Populiaria paslauga pasinaudojusi Saulė susirgo vėžiu: įspėja visas

Pastaraisiais metais Lietuvoje kaip niekada išpopuliarėjo plaukelių šalinimo lazeriu procedūros. Nors dažniausiai teigiama, kad procedūra yra visiškai saugi, neturi jokių pašalinių poveikių, visgi, pasirodžius moterų pasakojimams internete, paaiškėjo ir kita istorijos pusė. Pasidalinti žiniomis ir savo įžvalgomis, kokios yra lazerinės plaukelių šalinimo galimos rizikos sutiko Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro gydytoja dermatovenerologė Iveta Gylienė.

Savo nemalonia patirtimi viešai socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalino vilnietė Saulė Martinaitienė. „Ieškau likimo sesių, o gal net ir brolių“, – kreipėsi į kitus vartotojus moteris.

Saulė pasakoja, kad kurį laiką darėsi lazerinį plaukelių šalinimą. Po kurio laiko pastebėjo, kad atsirado naujai susiformavęs apgamas. Nusprendusi išsitirti, moteris sužinojo liūdną diagnozę – melanoma.

„Buvo išsiųstas mėginys patikrinti, kas galėjo ją sukelti ir kadangi daug variantų nebuvo, paaiškėjo, kad ji atsirado nuo lazerio. Matėsi kažkoks specifinis ląstelių pakitimas.. Onkologas pasakojo, kad žmonėms ir limfmazgiai išdidėja, žodžiu – baisu.

Kur buvo mano galva, kai dariausi, nežinau. Tos nelemtos reklamos.. Jeigu yra kas nors susidūręs su tuo – parašykite man asmeniškai. O kitas merginas noriu perspėti, galvokite, ką darote, kol dar ne vėlu“, – tąkart rašė ji.

Sulaukė panašių istorijų

Kaip paaiškėjo, apgamas atsirado bikini zonoje. Saulė taip pat patikslina, kad procedūrą pasirinko atlikti ne šiaip sau bet kokiame kabinete, o atsakingai rinkosi kliniką.

„Onkologai dar pasakojo, kad nemažai daliai pacienčių melanoma yra išgydoma, tačiau neretai būna taip, kad ji persimeta į moteriškus organus, tokius kaip gimdos kaklelis, kiaušidės, gimda ar krūtinė.

Aš dariausi 6 procedūrų kursą su diodiniu lazeriu. Nepadėjo, plaukai augo. Tuomet nuėjau dar 6 procedūroms, kur šalinimą darė su „Aleksandrito“ lazeriu. Praėjus 1-3 mėnesiams ir pastebėjau mažą apgamą. Įtarimas kilo tik tada, kai jis ėmė didėti. Niekada gyvenime nesu buvus soliariume, nesideginu, nes man nemalonu. Esu baltos odos, jokių kitų spindulinių procedūrų neturėjau“, – patikslino ji.

Susisiekus su vilniete paaiškėjo, kad į jos prašymą atsiliepti sureagavo nemaža dalis moterų. Kelios jų susidūrė su panašia situacija, o kitos dalinosi, kad po procedūrų atsirado limfmazgių uždegimas, kuris peraugo į limfomą.

Pasak Saulės, viena moteris pasakojo, kad po ketvirtos procedūros jai ėmė skaudėti pažastį, atsirado guzas. Praėjus porai savaičių situacija prastėjo – kilo uždegimas, o vėliau laukė ir siuntimas į Nacionalinį vėžio institutą, kur buvo nustatyta agresyvi limfoma.

„Be to, dar vienas įdomus dalykas. Kur benueisi, ar pas odontologą, ar pas neurologą, pas bet kokį gydytoją, jie niekada negarantuos, kad tikrai viskas bus gerai. Patys medikai sako, kad negali 100 % teigti, jog bus viskas gerai, juk visi žmonės skirtingi.

Bet va, dermatologai dirbantys su lazeriais, tai jau 100 % teigia, kad saugu, nepavojinga ir nieko nebus. Tai kodėl po mano ir kitų žmonių istorijų pasipylė tiek nukentėjusių, jeigu viskas tikrai taip saugu? Man šis melas tiesiog nepatinka. Pasakykite, kad taip, yra rizika. O dabar kalbama, kad spindulys saugus, nėra UV“, – neslepia nusivylimo S. Martinaitienė.

Dabar moteris sako norinti tik perspėti kitus. Anot jos, klausimų kelia ir faktas, kad nepriklausomų tyrimų, kurie būtų ištyrę lazerio saugumą, taip pat vis dar nėra:

„Patys onkologai, kurie mane priėmė ir tarp kurių buvo du rezidentai, sakė, kad dauguma tyrimų, kuriais tenka remtis, yra užsakyti, apmokėti lazerių gamintojų.“

Ar gali plaukelių šalinimas lazeriu sukelti sveikatos bėdas?

Išgirdus vilnietės pasakojimą ir jai siųstų moterų istorijas, pasidalinti žiniomis ir savomis įžvalgomis, ar iš tiesų plaukelių šalinimas lazeriu gali būti pavojingas sveikatai, sutiko Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro gydytoja dermatovenerologė Iveta Gylienė.

Ar galima vienareikšmiškai teigti, kad plaukelių šalinimas lazeriu yra 100 % saugi procedūra?

Atsakyti į šį klausimą norėčiau pasidalindama prisiminimu iš medicinos studijų, kuomet viena puiki dėstytoja pasakė: „Jei medicinoje klausimas prasideda: „Ar gali būti, kad…“, atsakymas visuomet bus – „Taip, gali“.

Medicina yra išskirtinė mokslo šaka tuo, kad žinios apie ligas, jų priežastis ir kitus su tuo susijusius klausimus yra nuolatos akumuliuojamos, laikui bėgant vienos teorijos pakeičiamos kitomis, kažkas yra paneigiama, o kažkas – atrandama.

Neradikalizuoju turimos informacijos ir to nepatariu daryti pacientams, tačiau atsižvelgdama į turimas žinias apie odą ir jos priedus, šiuo atveju – plaukus, lazerines plaukų šalinimo procedūras ir tam naudojamus įrenginius, galiu sakyti, jog tai yra santykinai saugi procedūra, daugumai pacientų nesukelianti jokių sveikatos problemų, kai ji yra atliekama tinkamai apmokyto ir patyrusio specialisto.

Galbūt yra žmonių grupė, kuriems ši procedūra yra nerekomenduojama, o išskirtiniais atvejais net ir draudžiama?

Lazerinis plaukų šalinimas neatliekamas esant aktyvioms odos infekcijoms ar kitokio pobūdžio odos vientisumo pažeidimui, vartojant fototoksines reakcijas galinčius sukelti medikamentus, pavyzdžiui,  izotretinoiną, tetraciklinų grupių antibiotikus.

Taip pat sergant tam tikromis ligomis, tokiomis kaip: raudonoji vilkligė, baltmė ar kitomis, esant praeityje diagnozuotai melanomai. Taip pat procedūra nerekomenduojama nėščioms ar žindančioms moterims, esant įdegusiai, tamsiai odai ar polinkiui formuotis keloidiniams randams.

Kokios būtų galimos plaukelių šalinimo lazeriu procedūrų pasekmės sveikatai?

Pacientai, atliekantys lazerines plaukų šalinimo procedūras, turi žinoti, jog laikotarpiu po procedūros yra galimas odos sudirgimas, iritacinės reakcijos, kurios pasireiškia odos paraudimu, paburkimu, taip pat su tuo yra susijusęs ir použdegiminės hiperpigmentacijos pasireiškimas.

Retai, tačiau tenka susidurti ir su nudegimus patyrusiais pacientais, o toks odos vientisumo pažeidimas gali komplikuotis, atsirasti infekcija. Kadangi lazerio taikinys yra tamsus pigmentas, saugiai procedūrai svarbu, kad jos metu spinduliai nepatektų ant tatuiruočių, apgamų.

Prieš procedūrą visi plaukų šalinimo srityje esantys apgamai turėtų būti užtušuojami baltai arba kruopščiai apeinami kaip ir visi kiti kūno piešiniai. Siekiant išvengti akių pažeidimo, procedūros metu ir dirbantis specialistas, ir pacientas privalo naudoti specialius apsauginius akinius.

Kaip bendrai veikia lazeriai, ar jie turi pavojingųjų UV spindulių, kurie kenkia odai?

Plaukų šalinimui naudojami lazeriai skleidžia šviesos impulsus, kuriuos absorbuoja tamsus pigmentas, esantis plaukų folikuluose. Įvykusi spindulio šiluminė transformacija paveikia plauko folikulą – sutrinka jo augimas, folikulas pradeda nykti.

Procedūroms taikomi Aleksandrito, diodiniai, „Nd:Yag“ lazeriai skleidžia bangas, kurios pagal savo ilgį priskiriamos matomai šviesai arba infraraudonajai spinduliuotei. Tokie spinduliai, kaip žinia, nepasižymi jonizuojančiu poveikiu, taigi, neturi onkogeninio potencialo ir, paprastai tariant, nelaikomi vėžį sukeliančiais veiksniais.

Tuo tarpu ultravioletiniai (UV) spinduliai minėtoms kategorijoms nepriklauso, jie, kaip ir rentgeno ar gama spinduliai, pažeidžia ląstelėse esančią DNR ir lemia mutacijas, kas yra svarus veiksnys onkologinių ligų išsivystyme.

2009 m. Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra saulės ir soliariumuose naudojamą dirbtinę UV spinduliuotę netgi priskyrė I klasės kancerogenams. Dėl savo fizikinių savybių UV spinduliai lazeriniam plaukų šalinimui nenaudojami, tačiau įdomu tai, kad nepaisant potencialios žalos, savo pritaikymą dermatologijoje jie turi: tiek UVA, tiek UVB spinduliuotė naudojama įvairių uždegiminių odos ligų gydyme.

Pasirodžius moterų pasakojimams, kad po procedūrų pastebėjo atsiradusius įtartinus apgamus ir sulaukė melanomos diagnozės, norisi kartą ir visiems laikams išsiaiškinti – kokia galima sąsaja tarp šios procedūros ir odos vėžio diagnozės?

Paprastai šio klausimo atsakyti neįmanoma. Vertinant tokias situacijas teoriškai, remiantis statistika ir publikuota informacija įvairiose mokslinėse duomenų bazėse, lazerinio plaukų šalinimo ir melanomos sąsaja daugiau yra atsitiktinė, negu tiesioginė.

Nors esame pripratę akcentuoti odą, deja, bet pirminė melanoma (aut. past. – piktybinis navikas, kylantis iš pigmentą melaniną gaminančių ląstelių – melanocitų) gali susidaryti tokiose netikėtose vietose kaip smegenų dangaluose, akyse, virškinamojo trakto, šlapimo išskyrimo ir lytinių organų gleivinėse – visur, kur yra melanocitų ir nepasiekia joks lazeris. Žinoma, šių ląstelių yra ir plaukų folikuluose, bet folikuluose kylanti melanoma yra ypatingai retas naviko variantas, ir iki 2017 m. medicininėje literatūroje buvo aprašyti tik 8 tokie atvejai.

Kita vertus, yra atliktų tyrimų, nagrinėjančių plaukų šalinimui naudojamų lazerių poveikį apgamams, kurių metu nustatyta, jog dalis neapsaugotų ir tiesiogiai spindulių paveiktų apgamų struktūriškai pakinta. Vis dėlto, minėtų tyrimų išvados yra neišsamios, kadangi pakitę apgamai nebuvo ištirti histologiškai, taigi, tikslus vizualizuotų pakitimų pobūdis nebuvo nustatytas.

Peno apmąstymams turėtų sukelti ir viena dažniausiai pamirštama tiesa – šalinamų „nepageidaujamų“ plaukelių atliekamos funkcijos, iš kurių temos kontekste aktuali yra būtent kūno apsauga nuo kancerogeniškai veikiančių UV spindulių.

Tyrimais nustatyta, kad skutimo metu pašalinus plauko stiebą, plauko folikule esančias kamienines ląsteles (aut. past. – galinčias būti melanomos atsiradimo sritimi) net iki 20 proc. lengviau pasiekia UV spinduliai. Lazerinio plaukų šalinimo metu išnyksta ne tik išorėje matomas plauko stiebas, todėl galime spekuliuoti, jog poprocedūriniu laikotarpiu patiriama UV žala tampa dar didesnė… Tačiau tokioms ar priešingoms išvadoms yra reikalingi detalesni moksliniai tyrimai.

Tikiu, kad netolimoje ateityje apie lazerinį plaukų šalinimą ir jo naudą ar galimas grėsmes žinosime dar daugiau. Jeigu pacientams, atliekantiems lazerinį plaukų šalinimą neramu, visuomet galima atvykti odos darinių, apgamų įvertinimui pas gydytoją dermatovenerologą. Kasmetinė odos patikra pas specialistą ir savistaba savarankiškai apžiūrint odos darinius bent kartą per mėnesį yra pagrindinis kelias sėkmingai odos vėžio prevencijai ir ankstyvai diagnostikai.

Be to, kelios moterys dalinosi, kad po procedūros padidėjo limfmazgiai, dėl ko vėliau medikams teko užkirsti kelią limfomai, ar gali taip būti, kad tai taip pat galėjo būti procedūros pasekmė?

Lazerinės plaukų šalinimo procedūros nėra asocijuotos su limfmazgių pakenkimu, kadangi naudojamų lazerių spinduliai jų tiesiogiai nepasiekia. Kai žmogų užklumpa sunki liga, natūralu ieškoti atsakymo, kodėl taip nutiko, kokia yra viso to priežastis. Deja, neretai norimo vienintelio teisingo atsakymo nėra, nes melanomos, limfomos ar kitų ligų atsiradimą gali išprovokuoti ne vienas veiksnys, o keli ar jų visuma ir tarpusavio sąveika.

Stabtelkime ir pagalvokime, ar patys pakankamai rūpinamės savo sveikata: ar nerūkome, ar nepropaguojame kitų žalingų įpročių, ar darbo aplinkoje nekontaktuojame su įvairiomis potencialiai grėsmingomis cheminėmis medžiagomis, ar subalansuotai maitinamės, ar skiriame pakankamai laiko poilsiui, ar nepiktnaudžiaujame saule, ar dėmesingai renkamės odos priežiūros priemones, ar sportuojame ir t. t.

Svarbūs yra ir genetiniai veiksniai, neatsiejami nuo mūsų sveikatos, tad net ir užsidarę „saugiame burbule“ žmonės vis tiek suserga.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer