„Pinigų negaminanti“ Šimonytė prieš 5 metus mokytojams sakė kitaip – reikalavo valdžios atsakomybės

Istorija kartojasi – taip galima apibūdinti dar 2018 metais įvykusį ir šiuo metu vykstantį neterminuotą mokytojų streiką. Mokytojai toliau reikalauja didesnių atlyginimų ir geresnių darbo sąlygų, o viso to prašo ta pati, viena vienintelė mokytojų profsąjunga.

TV3 žinios primena, kad 2018 metais su pilnais maišais maisto pas ministeriją okupavusius mokytojus jų reikalavimų palaikyti keliavo konservatoriai. Šie kartu su mokytojais dainavo, o dabar, jau būdami valdantieji, mokytojams aiškina, kad tiek pinigų, kiek mokytojai reikalauja iš valdžios – nesulauks.

Dabar atvirkščiai – pagalbos ranką ir paramą mokytojams siūlo demokratai su Sauliumi Skverneliu priešaky, kuris prieš 5 metus būdamas premjeru kartojo maždaug tą, ką dabar sako Ingrida Šimonytė.

Buvo 2018-ųjų rudens pabaiga. 150 Lietuvos mokyklų pedagogai rinkosi prie Seimo ir garsiai šūkiais bandė valdžiai paaiškinti, kad uždirba per mažai, o mokytojų darbo sąlygos – sunkiai pakeliamos.

Valdžia – tada valstiečių – garsiai šaukiančių mokytojų tąkart mitinge neišgirdo. Tad mokytojai okupavo ministeriją ir iš šios nesitraukė 21 dieną.

2018 metais mokytojas vidutiniškai gaudavo maždaug 700 eurų į rankas – tokius skaičius pateikė pati ministerija, nors tąkart mokytojų profsąjungos viešai skelbė kur kas mažesnius atlyginimus. 2018 metais vidutinis šalies atlyginimas siekė 751 eurą į rankas.

Dirbdamas pilnu etatu, mokytojas uždirbdavo 90 procentų vidutinio šalies atlyginimo, nors nemažai mokytojų uždirbdavo dar mažiau, nes etato paprasčiausiai neturėjo.

Praėjo 5 metai ir dabar – savotiškas deja vu. Mokytojai vėl paskelbė neterminuotą streiką ir reikalauja didesnių atlyginimų ir geresnių darbo sąlygų.

Mokytojas, pasak profsąjungų, šiandien vidutiniškai uždirba 82 procentus vidutinio šalies atlyginimo. Arba vidutiniškai 1035 eurus į rankas. Lyginant šalies vidutinę algą su mokytojo alga, pedagogai dabar uždirba santykinai mažiau nei prieš penkerius metus.

Ministerija skelbia dar kitokius skaičius – neva mokytojas vidutiniškai uždirba 1445 eurus į rankas arba 118 procentų vidutinio darbo užmokesčio šalyje. Valstybės duomenų agentūra skelbia dar kitokius skaičius – pedagogas neva vidutiniškai uždirba 1408 eurus į rankas arba 114 procentų vidutinio šalies atlyginimo.

Tąkart išsekę ir per mažais atlyginimais nusivylę mokytojai sulaukė palaikymo ne tik iš įtakingų visuomenininkų. Mokytojų streiką palaikė ir politikai – ypač aktyviai tai darė tuo metu opozicijoje buvę ir rinkimų bei valdžios siekę konservatoriai. Ne tik su plakatais prie Seimo fotografavosi, bet ir reikalavo tuometinės valstiečių valdžios pagaliau išgirsti mokytojus.

Tąkart maišus dovanų iš konservatorių priėmęs Švietimo darbuotojų profsąjungos vadovas Andrius Navickas dabar su šypsena prisimena tą akimirką,

„Tai kur dabar tie mūsų maišai? Laukiam, laukiam, visi norim deserto“, – šmaikštavo profsąjungos vadovas.

Tąkart konservatoriai, susitikę su mokytojais, negailėjo kritikos ir premjerui Sauliui Skverneliui. Neva jeigu konservatoriai būtų valdžioje, būtų visiškai kitaip. Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis netgi įvardijo, kokį atlyginimą mokytojai turėtų gauti.

„Alga ant popieriaus mokytojui visoje Lietuvoje turėtų siekti 1300 eurų“, – tada sakė politikas.

Tuo metu toks atlyginimas būtų siekęs 135 procentus vidutinio darbo užmokesčio šalyje, kai dabar, po beveik keturių metų, kai valdžioje yra konservatoriai, mokytojai net ministerijos skaičiavimu uždirba tik 118 procentų vidutinės šalies algos.

Buvęs premjeras Saulius Skvernelis dar šią savaitę į frakciją kvietėsi profsąjungų atstovus. Pats Skvernelis dar 2018 metais tikino, kad streikuojantiems mokytojams nei vaikai, nei jų tėvai nėra vertybė.

Ministeriją okupavusius mokytojus 2018 metais ėjo palaikyti ir tuometinė kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė. Prieš 5 metus ji pati dalyvavo mokytojų mitinge ir reikalavo kad tuometinė Vyriausybė duotų mokytojams pinigų.

„Problemos, kurios yra ir reikalavimai, kuriuos skelbia mokytojai, man yra puikiai žinomi. Dar birželio mėnesį, kai buvo priimta vadinamoji mokesčių reforma, tai aš ir keletas mano kolegų buvome tie žmonės, kurie sakėme, kad rudenį mes susitiksime kažkokiuose nemaloniuose renginiuose“, – 2018-ųjų gruodį kalbėjo dabartinė premjerė.

Dabar Šimonytė mokytojams atsako štai taip: „Vyriausybė pinigų negamina. Bet kokie papildomi pinigai reiškia dar didesnę skolą arba išlaidų mažinimą kažkur kitur.“

Įdomu tai, kad po penkerių metų pertraukos neterminuotą streiką paskelbė viena ir ta pati mokytojų profsąjunga su jos pirmininku Andriumi Navicku priešaky, mat dieną prieš neterminuoto streiko pradžią visos kitos profsąjungos su ministerija ėmė ir susitarė.

Ši A. Navicko profsąjunga liko viena, taip pat kaip ir 2018 metais.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer