Panevėžyje sulūžus užtvankai apsemta dalis teritorijų, situacija stabilizuota

Ekrano gamyklos tvenkinyje Panevėžyje lūžus šliuzui, į Nevėžį antradienį užplūdo didelis kiekis vandens, buvo įspėjama apie galimą upės patvinimą. Per pietus Panevėžio miesto savivaldybė pranešė, kad situacija stabilizuota, apsemtos kai kurios teritorijos.

Apie įvykusią nelaimę antradienio rytą įspėjamosiomis žinutėmis informavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD).

„Toje vietoje turime gedimą, šliuzo deformaciją. Mūsų turima informacija, didelis kiekis vandens teka ir pildo iš baseino į Nevėžio upę, pildosi vaga. Faktas įvykęs, galimos grėsmės dėl Nevėžio išsiveržimo“, – BNS sakė PAGD Situacijų koordinavimo skyriaus atstovas.

Įvykio likvidavimu rūpinosi Panevėžio savivaldybės administracija ir atsakingos institucijos.

Antradienį apie pietus Panevėžio miesto savivaldybė pranešė, kad situacija buvo stabilizuota.

„UAB „Panevėžio gatvės“ atstovų teigimu, situacija stabilizuota – pastatyti avariniai užtvankos užtvarai bei bus pradėti vertinti įvykio padariniai“, – rašoma pranešime.

Savivaldybės teigimu, Nevėžio upės vanduo užsėmė pėsčiųjų ir dviračių takus, juos „Stop“ juostomis juos užtvėrė AB „Panevėžio specialus autotransportas“ darbuotojai, todėl gyventojai kviečiami savo kelionę planuotis pagal esamą situaciją.

„Vandens tekėjimo debitas sumažintas, teka, bet mažiau, dabar bandome sustabdyti, – sakė Panevėžio savivaldybės vicemeras Valdemaras Jakštas. – Yra trys užtvarai įleidžiami, vienas jau įleistas, antras leidžiamas, turi būti įleistas ir trečias. Tai dalį vandens tekėjimo sustabdė“.

Anot jo, pačioje užtvankoje vandens lygis pažemėjo, tačiau ar tai galėjo turėti įtaką vandens gyvūnijai ir kokią, bus sprendžiama Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje. Jis antradienį pavėlintas, kadangi posėdžio dalyviai tebėra įvykio vietoje.

„Pramoninės veiklos šalia kaip ir nebėra. Užtvanka buvo statoma tarybiniais laikais – dėl kineskopų gamyklos „Ekranas“ reikėjo didelio kiekio vandens stiklo lydymo krosnių aušinimui. Dabar gamyklos nebėra, vandens poreikio tokio nėra, bus vertinama, ar galėjo būti poveikis gyvūnijai, žuvims, bet gamybai, pramonei preliminariai neturės poveikio“, – teigė V. Jakštas.

Vicemero teigimu, užtvankos apylinkės yra tapusios rekreacinės paskirties zona, čia įrengti paplūdimiai, pramogų aikštelės, palei marias driekiasi kelių kilometrų takas.

Vandens lygis pasiekė kritinį lygį

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad nors situacija yra stabilizuota, vandens lygis yra pasiekęs kritinį lygį.

„Naujausiais duomenimis (12:30 val.) vandens lygis Nevėžyje ties Panevėžiu pasiekė kritinį lygį ir yra 354 cm virš stoties nulio. Ties tokiais lygiais yra apsemiamas paupys žemiausiose vietose pvz. Skaistakalnio parkas ir pan. Vandens lygio kilimas sulėtėjo, nes situacija buvo stabilizuota, taigi pastatų apsėmimo pavojus sumažėjo, tačiau gyventojai turi toliau išlikti budrūs ir stebėti situaciją.

Poplūdžio banga slenkasi žemyn upe. Nevėžyje ties Babtais pasiektas rekordinis rugpjūčio mėnesio vandens lygis ir jis toliau kyla. Kol kas sunku pasakyti koks poveikis bus žemiau esančiose vietovėse prie Nevėžio. Tikėtina, kad vandens lygis dar kurį laiką kils, yra rizika kad gali būti apsemti paupiai ir arčiausiai upės esantys pastatai.

LHMT hidrologai ir toliau seka situaciją ir pateiks pačią naujausią informaciją“, – teigiama specialistų pranešime.

Ekrano gamyklos tvenkinys dar vadinamas Ekrano mariomis yra Biliūno gatvėje, rytiniame Panevėžio miesto pakraštyje, ir tęsiasi Panevėžio rajone.  

Panevėžio savivaldybės vicemeras Valdemaras Jakštas BNS teigė, jog buvo bandoma sustabdyti tekantį užtvankos vandenį nuleidžiant avarinius užtvarus.

„Susidariusi pavojinga situacija, pusė užtvankos neuždaryta ir pro ją eina vanduo, patvindė parką, dabar vyksta darbai, mėginame įleisti avarinius užtvarus, kurie uždarytų kanalo dalį, kur užtvaras išlaužtas. Vandens kol kas palyginus ne daug, per pavasarinius potvynius būdavo daugiau, bet tai neguodžia. Vanduo nevaldomas“, – anksčiau BNS sakė vicemeras. 

Anot jo, pagal projektą anksčiau tokioms situacijoms suvaldyti buvo numatyti „skydai, jei kas nutiktų, kad galima būtų apriboti vandens išbėgimą“.

„Situacija turėtų būti suvaldyta, bet dar vyksta darbai, tad kol neperšokai griovio, nesakyk op. Pagrindinis tikslas sustabdyti tą dalį užtvankos. Panašaus įvykio nėra buvę, teka didžiulė vandens jėga, sunku net nupasakot, kokia tai jėga, sulankstytos stambios užtvankos metalo konstrukcijos, kurios lanko skydus“, – sakė vicemeras.

Anot jo, savivaldybės administracija apie įvykį sužinojo po 7 val. ryte.

Vanduo šiuo metu telkšo Skaistakalnio parke ties pėsčiųjų tiltu, kur yra dauba. Kol kas susiformavusi didelė bala, tačiau pavojaus nesama, teigė vicemeras. 

„Kol kas nieko baisaus nėra, bet tokiu metų laiku – įspūdinga“, – sakė V. Jakštas. 

Vandens lygis galėjo pakilti iki pavojingo

Perspėjimu apie avariją pasidalijo ir Meteo.lt specialistai. Anot jų, vanduo galėjo pakilti iki pavojingo lygio.

„Šiandien ryte Panevėžio mieste pralūžo Ekrano marių užtvanka (buvo nuplautas vienas iš užtvankos šliuzų). Šiuo metu vandens lygis Nevėžio upėje yra 215 cm (virš VMS nulio altitudės) ir kyla toliau. Prognozuojama, kad vandens lygis gali pakilti ir iki pavojingo (400 cm) lygio! Tikėtina, kad Nevėžis apsems paupį žemiausioje vietoje!“ – rašoma jų įraše „Facebook“.

10:22 specialistai nurodė, kad vandens lygis toliau sparčiai kyla ir pasiekė 312 cm. Pavojingas lygis yra 400 cm.

Išsiųsti perspėjimai gyventojams

Dėl šio incidento į gyventojų mobiliuosius telefonus buvo išsiųsti ir perspėjimo pranešimai, rašo jp.lt.

„Dėl Panevėžio m. Ekrano gamyklos tvenkinyje įvykusio užtvankos šliuzo gedimo galimas staigus Nevėžio upės vandens lygio kilimas. Pasirūpinkite savo gyvybės ir turto saugumu, perspėkite kitus“, – rašoma Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos pranešime.

Anot Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovo Tado Martinaičio, įvykio vietoje eismą reguliuoja policijos pareigūnai.

„Kadangi užtvankai tvarkyti reikalinga sunkiasvorė technika, prižiūrima, kad ji privažiuotų, reguliuojamas eismas. Kitas pareigūnų vaidmuo – kadangi upės lygis kyla, policijos prašoma pagalbos, jei būtų užsemtos aikštelės, kad operatyviau praneštų automobilių savininkams ir patrauktų“, – BNS sakė policijos atstovas.

 

VRM palaiko ryšį su PAGD

Vidaus reikalų ministrės patarėja Daiva Ulbinaitė BNS teigė, jog ministerija palaikė ryšį su PAGD.

„Situacija žinoma, su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu aptarta, visų priemonių, kurių reikia, imtasi. Palaikome ryšį, jei prireiks papildomų priemonių, bus reaguojama“, – sakė D. Ulbinaitė.

Įvykio vietoje dirba ugniagesiai, užtvanką eksploatuojanti įmonė, budi policijos pareigūnai.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer