Priklausomybė kardinaliai pakeitė 13-metį Rasos sūnų: „Pusmetis rūkymo padarė bukagalvį“

Iš pažiūros nekaltai atrodantys rūkalai gali nepataisomai sužaloti vaikus, o kai kurie gali net mirti, mat į elektroninių cigarečių skysčius pridedama žiurknuodžių ar kitų kenksmingų medžiagų. Priklausomais nuo tokių svaigalų tampa vis jaunesni – ligoninėse gydomi tik 10-11 metų vaikai.

Alytiškė Rasa daugiau nei pusmetį išgyveno košmarą. Jos vaiką tarsi kas pakeitė.

„Visų pirma, tapo agresyvus. Po to pastebėjau išsiplėtusius vyzdžius ir mieguistumą“, – sakė moteris.

Įtarusi, kad 13-metis sūnus vartoja kvaišalus, Rasa jo kambaryje atliko kratą ir po lova rado buteliukų su skysčiais, kuriuose, kaip įtarė, buvo narkotikų.

„Kiek sužinojau, tai čia viskas buvo nuo spalio iki balandžio mėnesio, kol pradėjome šitą eigą. Tai pusmetis rūkymo padarė bukagalvį. Turbūt taip įvardinčiau. Nes nieko žmogus nenori, viskam apatiškas“, – kalbėjo alytiškė.

Rasa pati kreipėsi į policiją, kad būtų pradėtas tyrimas, metė darbą ir visą laiką skiria sūnui – lydi jį į mokyklą ir kartu sėdi per pamokas.

„Yra vaikai, kuriuos turime gelbėti nuo viso šito brudo. Pasižiūrėkite, kas darosi – vaikai komoje, vaikai ligoninėje“, – sakė moteris.

Mokiniai ir vaikai į savo plaučius šiandien masiškai traukia nelegaliai platinamas rūkomasias medžiagas, kurios stimuliuoja organizmą ir gali sukelti sunkias pasekmes. Narkotinės medžiagos, kurių dedama į juodojoje rinkoje pardavinėjamus „veipinimo“ skysčius, būna labai koncentruotos, todėl moksleiviai ir vaikai dažnai perdozuoja. Tai gali baigtis stipriu apsinuodijimu ar net mirtimi.

„Jei kalbame būtent apie skystį, kuriuo užpildoma elektroninė cigaretė, tai dažniausiai yra sintetiniai produktai, kurie yra labai stiprūs ir labai stipriai koncentruoti. Dėl to sukelia sunkų ir perdozavimo poveikį, nes jo sudėtyje gali būti labai didelė psichoaktyvios medžiagos koncentracija ir jei žmogus nežino, kiek įsipilti arba nežino, kiek naudoti, tai visada yra didžiulė perdozavimo rizika“, – aiškino toksikologė Gabija Laubner.

Į paaugliams nekaltai atrodantį rūkalą primaišoma net žiurknuodžių.

„Žiurknuodžiai yra medžigos, kurios sustiprina kanabinoidų veikimą. Jie patys nesukelia poveikio, bet šalutinis poveikis yra kraujavimas – iš nosies, dantenų, akių, ausų“, – kalbėjo toksikologė.

Nuo žaidimu atrodančio „veipinimo“ paaugliai tampa priklausomi. Tėvai gydyti nuo priklausomybės narkotikams atveda ir 12-os, ir vos 10 metų vaikus.

„Psichoaktyvių medžiagų vartojimas lygiai taip pat yra problema, kai ji jau tampa nebevaldoma. Kai kalbame apie vartojimą, tai jie galvoja, kad jie yra nemirtingi. Nei vienas paauglys nesuveda pasekmės su priežastimi“, – sakė RPLC Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus vedėja Giedrė Misiūnienė.

Pražūtingi skystieji rūkalai su sintetiniais kanabinoidais kaip virusas apima ištisas klases.

„Jeigu mokinių yra 25, tai tikrai pusė iš jų „veipina“. Nuo penktos klasės jau naudoja elektronines cigaretes. Man asmeniškai, tai yra baisu ir tikrai esu girdėjusi istorijų, kai progimnazijose rūko penktokai, šeštokai“, – sakė žurnalistų kalbinta moksleivė.

Šiandien vaikai rūko mokyklose praktiškai niekieno nekontroliuojami ir tai daro visur.

„Labai dažnai tai per petraukas, tai po pamokų. Taip pat lengva pačios pamokos metu nueiti į tualetą ir rūkyti. Jeigu koks mokytojas nepagauna, tai nieko ir nebus. Jei eini vienas į tualeta, tai tuo labiau tavęs neįtars“, – pasakojo moksleivė.

Pražūtingų „veipų“ galima nusipirkti kone už centus – skysčio buteliukas kainuoja kelis eurus ir jo užtenka savaitei ar dviem. Kad rūkalų su žiurknuodžiais ir sintetiniais kanabinoidais gali nusipirkti akimirksniu, švietimo ministrei Jurgitai Šiugždinienei yra naujiena.

„Mokyklų savininkės savivaldybės turi persižiūrėti, kaip užtikrinamas saugumas mokyklose. Juk daugumoje mokyklų yra tvoros, negalima įeiti į mokyklos teritoriją, yra apsauga, daugelyje mokyklų yra kameros“, – kalbėjo ministrė.

Šiandien į mokyklas vaikus vedantys tėvai jaučiasi bejėgiai, nes nežinia, ar į pamokas išėjęs vaikas grįš sveikas ir ar apskritai grįš.

„Labiausiai bijau tų lašinamų kanabinoidų. Vaikas gali net nežinoti, kas jam duodama. „Nu patrauk, nebūsi kietas, jei neparūkysi“. O ko ten gali būti įdėta? Gal bus pirmas ir paskutinis kartas vaikui gyvenime“, – kalbėjo mama Nora Lapinskienė.

Kur nusipirkti rūkalų su kvaišalais pagal apklausas žino kas penktas vaikas, o realybėje gal net daugiau. O tarp tėvų didėja nerimas, kad netrukus ši situacija taps nebevaldoma.

„Jei mūsų valdantieji nori legalizuoti, dekriminalizuoti narkotines medžiagas ir taip toliau, tai apie ką mes kalbam? Negali šitaip būti. Jei jie tai padarys, tai aš neįsivaizduoju, kaip po 10 metų jie galės pasižiūrėti į akis motinoms, kurių vaikai taps narkomanais“, – piktinosi N. Lapinskienė.

Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer