Paaiškino, kodėl į telefonus neišsiuntė žinučių apie audrą: užklupo netikėtai

Sekmadienį ir pirmadienį visą Lietuvą talžo audra, lūžta medžiai, semiamos kai kurios teritorijos, o sinoptikai prognozuoja rekordinį kritulių kiekį ir pavojingą vėją. Tačiau gyventojai apie stichijos pavojų nebuvo įspėti trumposiomis žinutėmis.

Aiškėja, kad įspėti gyventojus turėję pareigūnai apie stichiją sužinojo per vėlai. Dėl to gyventojų iki šiol ir neinformavo.

Neinformavo, nes stichijos neturėjo būti – užklupo netikėtai

Naujienų portalą tv3.lt Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informavo, kad pranešimai gyventojams neišsiųsti dėl to, kad audra užklupo netikėtai.

Departamento Komunikacijos skyriaus vedėja Vida Šmigelskienė patvirtino, kad jos atstovaujamą tarnybai hidrometeorologai sekmadienį pateikė informaciją apie galimą lietų ir vėją.

Tiek lietus, tiek vėjas stiprėjo palaipsniui. Stichinių, katastrofinių meteorologinių ir hidrologinių reiškinių rodikliai 2024 m. liepos 28 dienai ir 29 nakčiai nebuvo prognozuojami, todėl perspėjimo pranešimai nebuvo siunčiami“, – paaiškino V. Šmigelskienė.

Vis dėlto Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba dar sekmadienį po 14 val. išplatino pranešimą, kad orus lems stiprus ciklonas ir per dvi dienas gali iškristi viso mėnesio kritulių norma.

Be to, visoje Lietuvoje žmonės nuo sekmadienio popietės pastebėjo, kad kyla didžiulis vėjas, ilgainiui dar labiau sustiprėjęs ir ėmęs versti medžius. Dabar jo gūsiai siekia iki 24 m/s.

Patarimai siaučiant audrai

Pats departamentas savo interneto svetainėje informuoja, kad pučiant stipriam vėjui lūžta dideli medžiai, krinta jų šakos, griūva silpnos konstrukcijos statiniai, virsta nepritvirtinti įrenginiai. Be to, gali sutrikti ryšiai ir elektros energijos tiekimas.

Prieš prasidedant stichijai gyventojams departamentas pataria:

  • perspėkite darbuotojus apie artėjantį pavojingą hidrometeorologinį reiškinį ir informuokite, kokie darbai turi būti nutraukti. Sustabdykite krovos darbus su kranais ir kituose objektuose, nedirbkite su atvira ugnimi;
  • sutvirtinkite laikinus statinius, konstrukcijas ir įrenginius;
  • sandariai uždarykite pastatų langus, duris, stoglangius ir kitas angas;
  • išneškite iš balkonų daiktus, kuriuos gali pakelti vėjas arba juos gerai pritvirtinkite. Svarbesniuose objektuose patikrinkite avarinius elektros energijos šaltinius, pasirūpinkite kuro atsargomis;
  • jei gyvenate kaime, uždarykite tvartų, namų duris, langus, langines;
  • neužmirškite kaimynų. Pasiteiraukite, ar jie girdėjo pranešimus. Gal šalia gyvena neįgalūs žmonės, vieniši seneliai, pasidomėkite, ar jais kas nors gali pasirūpinti, jei ne – padėkite jiems arba informuokite, kad nelaimės atveju jie gali skambinti skubiosios pagalbos telefonu 112.

Pučiant stipriam vėjui:

  • nestovėkite po aukštais medžiais, prie reklamos stendų ir elektros linijų;
  • nestatykite automobilių po medžiais;
  • namuose turėkite žibintuvėlį, atsarginių elementų, radijo imtuvą, žvakių;
  • nepalikite gyvenamosios vietos be ypatingos priežasties. Jeigu jūs vis dėlto privalote išvykti, išjunkite elektrą, užsukite dujų, vandens sklendes, uždarykite langus, langines, užrakinkite duris ir atlikite visus įprastus veiksmus, kuriuos darote išvykdami bent kelioms dienoms.

Taigi, siaučiant audrai, būkite atsargūs, saugokite save, aplinkinius ir savo turtą.

www.tv3.lt

Site Footer