Perspėja apie artėjančią audrą – užgrius liūtys su perkūnija ir kruša: štai kada atsikvėpsime

Sinoptikė Elvyra Latvėnaitė pateikė naujausią šios ir kitos savaitės orų prognozę. „Facebook“ grupėje „Orų entuziastai“ ji pasidalijo platesne prognoze ir pasakė, kas laukia.

Pasak jos, kol kas didesnių pokyčių „orų virtuvėje“ ir nesimato. Vis dar ta pati (bevardė), sausesnė, aukštesnio atmosferos slėgio sistema laikosi virš Skandinavijos, Baltijos ir Rytų Europos, o vakariau mūsų jau nusilpusi ciklonų sistema, gražiais moteriškais vardais – Maxine pietvakariuose ir Lisa vakaruose, įsikūrė.

Lietuva yra ir bus, ir šią ir beveik visą kitą savaitę šių dviejų, orus lemiančių sistemų, sandūroje. Šiltas ir drėgnas oras iš pietų, pietryčių plūsta ir vis dar plūs ir link mūsų ir link Baltijos. Šioje neramioje(nepastovioje) orų masėje formuosis audros debesys, dažniausia popietinėmis valandomis.

Trumpos liūtys su perkūnija nušniokš, iš juodesnio debesies ir krušos ledėkai pabirs. Kartais ir naktimis lietus nulis, perkūnas pagrūmos, bet jau be krušos, nes ledėkai vėliausiai iki 21-22 val. vakaro grasina. Kiek mažiau orų negandų (liūčių, perkūnijų ir krušos) turėtų būti kitos savaitės antroje pusėje. Bet bus vis dar labai šilta.

Visokios orų negandos gąsdino mūsų protėvius. Ypač garbinamas buvo Perkūnas. Perkūnas – Gedimino laikais buvo kunigaikščio ir jo karių Dievas. Jis kartais įsivaizduojamas kaip žmogus ugniniais (raudonais) drabužiais, raudonais (rudais) plaukais ir barzda; su strėlėmis, kovos kirviu ar net kalaviju rankoje. O kartais tiesiog sakoma, kad “Perkūnas esąs kunigaikštis su ugniniu kalaviju, ir kai su tuo kalaviju pašvytruojąs, tada žaibuoja”. Perkūno medžiai – ąžuolas, šermukšnis. Lietuvių griaustinio, žaibo ir audros dievas, dangaus, dievų ir žemės karalius, gamtos valdovas, karių Dievas, kovojantis su mitine būtybe Velniu, laiduojantis vaisingumą, teikiantis lietų. Dar vadintas: Brazdeikiu, Dunduliu, Gramaliu, Griaustiniu, Pakalbildžiu, Poškuliu, Tarškuliu, Trinkučiu arba paprasčiausiai Dievaičiu.

Kokie orai laukia?

Penktadienį, gegužės 24-osios nakties pradžioje trumpai, su perkūnija palis vakariniuose rajonuose, įdienojus vėl trumpi lietūs su perkūnija, kai kur net kruša. Vėjas rytų, pietryčių 7-12 m/s, per perkūniją gūsiai 15-18 m/s. Naktį 13-16°C, dieną 23-28°C.

Šeštadienį, gegužės 25- osios naktį be ženklesnio lietaus, įdienojus vėl trumpai, su perkūnija palis, vietomis gausokai. Vėjas pietryčių 4-8 m/s, per perkūniją 8-13 m/s, gūsiai 15-18 m/s.. Naktį 13-16°C, dieną 23-28°C.

Sekmadienį, gegužės 26 d. protarpiais, su perkūnija palis, daugiausia vakariniuose, pietvakariniuose rajonuose. Vėjas pietryčių naktį 2-5 m/s, dieną 4-8 m/s. Naktį 13-16°C, dieną 22-26°C.

Pirmadienį, gegužės 27 d. be ženklesnio lietaus. Vėjas rytų, pietryčių naktį 2-5 m/s, dieną 4-8 m/s. Naktį 13-16°C, dieną 23-28°C.

Antradienį, gegužės 28-osios naktį be lietaus, įdienojus vėl turėtų trumpai, su perkūnija nulyti. Vėjas rytų, pietryčių naktį 2-5 m/s, dieną 4-8 m/s. Naktį 13-18°C, dieną 24-29°C.

Trečiadienį, gegužės 29 d. be ženklesnio lietaus. Vėjas rytinių krypčių 4-8 m/s. Naktį 14-18°C, dieną 24-29°C.

Ketvirtadienį, gegužės 30 -osios naktį be lietaus, dieną vėl su perkūnija palis. Vėjas naktį nepastovus 2-5m/s, dieną pietryčių 5-10 m/s. Naktį 14-17°C, dieną 24-28°C.

Penktadienį, gegužės 31-osios naktį be lietaus, dieną gali trumpai, su perkūnija nulyti. Vėjaspietryčių naktį 2-5 m/s, dieną 5-10 m/s. Naktį 14-17°C, dieną 24-28°C.

www.tv3.lt

Site Footer