Didžiąją dalį 2024 m. pirkėjai galėjo pastebėti, kad parduotuvėse daugelis prekių nebrango taip sparčiai, kaip anksčiau, o kai kurios šiek tiek ir atpigo. Tačiau baigiantis metams vėl stebimas spartesnis kainų augimas. Tačiau panašu, kad tai ne pabaiga.
Ekonomistai ir ūkininkų atstovai skaičiuoja, kad jos augs ir kitais metais, taip pat vardija, kad daugiausiai kitais metais mokėti už pieno produktus ir kavą.
„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis skaičiavo, kad per paskutinius 5 metus maisto produktai pabrango 50 proc.
„Šiemet jie buvo vidutiniškai 0,8 proc. pigesni nei prieš metus, o daugiausiai tam įtakos turėjo per pastaruosius dvejus metus atpigę grūdai. Tiesa, šis atvėsimas turbūt nelabai guodžia, turint omenyje, kad per pastarąjį penkmetį vidutinės maisto kainos padidėjo daugiau nei 50 procentų.
Pastaraisiais mėnesiais vėl pašoko žaliavinio pieno supirkimo kainos ir priartėjo prie rekordinių aukštumų. Kiti veiksniai, pavyzdžiui didėjančios darbo sąnaudos, gali vėl paskatinti bent kai kurių maisto kainų kilimą“, – prognozavo ekonomistas.
Kitais metais maistas brangs
Pricer.lt maisto krypties vadovas, kainų specialistas Petras Čepkauskas skaičiavo, kad kitais metais taip pat lauks kainų augimas, ypač pirmoje metų pusėje.
„Jau dabar matome 4–5 proc. kainų augimą. Ir tai lemia daugybė tikrų ir pritemptų priežasčių – atlyginimų augimas, mokesčiai, kuro augimas.
Valdžia iki šiol demonstruoja nekompetenciją, nes neturi ir nekuria jokių instrumentų, kurie didintų konkurenciją šalyje, kad ir kaip ir ne kartą mūsų minėtas privalomas visų maisto kainų viešinimas. Be tokių ar panašių instrumentų visos populistinės PVM mažinimo iniciatyvos, jau įstatymo įsigaliojimo išvakarėse, padidins verslo pelningumą tuo sumažinimo dydžiu“, – komentavo kainų specialistas.
Tuo metu SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas prognozavo, kad kitais metais maisto produktai brangs apie 2–3 proc.
Jis apžvelgė prekių grupes ir vardijo, kas brangs daugiausiai.
„Pieno produktų brangimas bus didžiausias. Pastaraisiais mėnesiais šių produktų kainos augo ir tai tęsis kitais metais. Didmeninėse eksporto rinkose sviesto, grietinėlės kainos pasiekė aukštumas. Tai matysis ir mažmeninėje Lietuvos rinkoje.
Taip pat augs kakavos produktų kainos. Brangs kava“, – prognozavo banko ekonomistas.
Vardijo, kas brangs mažiausiai
Anot T. Povilausko, grūdinių kultūrų rinkose kol kas didesnių pokyčių nenusimato.
„Šių produktų kainos bus panašios kaip ir šiemet. Grūdų kainos šiuo metu yra stabilios, jos nekyla. Tačiau maisto gamintojai, pardavėjai bandys pasidengti degalų, atlyginimų sąnaudas. Todėl šiek tiek grūdinių kultūrų produktai brangs.
Mėsos kainos didesnio nerimo irgi nekelia. Šiuo metu kiaulienos kaina didmeninėje rinkoje netgi yra šiek nukritusi. Paukštiena irgi nebrangsta. Taigi, apskritai mėsos kainos kitais metais neturėtų kilti“, – prognozavo T. Povilauskas.
Jis pastebėjo, kad sezoninių maisto produktų – daržovių ir vaisių kainos priklausys nuo derliaus.
Pasak T. Povilausko, trumpalaikį maisto kainų svyravimą lemia žaliavos kainos.
„Jeigu maisto produktas ir yra žaliava, pavyzdžiui mėsa, tuo daugiausiai jos kainų svyravimai priklausys nuo žaliavos kainos.
O jeigu tai yra konditerijos gaminys, jo kainą lemia ne tik žaliava, bet ir darbo, degalų, logistikos, reklamos, rinkodaros sąnaudos“, – vardijo ekonomistas.
Įspėja dėl karinių veiksmų įtakos
Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius komentavo, kad anksčiau maisto produktų žaliava brango, nes didėjo energetikos išteklių kainos, kurios brangino trąšas.
„Šiuo metu energetikos kainos nusistovėjo. Galima būtų tikėtis, kad maisto žaliavos nebrangs.
Tačiau ūkininkai priklausomi nuo oro sąlygų. Ir svarbu ne tik kokie orai buvo ar bus Lietuvoje, bet ir kokie jie kitose šalyse. Bendra situacija diktuoja kainas. Pavyzdžiui, šiemet Lenkija, Olandija, Prancūzija nukentėjo nuo šalnų. Todėl tam tikros daržovės brangsta ne tik ten, bet ir kitose šalyse“, – pastebėjo ūkininkų atstovas.
Taip pat jis atkreipė dėmesį, kad maisto kainų svyravimus gali lemti ir geopolitiniai įvykiai.
„Labai norėtųsi palinkėti, kad ūkininkams būtų geri metai, tada ir vartotojams jie bus geri.
Tačiau nerimą kelia kariniai veiksmai ir nesvarbu, kad jie vyksta toli nuo Lietuvos, pavyzdžiui, Sirijoje. Jeigu karinių veiksmų metu nukentės naftos gavybos ar transportavimo vietos, brangs degalai, o kartus su jais ir visa kita, taip pat ir maistas“, – įspėjo ūkininkų atstovas.