Prorusiškų veikėjų elgesys Vilniuje sukrėtė: ar tokie numeriai Lietuvoje išvis leistini?

Vairuotojai turi teisę pasirinkti norimus automobilio valstybinius numerius. Štai panorėjus įsigyti išskirtinius vardinius ženklus, prireiks ne tik pakloti 1,5 tūkst. eurų, bet ir išsiaiškinti, ar sudarytas raidžių junginys atitinka svarbius reikalavimus. Tačiau kodėl gatvėse vis dar rieda automobiliai, ant kurių valstybinių numerių galime įskaityti rusišką žodį?

Kai prorusiški veikėjai prie Vilniaus Katedros aikštėje demonstruojamo ukrainiečių nukauto rusų okupantų tanko dėjo gvazdikus, tai papiktino ne vieną. Kai kam kilo ir dar daugiau klausimų.

Štai skaitytoja Rima (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinoma) stebėjosi ne tik proputiniškų veikėjų elgesiu. Ji taip pat klausė, kodėl nebaudžiami asmenys, ant kurių automobilių yra vardiniai numeriai, žymintys rusišką žodį.

„Niekaip negaliu suvokti tokių veikėjų elgesio. Važinėja su Vokietijoje pagamintu automobiliu BMW, tačiau garbina Rusijos „pasiekimus“. Gal jiems laikas persėsti į savo „Ladas“ ir keliauti pas Putiną? 

Apmaudu, kad tokie asmenys dar ir naudoja vardinius numerius, ant kurių rašoma M0IMIR (liet. „mano pasaulis“). Kodėl proputiniški asmenys gali naudoti tokius valstybinius numerius? Ar įstatymai nebegalioja ir šių numerių neįmanoma paskelbti negaliojančiais?“ – pasipiktinimo neslėpė Rima.

Liepia pasikeisti numerius, kad rusiškų žodžių nebeliktų

„Regitros“ atstovė spaudai Justina Kazragytė naujienų portalui tv3.lt teigė, kad tuo atveju, kai yra priimami sprendimai suteikti vardinius numerius, taip pat sprendžiama, kaip toks ženklas atrodys tiek Lietuvos, tiek ir užsienio eisme.

Be to, Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, pasak pašnekovės, „Regitra“ iš naujo įvertino automobilių savininkų naudojamų vardinių numerių raidžių ir skaičių kombinacijas.

„Vos prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, atsižvelgiant į esamą situaciją, klientams buvo pasiūlyta nemokamai pasikeisti vardinius numerio ženklus, tokius kaip MOSCOW, RUSSIA ir MIG29, kad tokių numerio ženklų kelyje nebeliktų. Šie vardiniai numerio ženklai buvo išduoti gerokai anksčiau, kai galiojo kitokios numerio ženklų išdavimo taisyklės“, – kalbėjo J. Kazragytė.

Pašnekovė patikslina, kad minėtas vardinių numerių derinys M0IMIR, kurį naudojo prorusiški asmenys, Vilniuje padėję gvazdikus ant rusų okupantų tanko, buvo išduotas dar 2020 m. Tačiau priežasčių, kodėl šis valstybinis numeris negalėtų būti naudojamas, pasak J. Kazragytės, įmonė neįžvelgia.

„Išvertus iš rusų kalbos, [šis derinys] reiškia „mano pasaulis“ arba „mano taika“, kas, žvelgiant į pačią reikšmę, nekelia neigiamų asociacijų ir atitinka vardiniams numerio ženklams keliamus reikalavimus.

Deja, tvirtinant prašomą numerio ženklo derinį, neįmanoma patikrinti asmens politinių pažiūrų arba nuspėti, kokiame kontekste vardiniai numerio ženklai bus naudojami ar matomi. Taip pat netikrinama, kokios tautybės yra prašymą teikiantis asmuo, pavyzdžiui, rusakalbis ukrainietis ar bet kurios kitos tautybės asmuo. Svarbu tai, kad valstybinio registracijos numerio ženklai, įskaitant vardinius numerio ženklus, išduodami transporto priemonių identifikavimo tikslu“, – kalbėjo „Regitros“ atstovė.

J. Kazragytė pastebi, kad tais atvejais, kai yra išduodami vardiniai numeriai vairuotojams, visuomet atsižvelgiama ir į geopolitinę situaciją.

„Pavyzdžiui, „Regitros“ sprendimu numerio ženklai su trumpiniais, kurie aiškiai gali būti siejami su Rusija, t. y. KGB, RU, SU, MIG 029, MIG 290, nebuvo išduodami išvis“, – pridūrė ji.

„Regitra“ primena, kad pagal šiuo metu galiojančias taisykles numerio ženkluose negali būti naudojami vulgarūs, žargoniniai bei neigiamas asociacijas keliantys žodžiai, keiksmažodžiai, taip pat sąvokos, kurios gali būti suvokiamos kaip niekinimas, neapykantos skatinimas ar kurstymas diskriminuoti žmonių grupes.

Be to, užrašas negali sutapti ir su nacistinės Vokietijos, SSRS valstybių, nacistinių ar komunistinių organizacijų pavadinimais, nacistinių ar komunistinių vadovų pavardėmis, jų santrumpomis.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer