Lietuvą pasiekė pirmosios COVID-19 omikron atmainai pritaikytos vakcinos, antradienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Kaip nurodė sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė, dar rugsėjo mėnesį daugelis turėsime galimybę vakcinuotis sustiprinamąja naujosios COVID-19 vakcinos doze.
Kaip nurodė viceministrė, iš viso gausime 100 tūkst. „Pfizer“ ir 10 tūkst. „Modernos“ vakcinos.
„Adaptuotos vakcinos – tai tos vakcinos, kurių laukėme, kurios gali išplėsti apsaugą prie skirtingas atmainas. Tad tikimasi, kad jos padės išlaikyti optimalią apsaugą nuo COVID-19 ligos, ypač virusui evoliucionuojant“, – informavo A. Bilotienė-Motiejūnienė.
Dvivalentę vakciną sudaro pirminė (alfa) viruso atmaina ir omikrono BA.1 potipis.
„Jos veikia taip, kaip ir originalios vakcinos, bet jos skirtos revakcinacijai arba sustiprinamajai dozei. Sustiprinančioji mus pasiekusi adaptuota vakcina tikrai galės atlikti savo darbą [rudens sezonui]. O gyventojai turės galimybę ja vakcinuotis jau kitą savaitę“, – kalbėjo viceministrė.
Kaip patikslino SAM Sveikatos stiprinimo skyriaus patarėja Ginreta Megelinskienė, šia vakcina galės skiepytis 12 metų ir vyresni asmenys kaip sustiprinamąja – tiek pirmąja, tiek antrąja – doze.
„Europos vaistų agentūra yra rekomendavusi skiepijimą nuo 12 m. amžiaus adaptuotomis vakcinomis. Tie žmonės, kurie dar nėra baigę pirminės vakcinacijos, galės pasiskiepyti vadinamąja klasikine vakcina, kurios buvo Lietuvoje ir iki šiol, o vėliau galės kaip sustiprinamąją dozė gauti ir adaptuotą vakciną, kuri suteiks platesnę apsaugą“, – aiškino ji.
Ketvirtąją skiepo dozę galės gauti daugiau žmonių
Šiuo metu pasiskiepyti antrąja sustiprinamąja doze gali 18 metų ir vyresni asmenys, sergantys lėtinėmis imunitetą silpninančiomis ligomis. Taip pat tą padaryti 60 metų ir vyresni asmenys bei lėtinėmis ligomis sergantys asmenis, nepriklausomai nuo jų amžiaus.
Pažymima, kad šioms grupėms priklausantys asmenys turi didesnę riziką sirgti sunkia COVID-19 ligos forma. Pasiskiepyti jiems galima tik praėjus šešiems mėnesiams po paskutinio skiepo nuo COVID-19 ligos.
„Iš viso šiuo metu antrąja sustiprinamąja skiepo doze yra pasiskiepiję virš 1800 žmonių. Tačiau nuo kitos savaitės tikimasi pasitarus su ekspertais išplėsti šias grupes ir antrąja sustiprinamąja doze sudaryti galimybę pasiskiepyti visiems 18 metų amžiaus ir vyresniems asmenims.
Tačiau norėčiau atkreipti dėmesį, kad yra akcentas, nustatytas tiek Europos Komisijos komunikate, jog tie žmonės, kurie dar nebaigę pirminės vakcinacijos schemos, turėtų tą padaryti, o vėliau jau galės skiepyti sustiprinamąja vakcinos doze“, – sakė G. Megelinskienė.
Plačiau kalbėdama apie adaptuotos vakcinos veikimą, ji tikino, kad jos poveikis yra toks pats kaip ir originaliosios vakcinos, yra registruojami panašūs šalutiniai poveikiai.
„Kažkokių papildomų šalutinių poveikių pastebėta nebuvo. vakcina yra saugi, veiksminga ir ypač svarbu tai, kad suteikia platesnę apsaugą nei originalioji vakcina. Tai yra labai svarbu, nes dabar plinta būtent omikron atmaina“, – pridūrė SAM specialistė.
Registracijai taip pat yra pateiktos ir adaptuotos dabar plintančių omikron potipių BA.4 ir BA.5 vakcinos. Pasak G. Megelinskienės, tikimasi, kad šį rudenį taip pat bus registruotos ir šios vakcinos.
Šalį pasiekė tik pirmoji vakcinų partija
Į šalį atgabenta pirmoji iš kelių vakcinos partijų. Iš viso jų turi būti pristatyta 100 tūkst. dozių. Antradienį sulaukta 51 tūkst. 840 „Pfizer/BioNTech“ pagamintų vakcinų dozių. Likusiais tikimasi gauti kitą savaitę.
Anot SAM, rugsėjį Lietuvą turėtų pasiekti dar 10,7 tūkst. bendrovės „Moderna“ omikron atmainai pritaikytų vakcinų. Jos taip pat bus pristatytos keliomis dalimis.
Europos vaistų agentūra rugsėjo 1 dieną patvirtino bendrovių „Pfizer“ ir „BioNTech“ bei „Moderna“ adaptuotas vakcinas, apsaugančias nuo omikron atmainos.
Šiuo žingsniu Bendrijai sudarytos sąlygos pradėti revakcinacijos nuo COVID-19 kampaniją artėjant šaltajam sezonui.
Šis preparatas skirtas apsisaugoti tiek nuo originalios viruso atmainos, aptiktos Kinijos Uhano mieste 2019 metais, tiek nuo omikron subvarianto BA.1.
Tačiau šie preparatai neteikia papildomos apsaugos nuo naujesnių ir labiau užkrečiamų BA.4 ir BA.5 subvariantų, tapusių dominuojančiais pasaulyje.
Sprendimą dėl skiepų, skirtų kovoti su šiomis padermėmis, tikimasi priimti artėjančiomis savaitėmis.