Prie Seimo padegtos knygos apie gėjus: pasirodė ir policija, ir Petras Gražulis

Pirmadienio vidurdienį vykstančioje Raimondo Šimaičio organizuojamoje pilietinėje akcijoje deginami trys literatūros kūriniai apie LGBT asmenis. Į protestą susirinko tik saujelė žmonių – apie dešimt asmenų. Jau po knygų deginimo pasirodė ir policija, ir Petras Gražulis. Atvykę protestuotojai neslėpė pasipiktinimo, policijos pasakymus vadino komedija.

Policijos pareigūnui pasakius, jog viešoje vietoje kurti laužų negalima, nes tai grėsmė visuomenei, nuaidėjo dalyvių juokas ir replikos, kad Sausio 13-ąją taip pat deginami laužai. Dalyviai visa tai vadino komedija. Tvirtino, kad apie renginį buvo pranešta Vilniaus miesto savivaldybei ir šie pretenzijų nepareiškė.

O štai, renginio organizatorius pavėluotai pasirodžiusiems policijos pareigūnams juokaudamas aiškino, jog protesto akcija yra piknikas ir bus kepamos dešrelės.

„Pagal susirinkimų įstatymą išsiunčiau pranešimą savivaldybei, kad vyks toks protestas, savivaldybė informaciją gavo, o pareigūnų nematome“, – žurnalistams pirmadienį sakė R. Šimaitis.

Galiausiai R. Šimaitis įsėdo į policijos automobilį, bet po kurio laiko buvo paleistas. Automobilį buvo apstoję keli dalyviai, kalbėjo ir P. Gražulis.

R. Šimaitis degino knygas, piktinosi policjos elgesiu per eitynes

Jis priminė, kad praeitą savaitę vykdė meninį performansą „Spalvos sušildo“, dėl kurio LGBTQ eitynių dalyviai, anot R. Šimaičio, nesipiktino.

„Bet Lietuvos policija, viešasis saugumas kažkodėl suprato kažką ne taip, mane sulaikė, uždarė į kamerą, dabar reiškia įtarimus. O apie performansą buvau pranešęs iš anksto įstatymo nustatyta tvarka, policininkai rodžiau leidimą, bet jie neteisėtai mane sulaikė“, – pirmadienį sakė R. Šimaitis.

Jis taip pat piktinosi, kad, anot jo, nėra leidžiama saviraiškos laisvė Lietuvoje.

„Iki ko mes nukeliavome? Į Putino Rusiją, Lukašenkos Baltarusiją. Ateina protestuoti prieš karą, uždaro į kalėjimą, išveža. Lietuva tampa tokia pat Putino Rusija ar Lukašenkos Baltarusija, nes pas mus jau už menines išraiškas pradeda uždarinėti. Tai kas toliau? Pradės pareigūnai vaikščioti į teatrą už vaidmenis suiminėti? Gal kino aktorius?“ – svarstė jis.

Degino knygas apie homoseksualų meilę

R. Šimaitis teigė, kad knygas reikia gerbti, bet „kadangi Lietuvoje nebesuprantama, kas yra galima, o kas ne”, o ir policija tvirtino, kad pradėti tyrimą dėl knygų deginimo pagrindo nėra, tad ir nusprendė jas sudeginti.

„Aš atsinešiau tas pačias knygas, kurias čia pernai degino viena tokia žmoga, ji yra žmogaus teisių komiteto ar pirmininka, nežinau, bet dar neišgelbėjo nė vieno žmogaus teisių. 

Mano protestas būtų tas, kad Lietuvoje yra žema žodžio laisvė, žema saviraiškos laisvė ir mes panašėjame į diktatūrinę valstybę. Kaip žinia, visoms toms jėgoms kontoroms vadovauja Bilotaitė, tai aš tikiuosi, kad jos Seime nebeliks ir Lietuva bus laisvesnė, nes mes esame Europos Sąjungos valstybė“, – sakė jis.

R. Šimaitis degino Annos Proulx knygą „Kuprotas kalnas“, Andre Acimano knygą „Vadink mane savo vardu“, Franco Marko Mondimorės „Homoseksualizmo prigimties istoriją“ – kaip tvirtino pats R. Šimaitis, „kažkokį bestselerį, kurio net nevartė“.

„Visa tai apipilsime gražiu danišku aliejumi, europietišku <…>“, – tai pasakęs R. Šimaitis sudegino šias knygas. 

LGBTQ eitynių metu degino vėliavą ir buvo suimtas

Kaip LGBTQ eitynių metu renginio organizatoriaus R. Šimaičio deginta vaivorykštės spalvų vėliava knygos deginamos prie Martyno Mažvydo bibliotekos esančio paminklo „Žinia“

Protesto iniciatorius dar LGBTQ eitynėse buvo suimtas už vaivorykštės spalvų vėliavos padegimą ir aiškino, kad rengia perfomansą „Spalvos sušildo“. Taip pat eitynių metu tikino, kad degintos vėliavos skiautės yra ne ta populiari vėliava, kuri nešama eitynių metu.

„Nors mano performansas „Spalvos sušildo“ ir buvo suderintas teisės aktų numatyta tvarka, mane suėmė, ir uždarė už grotų, bei iškėlė baudžiamąją bylą, ir siūlo iki dviejų metų nelaisvės. Už ką? Už performansą“, – buvo rašoma renginio aprašyme, socialiniame tinkle „Facebook“. 

Dėl šio įvykio, pridurdamas, kad protestuoja prieš varžomą žmogaus saviraiškos laisvę, ir skelbėsi rengiantis pilietinę akciją. 

„Pilietinio nepaklusnumo akcija, kurios metu bus sudegintos trys knygos, ne bet kokios, o tik tos, kurias deginti leidžia Lietuvos policija ir kurias degino toks vienas žmogaus teisių komiteto pirmininkas, kuris niekada neapgynė nei vieno žmogaus teisių“, – dar iki renginio skelbė jis. 

Knygos buvo deginamos ir T. V. Raskevičiaus

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad praėjusių metų lapkritį toje pačioje vietoje Seimo narys, Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius degino literatūros kūrinius, kuriuose pateikiama informacija apie LGBT asmenis. 

Akcija buvo surengta po to, kai ant Seimo stalo atkeliavusi įstatymo pataisa, kuria buvo siūloma atsisakyti nuostatos, pagal kurią informacija apie tos pačios lyties asmenų santykius traktuojama kaip žalinga nepilnamečiams, buvo atmesta. 

T.V.Raskevičius sudeginti pasirinko tris mėgstamas ir, pasak jo, labai jam brangias savo knygas – „Kuprotą kalną“, „Homoseksualumo prigimties istoriją“ ir „Vadink mane savo vardu“. 

Policijos pareigūnų jis tąkart buvo įspėtas nedeginti literatūros prie Seimo, o pasitraukti arčiau Martyno Mažvydo bibliotekos. Taip pat V.Raskevičius pilietinės akcijos metu savivaldybei mobiliojo telefono žinute pranešė apie akciją.

www.tv3.lt

Site Footer