Nors Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir grasina pradėti branduolinį kartą, įvairūs ekspertai abejoja, kad šalies politinis elitas, oligarchai ir kariuomenės generolai liktų abejingi.
Daugiau apie tai – laidos „Karštai su tv3.lt“ reportaže.
Vladimiro Putino rankose – ne tik masinio naikinimo ginklas. Karą pralaimintis Rusijos prezidentas gali duoti įsakymą sukelti pačią didžiausią kada nors pasaulyje įvykusią branduolinę katastrofą.
„Man visai tikėtina, kad jie kažką gali padaryti Zaporižios atominėje elektrinėje. Ne taktinio branduolinio ginklo panaudojimas, bet būtent toks būdas, kur jų atsakomybė būtų tarsi išplauta. Tarsi visiems aišku, kas tai padarė, bet jokių įrodymų nėra“, – svarstė Kremliaus režimo analitikas Marius Laurinavičius.
Jei Putinas susprogdintų Zaporižios atominę elektrinę, didžiausia radiacijos dozė tektų Ukrainai, Baltarusijai, Turkijai, Moldovai, Rumunijai ir pačiai Rusijai. Tačiau Putinui ir jos sėbrams nusispjauti net į savų žmonių gyvybes.
„Jų negaila, jų yra daug, milijonai. Iš kitos pusės, reikia gąsdinti Vakarus. Nebėra kitos išeities. Tikintis, kad Vakarai pasiduos, palūš, išsigąs“, – kalbėjo Lietuvos diplomatas Albinas Januška.
„Čia yra paskutinė karo stadija, kai jis yra apimtas panikos. Tai, kas įvyko su mobilizacija yra panika. Jis nebeturi gyvos mėsos, ta mėsa pralošia karą. Jis dar užmėtys dešimtimis tūkstančių, tai kurį laiką leis išgyventi, bet tai yra pabaigos pradžia“, – antrino Seimo Užsienio reikalų komiteto narys Žygimantas Pavilionis.
Rusijoje pradėta ieškoti atpirkimo ožių ir pasiteisinimų, kodėl turėjusi būti nenugalima Rusijos armija yra viso labo tik kariauti nemokančių nusmurgusių alkoholikų ir plėšikų gauja, kai iki tol kalbėti apie kažkokias nesėkmes ir kritikuoti armiją buvo valstybės išdavystė.
„Matosi, kad lūžinėja visa cenzūros sistema, o žmonės, kurie buvo artimi Kremliui, pradeda kritikuoti kariuomenę, kas išvis neįtikėtina“, – kalbėjo A. Januška.
Tokie signalai – tai ženklas, kad Kremliuje vis labiau kyla nepasitenkinimas karu ir pačiu Putinu.
„Aš pačiam režimui nebematau jokių išeičių. Jie tiek įspraudė save į kampą, kad tiesiog nebeturi jokių išeičių ir joks nei taktinio, nei strateginio ginklo panaudojimas jų išgelbėti nebegali“, – sakė M. Laurinavičius.
Labiau tikėtina, kad Ukrainos žemėse Rusijai ir toliau gaunant į skudurus gali prasidėti vidiniai karai Kremliuje.
„Atsiminkite, o kas atėjo po Stalino? Daugelis žmonių mano, kad Chruščiovas. Ne, jis atėjo po 3 metų. Tris metus jie ten vienas kitą galabijo, šaudė, kankino, išsipjovė ir atėjo kažkoks Chruščiovas“, – priminė Ž. Pavilionis.
Putinas taip vadinamų „silovikų“ – žmonių, kurie turi savo privačias armijas – yra plakamas už per švelnų karą ir raginamas pradėti dar didesnes skerdynes Ukrainoje, pasitelkiant branduolinius ginklus.
„Kuo labiau Rusijai nesiseka tas karas, tuo daugiau atsiranda įvairiausių prieštarautojų režimo viduje. Vieniems nepatinka, kad nepakankamai stipriai kariaujama, arba blogai kariaujama“, – sakė M. Laurinavičius.
Vietoje branduolinės kortos Putinas gali ištraukti kitą – sukelti energetikos išteklių badą ir žiemą sušaldyti Europą. Padaryti taip, kad Senasis žemynas liktų be dujų ir elektros.
„Mes pamatėme naują karo etapą, kai jie ėmė taikytis į kritinę infrastruktūrą – kalbu apie „Nord Stream“ susprogdinimą. Įvairiausių atakų prieš kritinę infrastruktūrą Vakaruose ne tik galima tikėtis, tai yra labai realus scenarijus. Dėl to reikia tam labai smarkiai ruoštis“, – kalbėjo analitikas.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA: