Dar viena kalėdinė dovanėlė – šįkart daugumai elektros vartotojų. Nesvarbu, elektros kainą fiksavote, ar mokate rinkos kainą, nuo sausio jums brangs elektra 2-3 centais už kiekvieną kilovatvalandę. Kainas didinti paprašė valstybės įmonė „Litgrid“. Žmonės piktinasi, kad elektra brangs jau nuo sausio, nors kita valstybinė energetikos bendrovė ESO dar negrąžino vartotojams 160 milijonų eurų skolos.
Panevėžietė Sigita savo parduotuvėlėje prekiauja rūbais. Orai atšalo, tad ji jau priversta įjungti ir elektrinį šildytuvą, kad nesušaltų. Visgi jį naudoja labai taupiai, mat baiminasi didžiulių elektros sąskaitų.
„Taupom, ryte pašildau atėjus anksčiau, o po pietų nesišildom, žmonių nedaug, neturim, kad daug eitų. Kai nesidarinėja durys, šiluma pasilaiko“, – pasakoja panevėžietė pardavėja Sigita Barvainienė.
Daugumai buitinių ir verslo elektros vartotojų Lietuvoje elektros išlaidos dar labiau padidės nuo Naujųjų metų, mat elektra pabrangs. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba nusprendė 2–3 centais padidinti reguliuojamą tarifo dalį. Jos vadovo teigimu, kainą labiausiai didina aukštos įtampos elektros tinklą prižiūrinti valstybės įmonė „Litgrid“.
„Kaina pasikeičia nuo sausio 1 d. dėl perdavimo infrastruktūros ir jos kaštų. Šiemet buvo įvertintos „Litgrid“ gautos perkrovų pajamos, perdavimo tarifas buvo sumažintas 143 mln. eurų, dėl to vartotojai šiemet rezultate mokėjo mažiau už perdavimo tarifą“, – sako valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.
Panevėžietė stebisi, kodėl taryba leidžia gyventojams apie 15 proc. branginti elektrą, nors ESO dar negrąžino 160 mln. eurų permokos vartotojams.
„Kodėl branginat, jei dar negrąžinot. Jei pasiskolinčiau neatidavus skolos? Ar man duotų bankas, jei dar negrąžinau, taip ir su elektra. Tegu pirma grąžina permoką, o paskui brangina“, – piktinasi panevėžietė pardavėja Sigita Barvainienė.
Tarybos pirmininkas tvirtina, kad kainą nuo Naujųjų metų didina įmonės „Litgrid“ prašymu, o skolą vartotojams turi grąžinti kita įmonė – ESO. Visgi Renatas Pocius žada paskelbti skolos vartotojams grąžinimo grafiką.
„Paskelbsime <…> su metodikos projektu planuojamą grąžinimo grafiką dėl 160 mln. eurų visuomenė galės dalyvauti viešoje konsultacijoje“, – teigia valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.
Elektros tiekėjai neturi kitos išeities
Nepriklausomi elektros tiekėjai tvirtina, kad po Energetikos reguliavimo tarybos sprendimo padidinti reguliuojamą elektros kainos dalį, neturi kitos išeities – tik atitinkamai padidinti visiems savo klientams elektros kainą nuo Naujųjų metų, taip pat ir tiems, kurie turi fiksuotos kainos sutartis ir tikėjosi stabilių kainų.
„Svarbiausia suprasti, kad ne tiekėjo kaina keičiasi, ką sutarėm ir pasikeitė, ne. Keičiasi reguliuojama kainos dalis, tai svarbu. Mes savo susitarimą su klientu, jei fiksavo dalį, išlaikome“, – tvirtina „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.
„Reguliuojama dalis yra tarifas, kuris visiškai nepriklauso nuo tiekėjo veiklos. Jis gali kilti, leistis. Jei galvoti, kad tiekėjas turėtų amortizuoti, kompensuoti tą dalį, tai kai tarifas kristų, reikėtų kainas didinti. Ne“, – sako „Enefit“ vadovas Vytenis Koryzna.
„Klientams kilovatvalandės kaina gali užaugti 2–3 ct. Pokytis reikšmingas, bet nei nuo tiekėjo, nei nuo kliento šita dalis nepriklauso, ją peržiūri ir tvirtina valstybės reguliavimo taryba“, – teigia „Elektrum Lietuva“ atstovė Milda Basijokienė.
Kitąmet mažės tik visuomeninis elektros tarifas – vienu centu. Jį moka beveik pusė milijono buitinių vartotojų, suvartojančių mažiausiai elektros ir nepasirinkusių nepriklausomo tiekėjo. Jei ne „Litgrid“ prašymas branginti elektrą, šiems vartotojams elektra kitąmet galimai būtų sumažėjusi dar labiau.
„Viskas įtraukta, bet vis tiek mažėja, nes vartotojams grąžiname perimtas lėšas, kurios susidarė „Igničio“ 2023 m. pirmą pusmetį. Net su augimu reguliuojamos dalies galutinis tarifas visuomeninės kainos mažėja“, – tvirtina valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.
Nors kitąmet elektra daugumai brangs, dujos buitiniams vartotojams, pasak Renato Pociaus, šiek tiek atpigs. Dujas naudojantiems maistui gaminti vartotojams kubinis metras kainuos 7 centais pigiau, o sunaudojantiems daugiau dėl šildymo dujos atpigs 4 centais už kubinį metrą.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje