Likus vos keturioms dienoms iki nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo 2 etapo pabaigos, trečdalis vartotojų to dar nepadarė – delsia maždaug ketvirtis milijono žmonių. Gyventojai ir toliau skundžiasi, kad sunkiai supranta pasiūlymų vingrybes ir sąlygas, o kai kurie ir iš viso piktinasi, kam to reikia, kai konkurentų pasiūlymai skiriasi vos cento dalimis. Energetikos ekspertai situaciją vadina nepateisama, o ministras nesistebi – viliasi, kad žmonės tiekėją pasirinks per artimiausius mėnesius po termino. Visgi Energetikos tarybos vadovas perspėja, kad pavėlavusiems gresia mokėti brangiau, kas per mėnesį gali sudaryti 3 ar daugiau eurų.
Likus vos keturioms dienoms iki nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo 2 etapo pabaigos, Panevėžio rajone gyvenanti Lorita skuba į šį Panevėžio centre šįryt porai valandų išdygusį konsultacijų centrą. Čia įsikūrę valstybinės energetikos reguliavimo tarybos konsultantai panevėžiečius įkalbinėja išsirinkti nepriklausomą elektros tiekėją.
Tačiau kodėl vyriausybė skubina ją pasirašyti naują elektros tiekimo sutartį, Lorita ir po konsultacijos liko nesupratusi.
„Padaryta taip, kad mes esame visuomenė kvaili. Niekas neįrodė dėl ko elektros kaina kyla. Tinklalapyje skaičiuotė rodo vieną kainą, įeini pas tiekėją, ten kitas skaičiavimas“, – kalba Lorita.
Ir daugybė kitų mūsų kalbintų panevėžiečių įtariai žiūri į valdžios užkurtą vajų pasirinkti elektros tiekėją. Žmonės šį procesą prilygina loterijai, kur nežinia, ar pataikys į geriausią variantą iš gausybės mokėjimo planų, pastoviųjų dedamųjų, nuolaidų, terminų ir papildomų sąlygų:
„Iš tikrųjų niekas neaišku.“
„Kainos buvo neaiškios, gal dar pamažės, žiūrim dar dėl kainų.“
„Aš nesidomiu, turiu kitų problemų, elektra man ne prioritetas.“
„Bijom pasirinkti, mes daug sunaudojam elektros, mums kaina labai šoks į viršų.“
Šį pusmetį tiekėją turi pasirinkti sunaudojantys per metus per 1 tūkst. kilovatvalandžių elektros vartotojai. Tačiau iš 740 turinčių tai atlikti, tiekėjo dar nepasirinko 270 tūkst., tai yra apie trečdalis, nors terminas baigsis po 4 dienų – šeštadienį. Energetikos ministras dėl to kaltina tautiečių bruožą atidėlioti sprendimus paskutinei akimirkai, tačiau situacijos nedramatizuoja.
„Turime sindromą, kai žmonės paskutinėmis dienomis renkasi, tai turėjome ir pirmo etapo gale. Iki savaitės galo turėsime reikšmingą padidėjimą. Praėjusio etapo pabaigoje liko 13 proc. nesuskubusių pasirašyti, bet paskui per kelias savaites, mėnesį, didžioji dauguma pasirašė“, – teigia energetikos ministras Dainius Kreivys.
O energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas tokią situaciją vadina visiškai nepateisinama, tačiau dėl to jis nekaltina gyventojų, o šnairuoja į vyriausybę.
„Pats procesas sugadintas, įvaizdis blogas pateiktas, vartotojai daugelis galvoja, kad dėl liberalizacijos kainos auga. O konkurencija šį pusmetį tikrai nieko neduos. Kokį tiekėją bepasirinksime, mokėsime 24 ct“, – komentuoja V. Jankauskas.
Beje, šią savaitę elektros tiekėjai dar labiau apkarpė savo tarifus, nors anksčiau žadėjo, kad jau buvę tarifai esą buvo patys palankiausi. Dabar jie teisinasi, kad biržoje elektros kaina kinta, tad esą ir kainas gali dar labiau mažinti.
„Kainos priklauso nuo ateities sandorių, jie buvo, dabar pigo, tai atsispindėjo ir rinkos kainose. Bet variantas gali būti ir atvirkštinis“, – sako nepriklausomų elektros tiekėjų asociacijos vadovas Vilius Juraitis.
Tad ir Vartotojų gynėjai nesistebi, kad tokioje painioje tarifų loterijoje žmonės atidėlioja sprendimą paskutinei dienai.
„Išvada apie tai, ko galime pasimokyti iš tokių kampanijų – duokime žmonėms pakankamai laiko pasitarti, sužinoti, sukurkime mechanizmus, kad jie galėtų pasitarti, finansuokime, gal tada ir pokyčiai visuomenėje įvyks su mažiau skausmo ir nerimo“, – tvirtina vartotojų aljanso viceprezidentas Kęstutis Kupšys.
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos vadovas ramina, kad iki liepos 18 dienos nepasirinkusieji tiekėjo elektrą ir toliau gaus, tik rizikuoja nuo liepos mokėti brangiau už tuos, kas pasirinks pigiausius planus. Garantinio ESO tiekimo tarifas susidės iš praėjusio mėnesio biržos kainos, plius 25 proc. bauda ir dar 6 centai infrastruktūros mokestis.
„Garantinio yra rizika, dėl ko sakome, kad vartotojai turi pasirinkti tiekėją, viršijus 33 ct ribą būtų kompensuojami tik 9 centai. Jei būtų 36 centai, mokėtojas mokėtų 27 ct vietoje to, kad pasirinktų tiekėją ir mokėtų 24 ct“, – kalba valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.
Energetikos tarybos pirmininkas viliasi, kad tiekėjo nepasirinkusieji gyventojai suskubs tai padaryti gavę pirmąsias garantinio tiekimo sąskaitas. Jie galės tiekėją pasirinkti ir vėliau bet kurį mėnesį, o sutarčių įsigaliojimo galės reikalauti kitą mėnesį po jų sudarymo.