Nesuvokiamas žiaurumas Panevėžyje – socialiniuose tinkluose plinta vaizdo įrašas, kaip vienas jaunuolis vidury baltos dienos miesto parke rankomis ir kojomis talžo kitą paauglį, o būrys susirinkusių jaunuolių susidorojimą stebi palydėdami šūksniais dar stipriau daužyti auką, negana to – muštynes dar ir filmuoja.
Žiauraus susidorojimo aplinkybes aiškinasi pareigūnai, nors kol kas aukos pareiškimo nesulaukė.
Paauglių šūksnius lydi smūgiai vienas po kito. Ir jau parkritusį, apsigintį negalintį paauglį, kitas jaunuolis daužo kumščiu: „Draskyk, daužyk, opa.“
Smurtautojas vis taikosi jam į galvą, o netrukus pasipila smūgiai ir kojomis. O štai muštynes stebintys jaunuoliai dar ir paskatina smurtautoją. Ir taip paauglys be perstojo talžomas šviesiu paros metu, Panevėžio miesto centre esančiame parke. O visa tai stebi keliasdešimt čia susirinkusių jaunuolių. Vieni žiūri, kiti muštynes dar ir filmuoja: „O, Jėzau ir stovi, pažiūrėk, visiškai stovi, kaip niekur nieko, taip ir užmušt gali.“
Vaizdo įrašas, kaip vienas paauglys talžo kitą netruko pasklisti socialiniuose tinkluose. Buvusios mokytojos, pamačiusios tokį vaizdelį, pakraupo. Sako, kad šitoks žiaurumas galėjo baigtis tragedija, juolab, kad smūgiuota dag kartų ir taikantis būtent į galvą.
„Gi kala kaip turi būti, baisu, baisu“, – sako panevėžietė Dalija.
Maža to, liudininkų teigimu, auka dar buvo įstumta į ledinį vandenį, o kiti tik žiūrėjo.
„Kaip tokie gali būti žiaurūs ir kaip nusiristi iki tokio dalyko. Mane glumina dar tie abejingi žmonės stovintys. Jau čia muša, mušasi dviese, skriaudžia ten tą vaiką, vienas kitą, bet kita grupė stovi ir niekur nieko, čia tai baisiausia yra“, – kalba panevėžietė Vandutė.
„Net komentarų, net žodžių nebėra, baisu, baisu. Ir šalia pulkas jaunų žmonių ir nei vienas nepasako stop, stop, tik gali nufilmuot ir po to pasidalinti“, – sako Dalija.
„Tai yra mūsų visų pačių abejingumas ir kiekvieną kartą, kai mes nueinam bijodami gauti atgal, tai, ko gero, čia yra baisiausia, kai mes neužstojam tų, kurie yra silpnesni“, – teigia panevėžietė Julija.
Apie žiauriai daužomą jaunuolį policijai pranešė galimai įvykį matę gyventojai, tačiau atvykus pareigūnams paaugliai jau buvo išsiskirstę.
„Yra tas turbūt paauglių ar jaunimo bandos jausmas, kada daugelis stebi, filmuoja, įrašinėja į telefonus atminčiai, bet daugiau nieko nedaro, nei praneša, nei informuoja, po to tik sužinom, kai pats faktas yra įvykęs“, – komentuoja Panevėžio apskrities policijos viršininkas Rimantas Bobinas.
Policija kol kas nesulaukė ir nukentėjusiojo pareiškimo. O gavę vaizdo įrašą pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl viešosios tvarkos pažeidimo. Tačiau įtariamųjų kol kas nustatyti nepavyko.
„Dabar pajėgos dirba ir bando nusistatyti asmenis, kurie galimai dalyvavo šitame įvykyje“, – sako R. Bobinas.
Ir, nors remiantis statistika, nepilnamečių nusikalstamumas per pastaruosius kelerius metus sumažėjo, tačiau tai vis dar išlieka opi problema. Pasak policijos generalinio komisaro, sprendžiant nepilnamečių nusikalstamumo problemą, labai svarbus įvairių institucijų bendras darbas – ne tik teisėsaugos, bet ir savivaldybių, vaiko teisių apsaugos tarnybos.
„Jeigu tik sistema neveiks kaip vienas kumštis, mes po labai greito laiko turėsime tikrai didžiules problemas su buvusiais nepilnamečiais, kurie, deja, nusikaltimus vykdo jau kaip recidyvo tvarka“, – tvirtina policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Policijos duomenimis, stebint nepilnamečių nusikalstamumo rodiklius, daugiausia nusikalsta 16–17 metų asmenys.