Partrenkėte gyvūną? Įspėja, kada neteksite vairuotojo pažymėjimo

Vienas iš pavojingiausių nutikimų kelyje yra automobilių susidūrimas su laukiniais gyvūnais. Jei vairuotojai nesilaikys nustatytų taisyklių įvykus susidūrimui, už tai jiems gali grėsti ne tik tūkstantinės baudos, bet dar ir atimamas vairuotojo pažymėjimas.

Lietuvos kelių policijos tarnybos atstovai kiek anksčiau naujienų portalui tv3.lt teigė, kad, įvykus susidūrimui su žvėrimi, policijos pareigūnai aiškinasi visas eismo įvykio detales.

„Vairuotojui administracinė atsakomybė gali būti taikoma tik išsiaiškinus visas įvykio aplinkybes ir nustačius, kad jis pažeidė Kelių eismo taisykles.

Pavyzdžiui, viršijo nustatytą važiavimo greitį, pažeidė lenkimo, manevravimo taisykles ir pan. Jei nustatoma, kad vairuotojas pažeidė Kelių eismo taisyklių reikalavimus – baudos dydis priklauso nuo padaryto pažeidimo“, – tąkart kalbėjo policijos atstovai.

Tačiau jeigu įvykio metu vairuotojas pasišalino iš įvykio vietos, jam gali tekti susimokėti ne tik baudą, bet ir atsisveikinti su vairuotojo pažymėjimu, o kai kuriais atvejais net ir su automobiliu.

Jeigu vairuotojas pasišalina iš tokio eismo įvykio vietos, jam gali grėsti ne tik bauda, bet ir teisės vairuoti atėmimas. 

Atsakomybė už pasitraukimą iš eismo įvykio vietos numatyta Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 426 straipsnyje: 

  • pasitraukimas iš eismo įvykio, su kuriuo vairuotojas yra susijęs, vietos pažeidžiant Kelių eismo taisykles, kai padaryta žala neviršija 15 bazinių bausmių ir nuobaudų dydžių, užtraukia baudą vairuotojams nuo 600 iki 1,1 tūkst. eurų ir neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims – nuo 850 iki 2 tūkst. eurų;
  • pasitraukimas iš eismo įvykio, su kuriuo vairuotojas yra susijęs, vietos pažeidžiant Kelių eismo taisykles, kai padaryta žala viršija 15 bazinių bausmių ir nuobaudų dydžių, užtraukia baudą vairuotojams nuo 1,1 tūkst. iki 2 tūkst. eurų ir neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims – nuo 2 tūkst. iki 2,6 tūkst. eurų. 

Už šio straipsnio 1 ir 2 dalyse numatytus administracinius nusižengimus vairuotojams gali būti skiriamas teisės vairuoti transporto priemones atėmimas nuo 1 iki 3 metų. 

Už šio straipsnio 1, 2 dalyse numatytus administracinius nusižengimus neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims gali būti skiriamas transporto priemonės konfiskavimas.

Kas gali padėti išvengti susidūrimo?

Vilniaus apskrities policijos atstovai ragina vairuotojus vairuojant neprarasti budrumo ir būti pasiruošusiems reaguoti į visas netikėtas situacijas.

Daugelis miško gyventojų į kelią išbėga netikėtai, todėl, siekiant išvengti nelaimės, privalu reaguoti žaibiškai, o tam, kad reakcija būtų greita, vairuojant nereiktų užsiimti pašaline veikla, kuri atitraukia dėmesį ir sumažina tikimybę tinkamai sureaguoti pamačius į kelią išbėgusį laukinį gyvūną.

Todėl patariama:

  • atkreipti dėmesį į kelio ženklus, įspėjančius apie laukinius gyvūnus;
  • įvertinti oro sąlygas bei kelio dangą ir rinkitės šias sąlygas atitinkantį ne leistiną, o saugų važiavimo greitį;
  • būti ypač atidiems iškart po saulėlydžio ar prieš saulėtekį, kai laukiniai gyvūnai yra aktyviausi, o žmogaus akiai sunkiau pastebėti judėjimą šalia kelio;
  • jei atstumas tarp miško ir kelio labai mažas, pasilikite vietos netikėtiems manevrams. Ypatingai svarbu laikytis saugaus atstumo tarp automobilių, kad išvengtumėte galimų eismo nelaimių. Jeigu priekyje esantis vairuotojas staigiai stabdys bandydamas išvengti susidūrimo su žvėrimi, tikėtina, kad patys nespėsite laiku sustabdyti savo transporto priemonės ir sukelsite eismo įvykį;
  • pastebėjus gyvūną ant kelio, įjunkite avarinį signalą, kiek galima sumažinkite greitį arba sustokite ir palaukite, kol gyvūnas pasitrauks nuo kelio;
  • ant kelio esančio gyvūno negąsdinkite manevruodami ar garso signalu ir atminkite, kad gyvūno elgesys gali būti neprognozuojamas.

Taip pat įspėjama neužmiršti, kad gyvūnai dažnai keliauja grupėmis. Pastebėję vieną – galite sulaukti ir daugiau. 

Tačiau, kai susidūrimo su gyvūnu išvengti nepavyksta, policija ragina pasistengti sumažinti smūgį:

  • nukreipkite automobilį į tą pusę, iš kurios gyvūnas atėjo;
  • žiūrėkite ne į gyvūną, o ta kryptimi, kur norite važiuoti;
  • pasistenkite trenktis į gyvūną automobilio šonu, o ne priekiu;
  • prieš pat susidūrimą atleiskite stabdžio pedalą (stabdant automobilio priekis nusileidžia, todėl padidėja tikimybė, kad stambus gyvūnas trenksis į priekinį stiklą);
  • pasilenkite kuo žemiau (briedžiai ir elniai neretai užvirsta ant automobilio stogo).

Įvykus susidūrimui, vairuotojas pirmiausia turėtų:

  • įjungti automobilio avarinę šviesos signalizaciją;
  • apsirengti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais ir tik įsitikinęs, kad yra saugu, išlipti iš transporto priemonės;
  • tinkamai įspėti kitus eismo dalyvius apie kliūtį kelyje ir pastatyti avarinio sustojimo ženklą –gyvenvietėse ženklas turėtų būti statomas ne arčiau kaip 25 metrai nuo sustojusio automobilio, o ne gyvenvietėse – ne arčiau kaip 50 metrų.

Nutikus nelaimei, raginama nedelsiant pranešti paskambinus skubios pagalbos tarnybų telefonu 112 ir vykdyti operatoriaus nurodymus. Pranešus apie įvykį, vairuotojui nereiktų bandyti gyvūno patraukti į šalikelę.

Jei gyvūnas gyvas, vairuotojui derėtų vengti prie jo artintis – gyvūnas gali išsigąsti ir bandyti bėgti, o tai gali sukelti pavojų kitiems eismo dalyviams bei pačiam vairuotojui.

www.tv3.lt

Site Footer