Prekybininkai siūlo naujus ribojimus – kai kurių žmonių neįleis į parduotuves

Prekybininkai siūlo naują priešnuodį nuo vagių – prašo valdžios įteisinti, kad būtų galima neįleisti į parduotuves ilgapirščių, kai šie apsivagia antrą kartą. Mat dabartinės atgrasymo priemonės neveikia – kai kuriuos vagis apsaugininkai pagauna vagiančius ir po 160 kartų.

Daugėja ir vagysčių – per šį pusmetį jų nustatyta trečdaliu daugiau nei pernai tuo pat metu.

Vaizdo kamera fiksuoja, kaip tvarkingai apsirengusi moteris lyg niekur nieko mėsos gabalėlį deda ne į vežimėlį, o į savo rankinuką. Po kurio laiko į rankinę įsigrūda ir alkoholio butelį. Tokie vaizdai parduotuvėse – kasdienybė.

Šiemet, anot prekybininkų, vagys visai įsisiautėjo. Vienose parduotuvėse vagysčių padaugėjo dešimtadaliu, kitose dar daugiau.

„Jeigu vagių skaičiumi augimas yra apie 28 procentus, jeigu žiūrint sumiškai pinigais, augimas apie 60 procentų“, – sako saugos tarnybos „Grifs AG“ atstovas Žydrūnas Bukauskas. 

Įvairių prekybos tinklų parduotuves saugančios įmonės atstovai suskaičiavo, kad pernai per pirmą pusmetį vagys nugvelbė prekių už beveik tris šimtus tūkstančių eurų, o šiemet per tą patį laiką artėja prie pusės milijono. Vagia dažniau ir po daugiau. Vieno vagies vadinamojo krepšelio vertė išaugo kone 40 procentų.

„Anksčiau būdavo krepšelis vidutinis apie 56 eurus, šiai dienai netoli 80 eurų – 78“, – teigia Ž. Bukauskas. 

Išaugo loterijos bilietų vagystės

Ir vagia tas pačias prekės, ar žiema, ar vasara.

„Dažniausios prekės – tai alkoholiniai gėrimai, tam tikrų rūšių skutimosi priemonės, taip pat kava, saldumynai“, – pasakoja „IKI“ atstovė Renata Kitovė. 

„Tai yra mažo svorio ir tūrio, ir didelės vertės, net loterijos bilietai. Pastebime, kad šiais metais momentinių loterijos bilietų ženklus išaugimas“, – dalijasi „RIMI“ atstovė Eglė Krasauskienė. 

REKLAMA

„Turėjome tokį atvejį, kas susiję su loterijos bilietų vagystėmis, tai asmuo buvo teistas už jas 23 kartus“, – komentuoja „Maximos“ atstovė Raminta Gecevičiūtė. 

Lietuviai svarsto, kodėl vagišiai imasi tokių veiksmų:

„Žmonėms reikia pinigų, turbūt.“

„Kai kam trūksta maisto, taip įsivaizduoju, atlyginimas yra per mažas.“

„Gal krizė kokia atėjo, tai ir vagia viską.“

Vagys gudrūs – stengiasi neviršyti 150 eurų – tuomet atsiperka bauda. Kartais policija daugkartines vagystes jungia į vieną bylą ir tuomet gresia baudžiamoji atsakomybė.

„Yra net bylos iškeltos tęstinės veiklos 110 epizodų, 160 užfiksuota, čia aišku ne viename tinkle asmuo padaro“, – tikina saugos tarnybos „Grifs AG“ atstovas Bukauskas.

Siūlo naują bausmę ilgapirščiams

Štai prekybos centre „Maxima“ baudžiamąją atsakomybę užtraukiančių vagysčių išaugimas stebina.

„Tokių vagysčių, kurios kvalifikuotos kaip baudžiamosios, užtraukia baudžiamąją atsakomybę, mūsų tinkle išaugo 200 procentų. Tokių vagysčių nustatėme 300“, – sako „Maximos“ atstovė. 

Neapsikentę prekybininkai siūlo naują bausmę užkietėjusiems vagišiams.

„Neįleisti apsivogusių asmenų pakartotinai, baustų administracine tvarka į parduotuvę ar parduotuves tam tikrą laiką“, – kalba prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė. 

Visgi gyventojai mano, kad tokios sankcijos pokyčių neatneštų:

„Žmogaus teisės, visa kita, žmogus sakys, valgyt noriu.“

„Parduotuvių Vilniuje, nežinau, šimtais tikriausiai, kol visur uždraus, tai ir gyvenimą nugyvens.“

„Manau, kad nieko nepakeistų, jeigu vogė, tai vogs.“

„Kas nori, gali bet kur pavogti, tikrai, jeigu jisai sugebantis.“

Teisingumo ministerija prekybininkų prašymą neįsileisti vagių kurį laiką į parduotuves žada apsvarstyti iki liepos pabaigos.

www.tv3.lt

Site Footer