Po kalbų apie Naisių žlugimą – Karbauskio atsakas: kliuvo ir ministrui ir garsiems žmonėms

Po praėjusią savaitę nuaidėjusio skandalo dėl „Naisių vasaros“ festivalio ir iš jo pasitraukusių atlikėjų, prabilo ir pats jo organizatorius Ramūnas Karbauskis. Politikas įraše „Facebook“ kirto apie skandalą pasisakiusiam kultūros ministrui ir pareiškė, jog kito tokio festivalio Lietuvoje nėra.

„Atsakymas kultūros ministrui ir visiems kitiems veikėjams, kurie jaučiasi turintys teisę žeminti Naisius, nors niekada čia nebuvo.

Prieš savaitę kultūros ministras labai apsidžiaugė, kad festivalis Naisiuose bliūkšta. Tikriausiai reiktų gerai paieškoti pasaulyje kultūros ministro, kuris džiaugtųsi tokiais dalykais. Bet dabar bent jau aišku, kas šiam ministrui, kaip ir visai šiai valdžiai, jai pataikaujantiems veikėjams, yra kultūra.

Propagandinis įrankis? Juk būtent jie dabar tokiais pavertė atlikėjus, kuriuos mylėjo visi, nepriklausomai nuo pažiūrų, gyvenimo būdo ir pan. Mano akimis, žala POP kultūrai, kaip ir bendrai kultūrai padaryta milžiniška, nubloškiant visus mažiausiai keturis dešimtmečius atgal…ten, kur dar likusi ir taip gyvena okupantė ir agresorė rusija.

Tik niekada Naisiuose ir festivalyje, kuris beje vyko jau 11 kartą, nebuvęs žmogus gali manyti, kad tai politinis renginys. Su ministru galiu sutikti tik su tuo, kad taip, Naisių vasaros festivaliui svarbios vertybės. Naisių vasaros festivalio organizatoriams vertybė yra laimingi, neskaldomi, neniekinami, nepravardžiuojami žmonės, jų šeimos ir vaikai, kurie yra mūsų Tautos ateitis.

Vertybė festivaliui yra istorija, mūsų Tautos tradicijos, kalba, taika, pagalba ir palaikymas tiems, kuriems jos reikia. Šiemet festivalis buvo skiriamas bendrystei su Ukraina. Buvo festivalis ir Sakartvelui, palaikant, kuomet Rusija okupavo jo dalį. Galų gale mums vertybė yra žmogus, kuris yra laisvas dirbti, kurti, gyventi sveikiau. Naisių festivalis pirmasis Lietuvoje, kuris atsisakė prekiauti alkoholiu, žinant, kad jis tampa ne tik festivalių saugumo problema, bet ir sukelia daugybę sunkių susirgimų, tampa konfliktų šeimose priežastimi, jau net nekalbu apie tai, kaip dėl jo, kaip ir dėl kitų svaigalų nukenčia vaikai ir kokia padaroma žala jiems.

Daugiau kaip dešimtmetį vykęs festivalis visada tiko tiek atlikėjams, tiek ministerijų ar savivaldybių tarnautojams iki šių metų, kada visuomenės skaldymo lygis tapo beprecedenčiu, kada Lietuvoje norima palikti tik vieną tiesą, vieną partiją, vieną ideologiją. Staiga viskas, kas nešlovina šios valdžios ideologijos, neiškelia visokių vėliavų, netrypia tradicijų ir šeimos vertybių, net ir renginiai, tapo nepatogu ir naikintina.

Ministro ir kitų veikėjų nuostabai, festivalis ne tik kad nesubliūško, bet ir nepaisant nepalankaus oro, pritraukė per 45 tūkst. žiūrovų. Šis festivalis traukia ir ta trauka susijusi ne tik su vienas ar kitais atlikėjais. Kažkuris iš prodiuserių viešai nusistebėjo ir išvadino mane melagiu, sakydamas, kad nesąmonė ir Naisiuose tiek žmonių negalėjo susirinkti. Jo nuostabą suprantu, bet jis neįvertino, kad žmones traukia ne tik atlikėjai. Buvo gera matyti, kaip Naisių gatvelėmis, rinkosi šeimos su vaikais ir seneliais, jauni žmonės, kurie čia atvyko su draugais. Buvo gera matyti juos besišypsančius ir laimingus, kad jie turi kur pabūti visi drauge, rasti linksmų bei turiningų pramogų vaikams ir sau.

Ką šiandien kultūros ministras gali pasiūlyti šeimoms kaip alternatyvą Naisių vasaros festivaliui, ypač toliau nuo Vilniaus ir Kauno? Į kokį dar festivalį šeimos gali atvykti, kur būtų ne tik saugu, bet ir gražu, kad būtų, ką veikti ir pamatyti, kad visa tai būtų nemokama? Ką daro jo vadovaujama ministerija, kad šeimoms daugėtų nemokamų erdvių, nemokamų edukacijų vaikams, kad renginiuose būtų nemokamai dalinamos lietuvių autorių knygos vaikams?

Jau net aš, kuris, anot ministro, šiandien esu niekas, girdžiu kultūros žmonių skundus, kad kultūros ministerija nusisuko nuo regionų kultūros politikos, kad stengiamasi sunaikinti viską, kas buvo sukurta jai finansuoti ir puoselėti, jau nekalbu apie tradicijų puoselėjimą.

O skaitant kultūros ministro įžeidinėjimus, tampa tik akivaizdu, kad šių politikų akyse regionai, kaip ir tradicijos, jų akyse yra kažkokia atgyvena, kuri turi būti eliminuota iš žmonių gyvenimo. O šios valdžios siūloma alternatyva žmonėms – surūdijusio vamzdžio, kamputyje padėto kakučio ar išniekintos Lietuvos vėliavos „menas“, už tai net nacionalinė kultūros ir meno premija įteikiama. Gal reikia ir to, turi būti įvairovė, bet tai neturi būti aukštinama, kaip didesnė vertybė. Jau ko verta istorija, kai žmonių suaukotomis lėšomis„nemoderni“ „atgyvena“ Vyčio skulptūra ieškojo vietos…

Ministro retorika aiškiai parodo, kad ši valdžia nesirenka žodžių stengdamasi išniekinti viską, kas jai nepatinka. Nei aš, nei mano kolegos, kalbėdami apie mums priimtinas vertybes, niekada nieko nežeminome. O kalbant apie kultūrą bendrai, daugybė žmonių ją suvokia kaip amžinai išliekančius dalykus ir į ją, kaip ir į vertybių sistemą, žiūri būtent iš tokių pozicijų.

Tad nenuostabu, kad ministras gali linkėti blogo Naisių ir kitiems festivaliams šeimoms, puoselėjamai aplinkai, kuriamiems muziejams, puoselėjamoms tradicijoms. Toks ministras niekada nesistengs, kad kultūra Lietuvoje finansuojama ne iš „likučių“, t.y. iš to, kas lieka nuo kitų sričių, niekada nesieks, kad ši ministerija taptų svarbi, kad jos darbais didžiuotųsi iškilios kultūros asmenybės. Jis niekada nesistengs, kad kultūros ministru taptų ne bet kas, kaip kad vyksta dabar, kuomet juo tapti gali net ir neturintis menkiausio supratimo, kas yra kultūra.

Naisiai intensyviai ruošiasi antram festivaliui ir visų labai laukia rugpjūčio 15 d. Laukiamas ir kultūros ministras su savo šeima, kuris galės savo akimis pamatyti, kas yra Naisiai ir kodėl čia žmonėms patinka lankytis“, – „Facebook“ rašė R. Karbauskis.

Praėjusį šeštadienį nugriaudėjo prieštaringai vertinamas politiko Ramūno Karbauskio rengiamas festivalis „Naisių vasara“, kuriame turėjo pasirodyt daugelis žinomų šalies atlikėjų. Nors ir daugelis scenos žvaigždžių pasitraukė nuo scenos, vis dėlto socialiniuose tinkluose plinta ir melagienos, kad atlikėjai, kurie net nebuvo įrašyti į sąrašus, dalyvavo renginyje.

Festivalyje dalyvauti atsisakė daugelis žinomų pramogų pasaulio atstovų, o ir susirinkusiųjų nuotaiką kiek gadino niūrus oras.

Štai ir socialiniuose tinkluose pradėjo plisti melagienos, neva festivalyje dalyvavo atlikėjai, kurie net nebuvo įrašyti į programą. Taip pat žmonės pradėjo daryti asociacijas, kad ant scenos pasirodė festivalyje net neturėję būti atlikėjai.

Štai nuotraukoje ant scenos matomą moterį kai kurie neva tapatina su grupės „Skylė“ vokaliste Aiste Smilgevičiūte. Portalui tv3.lt susisiekus su minėta atlikėja, ši paneigė, kad išvis kada nors dalyvavo festivalyje „Naisių vasara“ ir kad šiemet jos ant scenos ten nebuvo.

„Net nežinau, ką pasakyti, nes pirmą kartą girdžiu tokią informaciją. Mes su grupe nei vienais metais nedalyvavome „Naisių vasaroje“, – tikino moteris.

Anksčiau rašėme, kad politinių kovų įrankiu tapo vasaros festivalis Naisiuose. Ramūno Karbauskio organizuojamoje šventėje atsisakė groti visi pagrindiniai atlikėjai.

Valstiečių lyderiui per naktį teko ieškoti, kas juos pakeistų. Karbauskis šia provokacija apkaltino konservatorius – esą jie siuntinėjo melagingas žinutes atlikėjams, atkalbinėjo ukrainiečių grupę „TaRūta“ dalyvauti festivalyje.

Konservatoriai tokius Karbauskio kaltinimus vadina visišku absurdu. O į vasaros šventę atvykę žmonės nepatenkinti, kad jų mėgstamI atlikėjai sumaišė politiką ir festivalį.

„Buvo vienas festivalis, nuo šiolei bus du festivaliai. Šiais metais, rugpjūčio 15 dieną, kviečiame į antrą Naisių vasaros festivalį. Ir tiems, kurie užsiiminėja provokacijoms, pasakysiu, padarysit dar vieną, darysim trečią festivalį“, – tokiu skambiu pareiškimu stovėdamas ant scenos Ramūnas Karbauskis pradėjo Naisių festivalį.

Kaltino oponentus

Valstiečių ir žaliųjų partijos lyderis žėrė kaltinimus politiniams oponentams, neva jie likus dienai suplanavo sužlugdyti jo organizuojamą festivalį.

„Mes turėjom tik vieną dieną laiko. Ir reikia suprast, kad ta provokacija būtent dėl to ir yra ypatinga, kad ji buvo suorganizuota ir suplanuota iš anksto, kad visi pasakytų tą pačią dieną ir tai paskutinė diena. Kada tu negali pakeisti žinomo atlikėjo, žinomais atlikėjais“, – sakė R. Karbauskis.

Festivalyje kalbinti žmonės sako, kad patys nenori veltis į politikų intrigas, ir gailėjo, kad jų mėgstami muzikantai susipainiojo, įsivėlė į politikavimus, ką kur pasakė Karbauskis.

Kai kurie atlikėjai viešai tikino, kad jų apsisprendimą nedalyvauti Naisių vasaros festivalyje nulėmė paskutinis Ramūno Karbauskio pasisakymas, kad opozicinės partijos rinks parašus ir kreipsis į Konstitucinį Teismą dėl Vytautui Landsbergiui suteikto valstybės vadovo statuso.

Pats Karbauskis įžvelgia provokaciją, festivalį sužlugdyti panoro konservatoriai – esą politikai siuntinėjo atlikėjams žinutes.

„Melagingos žinutės, šlykščios žinutės, kurias siuntė ukrainiečių atlikėjams ir mes jau atsekėme, iš kur jos buvo siųstos – jos yra politikų. Ne paprastų piliečių, o politikų. Ta prasme konservatorių partijos. Mes šita informacija atitinkamai pasidalinsime su visuomene, kas ir ką skleidė“, – sako R. Karbauskis.

Vadina absurdu

O Karbauskio kalbas apie politinių oponentų įvykdytą provokaciją Seimo narys, konservatorius Paulius Saudargas, vadina absurdu:

„Man atrodo, kad tai yra visiška nesąmonė, visiškas absurdas. Atlikėjai „The Roop“, Donatas Montvydas tikrai turi savo nuomonę apie įvykius, apie geopolitiką. Ir jie tikrai nenori dalyvauti Karbauskio festivalyje. Todėl, kad jo ryšiai su Rusija, požiūris į išlaikytinus ryšius, požiūris į santykių palaikymą toliau jiems netinka.“

Tiesa, festivalyje atsisakę dalyvauti atlikėjai daugiažodžiauti nepanoro. „Čia nėra trumpai ar netrumpai. Iš esmės toks dalykas padarytas ir paleistas. O politikai tegu ten daro savo, aš nenoriu duoti jokio komentaro, žinokit. Atsitraukti nuo to noriu“, – sakė Donatas Montvydas.

