Prognozės pradeda pildytis? „Ignitis grupės“ skola išaugo iki 1,2 mlrd. eurų

Sunkumų dėl augančių elektros kainų patiria vis daugiau tiekėjų. Praeitą savaitę bendrovė „Energija Perlas“ paskelbė, kad stabdo veiklą, nes išaugus kainoms nebegali vykdyti savo įsipareigojimų. Šiandien, rugpjūčio 23 d. bendrovės „Ignitis grupė“ vadovas pranešė, kad įmonė irgi susiduria su sunkumais, jos skola jau siekia 1,2 mlrd. eurų. Tačiau ramina klientus ir tikina, kad sutarčių įsipareigojimus vykdys, pokyčių nenumato.

Energetikos grupės „Ignitis grupė“ vadovas Darius Maikštėnas socialiniame tinkle „Facebook“ dalijosi, kad bendrovės skola išaugo iki 1,2 mlrd. eurų, tačiau ramina klientus, kad jų tai nepalies.

„Dėl ekstremalios situacijos energijos rinkose Grupės apyvartinis kapitalas per pirmąjį šių metų pusmetį išaugo 326,1 mln. eurų iki 812,5 mln. eurų. Toks apyvartinio kapitalo poreikio išaugimas lėmė rekordiškai didelį neigiamą laisvųjų pinigų srautą – 247,2 mln. eurų per pirmąjį pusmetį. Atitinkamai Grupės grynoji skola išaugo iki 1,2 mlrd. eurų. 

Nors situacija rinkoje yra įtempta, norime nuraminti klientus ir patikinti, kad nepaisant sudėtingos situacijos, „Ignitis grupė“ yra pakankamai finansiškai stabili, kad galėtų išgyventi šį sudėtingą rinkoje laikotarpį, o taip pat vykdyti įsipareigojimus savo klientams. Tai patvirtinta ir kredito reitingų agentūros „S&P Global Ratings“ šių metų liepą peržiūrėtas bei paliktas tas pats Grupės kredito reitingas – „BBB+“ su stabilia perspektyva“, – komentavo bendrovės vadovas.

Bendrovė neigė kalbas apie nuostolius

Portalas tv3.lt primena, kad Energetikos grupė „Ignitis grupė“ rugpjūčio 18 d. paneigė Seimo nario Algirdo Butkevičiaus teiginius, kad grupės antrinė įmonė „Ignitis“ galimai patyrė apie 500 mln. eurų nuostolių.

Pasak bendrovės, konsoliduotas grynasis jos pelnas pernai siekė 6,6 mln. eurų. Ji taip pat pabrėžia, jog bendrovė ne tik tiekia elektros energiją privatiems ir verslo klientams, bet ir prekiauja didmeninėje rinkoje, teikia balansavimo paslaugas, žaliosios energijos sprendimus verslui bei įgyvendina energetinio efektyvumo projektus.

„Bendrovė verslą vysto ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Suomijoje. Bendrovė atsakingai ir profesionaliai valdo savo nepriklausomo tiekimo portfelį ir dalį jo apdraudžia finansinėse rinkose, taip užtikrindama įsipareigojimų klientams vykdymą“, – teigiama „Ignitis grupės“ pranešime.

A. Butkevičiui teigiant, kad įmonei „360 mln. buvo kompensuojama iš biudžeto, bet tas nuostolis auga“, „Ignitis grupė“ teigia, kad valstybės kompensacija buvo skirta padengti buitinių vartotojų įsiskolinimą dėl į tarifą neįtraukto elektros įsigijimo kainų skirtumo, susidariusio iki liepos 1 dienos.

„Kitu atveju visuomeninio tiekimo elektros energiją vartoję klientai, nepriklausomai nuo to, kokį tiekėją būtų pasirinkę, būtų turėję šią skolą susimokėti patys iki 2027 metų gruodžio 31 dienos. Taigi, tai yra Vyriausybės pagalbos vartotojams sumažinti energijos išlaidų naštą programos dalis, skirta tiesiogiai gyventojams“, – nurodė įmonė.

Portalui delfi.lt A. Butkevičius teigė nuogąstaujantis, kad „Ignitis“ nuostoliai sparčiai auga“.

„Ar atėjus rudeniui nesulauksime naujos „bombos“? Šiuo metu „Ignitis“ galimai turi apie 500 mln. eurų nuostolio. 360 mln. eurų jiems buvo kompensuojama iš biudžeto, bet tas nuostolis auga“, – delfi.lt citavo parlamentarą.

Jis taip pat teigė, kad vėluojama ir su augančių kainų kompensavimo vartotojams planais.

Nutraukė sutartis su verslo klientais

Rugpjūčio 19 d. „Ignitis“ paskelbė, kad nutraukia sutartis su dalimi verslo klientų. Tačiau ramino visus privačius klientus – jų sutartys nebus keičiamos. 

Bendrovės „Ignitis“ ryšių su visuomene projektų vadovė Laura Beganskienė komentavo, kad šiuo atveju kalbama apie neterminuotus biržinės kainodaros kontraktus, kurių sąlygos tiek verslo klientui, tiek tiekėjui iš anksto įspėjus leidžia koreguoti sąlygas arba, jei kuri nors pusė nesutinka, jas nutraukti. 

„Mes siekiame su visais klientais rasti bendrą sutarimą ir tikimės, kad mūsų atliekamos neterminuotų kontraktų korekcijos bus priimtinos klientams ir jie nuspręs toliau bendradarbiauti su mumis. Visgi, jeigu klientai apsispręs paslaugas pirkti iš kitų tiekėjų – jie tą teisę turi. 

 Su verslo klientais sudaryti neterminuoti biržinės kainodaros kontraktai buvo pasirašyti tuo metu, kai įprasta elektros energijos kaina siekė apie 50 Eur/MWh. Biržinės kainos struktūroje taip pat įtraukta papildoma fiksuota dedamoji, padengianti kitus su elektros tiekimu susijusius kaštus. Šiuo atveju, kadangi kainos išaugo iki 300 Eur/MWh ir daugiau, fiksuota dedamoji nebepadengia su elektros kainos dydžiu tiesiogiai susijusių elektros balansavimo išlaidų, todėl fiksuota dedamoji turi būti keičiama. Dėl šios priežasties, laikydamiesi sutartyje numatytų terminų ir sąlygų klientus informavome apie sutarties nutraukimą ar sąlygų koregavimą“, – situaciją aiškino įmonės atstovė. 

Pasak L. Beganskienės, privatūs „Ignitis“ klientai 100 proc. gali būti ramūs, jų sutartys nebus keičiamos. 

Elektros energijos tiekimo bendrovės „Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga irgi tikino, kad jų klientai gali būti ramūs, nes įmonė matė ir išgyveno jau ne vieną krizę.

„Esminė dalis yra, kad mes matėme ne vieną krizę ar svyravimą. Aišku, dabar krizė yra ženkliai didesnė, bet mūsų apimtys leidžia mums efektyviau sudėlioti sandorius ir suvaldyti rizikas. Manau, kad tai ir yra esminė dalis. Ne vartotojų skaičius, o megavatvalandės, kurias mes skaičiuojame“, – sakė M. Giga.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer