Pajūryje po potvynio ir išsiliejusios užtvankos bandoma skubiai gelbėti gyventojus: „Pila be gailesčio“

Dėl gausaus lietaus ėmė tvinti pajūrio miestai. Socialiniuose tinkluose gyventojai dalijasi vaizdais, kaip lietaus vanduo apsėmė Palangą, Kretingą, Gargždus ir kitas vietoves. Kretingos rajono savivaldybėje, kur situacija sudėtingiausia, trečiadienį buvo sprendžiama, kaip gelbėti gyventojus.

Kaip matyti iš nuotraukų „Facebook“ grupėje „Orų entuziastai“, po liūties apsemta Palanga, Kretinga, o netrukus ims skęsti ir kiti miestai.

„Visą naktį ir dieną pila be gailesčio, greit būsime kaip Venecijoje“, – vaizdais iš Kretingos rajono dalijasi Adelė Narvaišaitė-Retkienė.

Stipraus lietaus ir perkūnijos trečiadienio rytą gavo ir Gargždai. 

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) skelbia, kad per praėjusias 24 val. daugiausia kritulių iškrito Plungėje (45,1 mm), Kretingoje (41 mm), Telšiuose (31,2 mm), Vėžaičiuose (20,3 mm), Skuode (19,2 mm), Rietave (18 mm) ir Klaipėdoje (17,6 mm). 

Meteorologai įspėja, kad lietui nenustojant, Vakarų Lietuvoje artimiausiomis dienomis bus pasiekta lapkričio mėnesio kritulių norma. Tuo metu sinoptikai sausesnių orų neprognozuoja – toliau lis.

Ekstremali situacija Kretingoje: su lietumi susimaišiusios nuotekos bus leidžiamos į upelį

Dėl nuo smarkaus lietaus patvinusių gatvių Kretingos gatvėse rajone trečiadienį paskelbta ekstremali situacija, vietos valdžia su tarnybomis nusprendė atidaryti sklendę ir vandens sankaupas iš nuotekų vamzdynų išleisti į upelį.

Tokie sprendimai priimti trečiadienio rytą surengus ekstremalių situacijų valdymo posėdį. Ekstremali situacija rajone paskelbta dėl grėsmės užteršti Tenžės upelį įrenginiams nebepajėgiant išvalyti didelio kiekio vandens. 

„Tai kaip avarinis vandens nuleidimo mechanizmas, visada uždarytas, užplombuotas, tik „Kretingos vandenys su Aplinkos apsaugos agentūra turi priėjimą“, – BNS sakė meras.  

„Atidarysim sklendę ir „Kretingos vandenys“ su aplinkosauga pažiūrės, koks kiekis yra vandens. Kalba eina apie tai, kad visos mūsų nuotekos eina į valymo įrengimus, o šiai dienai dėl labai didelio kiekio, nes viso lapkričio norma per dieną išėjo, visi vamzdynai pilni vandens nuotekų lietaus“, – situaciją komentavo A. Kalnius.

Anot jo, jei per parą valymo įrengimai sulaukdavo nuo 3-5 tūkst. kubinių metrų nuotekų, tai vien per vakar priėmė 20 tūkst. kubinių metrų. 

„Viršija ribas. Mes rizikuojame tuo, kad jei neatidarysime sklendės, kad dalis išbėgtų vandens į upelį, rizikuojame, kad sugadinsim valymo įrengimus. Didelis kiekis vandens išplaus gerąsias bakterijas iš valymo įrengimų. Nuo 2-4 savaičių prireiks, kad bakterijos galėtų augti, valytų teršalus, tuomet į upelį galėtų pateikti 3-5 tūkst. nevalyto vandens kiekio. Daroma mažesnė galima tarša aplinkai“, – teigė Kretingos rajono savivaldybės vadovas. 

Jis pateikė duomenis, kad dėl gausaus lietaus itin pakilęs Akmenos upės lygis, jis siekia 405 cm, kai kritinė riba yra 420 cm. 

Bendrovės „Kretingos vanduo“ direktorė Eglė Alonderienė žurnalistams teigė, kad sklendę planuojama atidaryti 2-3 valandoms. Tikimasi, kad tiek laiko pakaks išleisti vamzdynuose susikaupusį vandens perviršį. Anot jos, nevalytos nuotekos yra stipriai prasiskiedusios su vandeniu ir toks sprendimas mažiau taršus nei laukti, kol bus pakenkta nuotekų valyklai. 

Aplinkosaugininkė Neringa Grigalauskienė teigė dirbanti daug metų, tačiau tokios situacijos kaip Kretingoje jai netekę spręsti. Anot jos, nuvykus į „Kretingos vanduo“ valyklą matyti, kad situacija kritinė – pačioje valykloje nuotekos bėga į aplinką.

„Žala bus vertinama, nežinome tikslaus tekėjimo laiko, kai bus užsuktos sklendės, tada paskaičiuosime“, – sakė Klaipėdos aplinkos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė N. Grigalauskienė.

Kretingoje tvino gatvės, išsiliejo užtvanka

Pranešama, kad sudėtingiausia situacija yra Kretingoje. 

„Po nakties situacija tik blogėja“, – socialiniame tinkle vaizdais ir siaubinga situacija dalinasi gyventojai.

Žmonės taip praneša, kad iš Kurmaičių užtvankos išsiliejo vanduo. 

Kaip antradienio vakarą feisbuke paskelbė meras Antanas Kalnius, dėl gausaus lietaus situacija Kretingoje ir rajone darosi sudėtinga, o pagerėjimo nežada ir artimiausių dienų orų prognozės.

„Šiuo metu vandens surinkimo kolektoriai daug kur jau yra užsipildę. O dėl patvinimų daugiausiai pagalbos prašymų sulaukiama iš Kretingos miesto gyventojų. Sudėtingiausia situacija – Savanorių, Grafų Tiškevičių bei aplinkinėse gatvėse, Žemaitės alėjoje, Geležinkelio gatvėje ir kitose“, – socialiniame tinkle „Facebook“ skelbė meras.

Anot jo, „Kretingos vandenų“ darbuotojai dirba pilnu pajėgumu, taip pat kai kur į pagalbą pasitelkti ir ugniagesiai.

Kaip pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, dėl liūčių Kretingos ugniagesiai antradienio vakarą vyko į Savanorių gatvę. Čia dėl stiprios liūties buvo semiamas rūsys, kuriame įrengta elektros skydinė, gyvenamas namas šildomas elektra. Ugniagesiai naudodami motorinį siurblį iš rūsio siurbė vandenį. 

Sinoptikas N. Šulija: lydės lietus, vėjas ir drungni orai

Lietuvoje dieną vyraus debesuoti orai, pragiedrulių bus, bet mažai. Kartkartėmis vis palis, vėl gausiau, smarkiau vietomis šalies vakaruose.

Dabar Lietuvos link plaukia drėgni ir drungni orai iš vakarų, nuo Atlanto vandenyno. Dieną oras šilti visai neskubės, įdienojus bus nuo 8 iki 10 laipsnių šilumos, kur nors gal ir vos daugiau.

„Kitaip tariant, ir rytoj – ruduo pilkasis“, – sako sinoptikas Naglis Šulija. 

Ir ketvirtadienį, ir penktadienį vis palis, tik ne nuolatos ir dažniausiai negausiai. Pūs stiprokas pietinių krypčių vėjas. Naktimis oras atvės iki 4–6, dienomis šils iki 8–10 ir 7–9 laipsnių šilumos.

„Ką gi, nei šilta, nei šalta, nei sausa, nei labai šlapia – klasikiniai lapkričio orai“, – sako N. Šulija. 

Orus Europoje lems viena didelė žemo slėgio sritis šiaurėje ir dvi aukšto slėgio sritys pietuose. Didžiojoje žemyno dalyje dangų dengs įvairaus storio debesys, saulėta bus Vakarų Europos pietuose ir dar kai kur. Šilčiausia bus palei Egėjo ir Juodąją jūras, kitur vyraus vidutiniškai šilti orai, Skandinavijos kalnuose – jau žiema.

Vakarų Lietuvoje stebimas spartus vandens lygio kilimas

Gausiai palijus (ir vis dar tebelyjant), daugiausia šalies vakaruose, stebimas spartus vandens lygio kilimas, praneša LHMT hidrologė Lina Žigaitė-Giedrienė.

Šios dienos duomenimis, kritiniai vandens lygiai stebimi:

1. Mūšoje ties Ustukiais (132 cm);

2. Mūšoje ties Žilpamūšiu (185 cm);

3. Aunuvoje ties Aunuvėnais (246 cm);

4. Kražantėje ties Pluskiais (117 cm);

5. Minijoje ties Kartena (485 cm);

6. Šyšoje ties Šilute (243 cm).

Pavojingi vandens lygiai pasiekti Akmenoje-Danėje ties Kretinga (408 cm) ir Leitės upėje ties Kūlynais (214 cm).

Artimiausiu metu vandens lygis Akmenoje-Danėje ties Kretinga pasieks stichinio vandens lygio reikšmę (420 cm). Remiantis orų prognoze numatomas smarkus lietus vakariniusoe rajonuose, todėl vandens lygis kils ir toliau. 

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer