepasiturintiems gyventojams – 0,73 euro).
Už šią kainą gyventojai per mėnesį galės iš bankomatų išsiimti 800 eurų grynųjų pinigų, tai 250 eurų, arba 45 proc., daugiau nei dabar.
Šiuo metu į minėto krepšelio kainą įeina 550 eurų išsigryninimas. Išgryninant didesnę sumą, kiekvienas bankas taiko papildomą mokestį.
Jis gali būti, pavyzdžiui, 0,5 proc. nuo išgryninamos sumos arba ne mažiau, kaip 0,5 euro.
Taigi viršijus nemokamo išgryninimo sumą ir papildomai išgryninant, pavyzdžiui, 1 tūkst. eurų, bankui už savo pinigų pasiėmimą reikia mokėti 5 eurus.
Be to, bus galima atlikti 15 mokėjimo pervedimų (dabar – 10).
Grynųjų pinigų suma ir pervedimų skaičius apskaičiuoti užtikrinant, kad tokia paslaugų apimtis tenkintų 90 proc. sąskaitą turinčių šalies gyventojų poreikius, tikina Lietuvos bankas.
Dėl neprognozuojamų kaimyninių valstybių, kurios iš niekur nieko gali pradėti karą užpulti svetimą šalį, žudyti jos piliečius, Skandinavijos šalių gyventojams patariama visada po ranka turėti grynųjų pinigų.
Tiek, kad užtektų kelioms savaitėms pragyventi, jeigu karo atveju dingtų elektra ar internetas, be kurio atsiskaitymai bankų kortelėmis neįmanomi.
Lietuvos banko duomenimis, šiuo metu Lietuvoje veikia 1039 bankomatai.
Kokios paslaugos įeina į banko paslaugų krepšelį
Į pagrindinės mokėjimo sąskaitos krepšelį šiuo metu taip pat įtrauktos šios paslaugos:
- sąskaitos atidarymas ir tvarkymas;
- el. bankininkystė, saugi sąskaitos valdymo ir prisijungimo prie jos priemonė (kodų generatorius, speciali programėlė ir pan.);
- į sąskaitą gautų mokėjimų eurais įskaitymas;
- grynųjų pinigų įmokėjimas bankomatuose;
- mokėjimo kortelė ir atsiskaitymai ja prekybos vietose ir internetu.
Šią vasarą Seimas priėmė Lietuvos banko ir Finansų ministerijos pasiūlymus dėl pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugų krepšelio sudėties ir kainos reguliavimo pakeitimo. Mokėjimų įstatymo pataisomis buvo fiksuotas maksimalus komisinis atlyginimas, kurį gali gauti kredito įstaiga, jis susietas su minimaliąja mėnesine alga.
Be to, krepšelio kaina ir sudėtis nustatoma trejiems metams, taip užtikrinant daugiau aiškumo ir pastovumo ir vartotojams, ir rinkos dalyviams.
Į Lietuvos banko patvirtintą pagrindinės mokėjimo sąskaitos krepšelio sudėtį įtrauktos būtiniausios mokėjimo paslaugos. Tačiau pagal poreikį vartotojai taip pat gali laisvai pasirinkti, ar naudotis pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugų krepšeliu, ar kitais bankų ir kredito unijų siūlomais mokėjimo paslaugų krepšeliais.