Vilniaus miesto taryba pritarė sprendimui metams suteikti socialinį būstą šeimomis, nukentėjusiomis nuo krovininio lėktuvo katastrofos.
„Vos sužinojus apie katastrofą, pirmiausia, kartu su partneriais bei savivaldybei pavaldžiomis įstaigomis siekėme užtikrinti gyventojų saugumą ir humanitarinę pagalbą: laikiną apgyvendinimą, maistą, rūbus, avalynę, medikų apžiūrą, konsultavimo ir kitas paslaugas.
Džiaugiuosi, kad pavyko operatyviai surasti žmonių poreikius atitinkančius socialinius būstus ir šeimos sėkmingai į juos persikraustė“, – sakė Vilniaus miesto vicemerė Simona Bieliūnė.
Nukentėjusiems nuo lėktuvo katastrofos – jaudinanti žinia
Socialiniai būstai, Mero potvarkiu, šiuo metu suteikti trims mėnesiams neatlygintinai. Šeimoms pasiūlyti būstai, atsižvelgiant į jų dydžius, dalis jų – naujai suremontuoti su būtiniausia įranga, dalis – ir su kai kuriais būtiniausiais baldais. Visais atvejais įsikraustymu ir įsirengimu rūpinosi patys gyventojai, rašoma pranešime spaudai.
Miesto taryba pritarė, kad socialinio būsto nuomos sutartys, praėjus trims mėnesiams, būtų sudarytos dar metams.
Savivaldybė vertins, ar šeimų pajamos, tenkančios vienam asmeniui (šeimos atveju – vienam šeimos nariui) per mėnesį neviršija 1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio ribos (264 Eur), todėl gyventojai galės prašyti socialinio būsto nuomos kompensacijos arba būti visiškai atleisti nuo nuomos mokesčio. Vidutinio apie 50 kv. m ploto socialinio būsto nuomos kaina per mėnesį sieks apie 65 Eur.
Po katastrofos su gyventojais susisiekta, teiktos konsultacijos dėl vienkartinių tikslinių vienkartinių finansinių išmokų. Septynios nukentėjusios šeimos pateikė prašymus šiai paramai gauti.
Kiekvienos šeimos finansinė padėtis buvo įvertinta individualiai pagal teisės aktų reikalavimus. Trims šeimoms buvo skirta maksimali parama – po 7260 eurų. Likusios šeimos gavo po 1100 eurų.
Iš viso iš Vilniaus miesto savivaldybės biudžeto po šios katastrofos nukentėjusiems gyventojų tikslinėms vienkartinėms išmokoms buvo skirta 26 180 eurų.
Tragediją išgyvenusiųjų liudijimai sukrečia
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad lapkričio 25-ąją, apie 5.30 val., Vilniuje, Liepkalnyje, nukrito DHL krovininis lėktuvas. Nukritus lėktuvui žuvo 48 metų Ispanijos pilietis, trys kiti lėktuve buvę asmenys – 34-erių lietuvis, Ispanijos pilietis ir Vokietijos pilietis sužeisti.
Tik per stebuklą lėktuvas neužkrito ant namo, o tik jį kliudė. Kaip anksčiau rašė naujienų portalas tv3.lt, beveik visi šio namo gyventojai dar buvo lovose, kai juos iš ten išvertė siaubingas garsas ir žemės drebėjimą primenantis smūgis.
„Labai didelis trenksmas buvo, per langą pažiūrėjau, o ten viskas dega, ilgai negalvodamas supratau, kad greičiausiai lėktuvas, kad tiek liepsnų“, – pasakojo Vitalijus.
Iš lovos pakilęs Vitalijus prieš savo akis pamatė ugnies kamuolius. Vyras pabandė atidaryti degančio buto duris, tačiau jos neatsidarė:
„Išgelbėjo, kad gesintuvas buvo namuose, nes atidarius ir išlaužus duris viskas degė atvira liepsna, grynai duris išspyriau. Padariau sau taką per liepsnas ir iššokau“.
Išbėgę į lauką žmonės išvydo katastrofiškus ir tik kino filmuose matytus vaizdus. Sudužusio orlaivio dalis ir liepsnojantį variklį.
„Viskas degė, variklis pas kaimynus buvo, mano teritorijoje nuolaužos, aliumininis korpusas“, – sakė Vitalijus.
Ponia Jadvyga gyveno bute, kuris nukentėjo labiausiai. Atskriejusios lėktuvo dalys smogė į jų buto išorinę sieną ir ją išvertė.
„Viena dalis skriejo į vieną pusę, kita – į mano pusę, kaimyno automobilį apsuko, o nuo to karščio tujos pradėjo degti, pagalvokite. Nuo karščio išdužo mano langai“, – pasakojo Jadvyga.
Žirnių gatvėje esančio namo gyventojai tik dabar suvokia, kad tik laimingo atsitiktinumo dėka liko sveiki ir nesužaloti, nes jei lėktuvas būtų rėžęsis į namą, šiandien jie čia nestovėtų ir nekalbėtų.
„Ugniagesiai pasakė, kad gimėte antrą kartą, šiaip – neturėjote išgyventi“, – sakė Vitalijus.
Sudužusio orlaivio suniokotas namas šiuo metu netinkamas gyventi, todėl Vilniaus miesto valdžia trylikai žmonių parūpino laikiną pastogę.