Pagrindines festivalio žvaigždes The Roop, Donatą Montvydą, Saulių Prūsaitį, ukrainiečius TaRūta, pakeitė grupės iš Šiaulių Kitava ir Vairas.

Ramūnas Karbauskis sako, kad planuoja per teismus išsireikalauti sutartyse numatytas netesybas, atlikėjams atitinkamai pagal honorarus gresia baudos iki 10 tūkstančių eurų.

„Naisių vasara“ festivalyje pasisakė ir Ramūnas Karbauskis, kuris viešai atsiprašė susirinkusiųjų, jog čia nepasirodė anksčiau skelbtos žvaigždės ir teigė, kad tai yra provokacija.

Tiesa, jis pažadėjo, kad dar vieną festivalį surengs rugpjūčio 15-ąją dieną.

Primename, kad visai neseniai rašėme apie atlikėjus, kurie traukiasi iš šio festivalio.

Pastaruoju metu vis daugiau atlikėjų skelbė, kad traukiasi iš šio festivalio ir jame nežada dalyvauti. Apie tai viešai pasisakė ir Ukrainos folkloro grupė „TaRuta“.

„Viešas grupės „TaRuta“ pareiškimas dėl dalyvavimo miestelio Naisiai festivalyje Lietuvoje.

Mes nusprendėme atsisakyti dalyvauti pasirodyme, nepaisant to, kad į jį mus pakvietė svetingai šiame gražiame miestelyje priimti nuo karo Ukrainoje pasitraukusieji mūsų tautiečiai.

Mes nenorime turėti nieko bendra su organizatoriais, kurie Rusijos agresijos prieš Ukrainą karo metu, palaiko net ir tarpininkavimo ryšį su šalimi agresore.

Esame dėkingi mūsų lietuviams draugams muzikantams ir savanoriams, padėjusiems susigaudyti situacijoje.

Esame tikri, jog mums pavyks kitu būdu surinkti lėšas visureigiui, tolimačiams ir termovizoriui, kuriuos turėjome įsigyti už koncerto honorarą.

Kvieskite — esame atviri pasiūlymams ir norime savo kūryba pelnyti paramą Ukrainos Ginkluotosioms Pajėgoms.

Šlovė Ukrainai“, – rašoma grupės feisbuke.

Penktadienį netylant diskusijoms apie „Naisių vasaros“ festivalį, renginį organizuojanti asociacija išplatino pranešimą, kad festivalis vis dėlto įvyks.

„Asociacija „Naisių bendruomenė“, esanti atsakinga už Naisių vasaros festivalio organizavimą, apgailestauja ir atsiprašo šventės svečių dėl kelių atlikėjų pasitraukimo iš festivalio muzikinės programos.

Nepaisant to, festivalis vyks. Jame vyks įvairūs koncertai, bus pilna spalvingų veiklų mažiesiems, daug atrakcijų, edukacijų.

Kviečiame atvykti ir aplankyti kaip niekada gražiai pasipuošusius Naisius!

Mes Jūsų labai laukiame!“ – rašė jie socialiniuose tinkluose.

Šį savaitgalį vyksiančiame festivalyje planavo pasirodyti Saulius Prūsaitis, Donatas Montvydas, grupės „The Roop“, „jautì“, „Graži ir ta galinga“. Šios grupės jau anksčiau pasisakė už LGBT+ bendruomenės teises, kai kurie iš jų dalyvavo ir bendruomenės eitynėse.

Tačiau penktadienį iš grupės „The Roop“ pasirodė pranešimas socialiniuose tinkluose. Grupė „The Roop“ ir dainininkas Donatas Montvydas po šiandienos festivalio „Naisių vasara“ mecenato Ramūno Karbauskio pasisakymo apie kreipimąsi į KT teismą dėl prof. Vytauto Landsbergio suteikto valstybės vadovo statuso nusprendė nepasirodyti minėtame festivalyje. Pasak kūrėjų, tai buvo galutinis lašas, kuris niekaip nesuderinamas su atlikėjų vertybėmis.

„Šiandienos žinia ir Ramūno Karbauskio pasisakymas, kad žada kreiptis į KT dėl Vytautui Landsbergiui suteikto valstybės vadovo statuso, mums yra paskutinis lašas.

 

Oficialiai pranešame, kad nevykstame į Naisių festivalį. Suprantame, kad festivalis yra ne Karbauskio partijos nariams, tačiau turime savo poziciją įvairiais klausimais, kuri kardinaliai skiriasi nuo festivalio mecenato.

Renginyje norėjome visuomenę apjungti, o ne priešinti, šviesti, o ne skirstyti. Tačiau naujausias festivalio pagrindinio mecenato Karbauskio išstojimas tiesiog galutinai atėmė motyvaciją“, – rašė jie socialiniuose tinkluose.

Žinomas atlikėjas D. Montvydas teigia, kad tokie R. Karbauskio veiksmai yra žalingi Lietuvai bei meta politinį šešėlį „Naisių vasaros“ festivaliui, rašoma pranešime spaudai.

„Festivalis įgauna politinį atspalvį, todėl aš ir mano grupė nusprendėme pasitraukti, nenorime būti siejami su Ramūnu Karbauskiu ir jo veiksmais“, – teigia D. Montvydas.

Primename, kad ir kitos renginyje dalyvausiančios grupės pasisakė apie susidariusią situaciją.

Bene pirmieji į kritiką sureagavo grupė „jautì“. Jie socialiniuose tinkluose išplatino pranešimą, jog priimdami sprendimą dalyvauti fesivalyje per daug nesigilino į jo istoriją ir organizatorius ir pranešė pasitraukiantys iš renginio.

„Penktadienį vyks „Naisių vasara 2022“ festivalis, kuriame prieš kurį laiką neapdairiai sutikome groti. Istorija tokia, kad gavome pasiūlymą, žiūrėjome į jį kaip į dar vieną eilinį užsakomąjį renginį, neįsigilinome. Naivu ir kvaila, sužinojus renginio politines gaires ir atspalvius. Mes visiškai nepritariame R.Karbauskio ir jo partijos ideologijai, politinei šio renginio pusei, ir nenorime su tuo asocijuotis, bet kokiomis aplinkybėmis. Nuo šiol renginių užklausas pažadame vertinti daug dėmesingiau ir atsargiau. „jautì“ pasirodymo Naisių festivalyje vienareikšmiškai nebus. Atsiprašom visų“, – aiškinama grupės „jautì“ paskyrose socialiniuose

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений користувачем @jautigrupe

Grupė „Graži ir ta galinga“ taip pat pripažino padarę klaidą ir iki galo neapgalvoję savo sprendimo dalyvauti festivalyje.

„Turime pripažinti, sutikimas dalyvauti festivalyje neįsigilinus, kas yra pagrindinis festivalio mecentas – mūsų kaltė ir klaida. Nepasidomėjome, priėmėme tai kaip dar vieną užsakomąjį pasiūlymą, o visų ryšių – nesužiūrėjome, sutartis buvo pasirašyta kovo mėnesį. Visa grupė tiek kūrybine veikla, tiek asmeninėmis pozicijomis – palaiko LGBTQ+ bendruomenę, lygias žmogaus teises, apie tai kalbame ir savo gyvuose pasirodymuose, dainose, kūryboje. Šiuo metu sprendžiame, ar atsisakyti dalyvauti renginyje, ar priešingai – pripažinus, kad buvo suklysta sutinkant koncertuoti, bet dalyvauti jame tik dar aštriau išsakant savo poziciją scenoje klausimais, į kuriuos, greičiausiai, R. Karbauskio ir mūsų požiūris skiriasi.

Dalyvavimo atveju, mūsų teatrinė-koncertinė forma leistų mums kaip menininkams išsakyti savo nuomonę ir požiūrį ne atšaukiant savo pasirodymą, bet nuo scenos, gyvai. Visą uždirbtą honorarą, dalyvavimo atveju, planuotume skirti Ukrainos paramai. Taigi šiuo metu su visa kūrybine komanda svarstome, kaip elgtis“, – rašoma portalui jarmo.net atsiųstame atsakyme.

Dalyvauti atsisakė ir S. Prūsaitis.

Portalas tv3.lt kreipėsi ir į festivalio „Naisių vasara“ organizatorius, kurie atsakymo nepateikė. „Naisių bendruomenės“ vadovė Rita Žukauskienė sakė, kad laiko komentuoti situacijos neturi ir apskritai to daryti nesiruošia.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer