Proteste aidi Palucką kviečiantys šūksniai: „Ginte“

Lapkričio 14 dieną, ketvirtadienį, Nepriklausomybės aikštėje dešimčiai minučių tylos susirinko prieš antisemitizmą Seime ir vieną iš valdančiosios daugumos partnerių – „Nemuno aušrą“ – protestuojantys Lietuvos žmonės. Susirinkusieji tylos minute išreiškė savo pasipiktinimą Remigijaus Žemaitaičio vadovaujamai partijai bei pačiam jam. Kvietimų pasirodyti proteste iš minios susilaukė ir kandidatas į naujosios Vyriausybės premjerus Gintautas Paluckas.

Nepaisant sniego ir spūsčių sostinėje proteste prieš antisemitizmą ir „Nemuno aušrą“ valdančiojoje koalicijoje prie Seimo susirinko apie keli tūkstančiai įvairaus amžiaus žmonių.

Susirinkusius žmones nuo scenos pasveikino teisininkas Justinas Žilinskas.

„Politinei partijai „Nemuno Aušra“ yra ne vieta valdančiojoj koalicijoj“, – teigė ant scenos užlipęs J. Žilinskas, po kurio teiginio nuaidėjo protestuotojų plojimai.

Vėliau susirinkę protestuotojai paminėjo „atsakingą politiką“ tylos minute.

Po jos sekė mokytojo Antano Jonušo kalba, kurioje jis teigė, kad „Nemuno Aušra“ neturėtų būti valdančiojoje koalicijoje.

„Jie neturėtų būti valdančiojoj koalicijoj, turėtų būt teisme“, – tvirtino mokytojas.

Po jo kalbos sekė tylos minutė Holokausto aukoms atminti.

Tylos minutė numatoma po kiekvienos iš protesto organizatorių kalbos, iš viso jų bus 10.

Susirinkusi minia protestuotojų pradėjo kviesti ir Lietuvos socialdemokratų partijos atstovą, pagrindinį kandidatą į naujosios Vyriausybės premjero postą Gintautą Palucką.

„Ginte“, – skandavo minia.

Kvietė ir šaukdami: „Dėde Gintautai”.

Gintautui Paluckui nepasirodžius vėliau nuo scenos nuskambėjus prašymui oficialiai nutraukti koaliciją su „Nemuno Aušra“ nuaidėjo garsūs plojimai.

O vėliau šią protestuotojai pakeitė skanduotę į „Lietuva!“ Po jos protestuotojai sugiedojo Lietuvos himną.

Susirinko įvairaus amžiaus žmonės

Proteste dalyvaujančių asmenų amžius vyrauja nuo mokyklinio iki vidutinio amžiaus žmonių, vyresnio amžiaus asmenų beveik nėra. Netrūksta ir šeimų su vaikais, augintiniais. 

Protestuotojų skaičius sparčiai pildosi – pradėjo kimštis Gynėjų gatvė.

Kai kurie žmonės atėjo apsijuosę Izraelio vėliavą, o kiti pasipuošė lietuviška atributika – šalikais, džemperiais, kepurėmis ar Lietuvos vėliavomis. 

Netrūksta ir plakatų, ant kurių protestuotojai išreiškia savo pasipiktinimą tokiais žodžiais: „Šalin“ ir „Shame“ (angl. gėda). Kitas plakatas teigia: „Mūsų tyla garsesnė už tavo rėkavimą“.

„Lietuva yra buvo ir bus. Bet yra negerai su mūsų žmonių mentalitetu, kažkas ne taip. Jeigu žmogus garsiai gali pasakyti, kad kažką reikia užmušt ir tas žmogus patenka į Seimą, nu tai nėra gerai“, – tvirtino viena proteste dalyvaujanti moteris.

„Baisu, man tai baisu“, – kalbėjo kita protestuotoja.

Aplink susirinkusius protestuotojus rikiuojasi ir tvarką prižiūrintys policijos pareigūnai.

Protestas prieš antisemitizmą

Ketvirtadienį socialiniuose tinkluose atvyksiantys į mitingą „Dešimt minučių tylos” buvo pažymėję beveik 5 tūkstančiai žmonių, o susidomėjimą išreiškė dar per 12 tūkstančių. 

„Mes renkamės, norėdami parodyti, kad yra žmonių, kurie mano, jog politikoje privalo būti raudonos linijos ir padorumo kriterijai. Viena iš jų – nulinė tolerancija antisemitizmui“, – rašoma socialiniame tinkle „Facebook“. 

Mitinge esą kreipiamasi į Lietuvos socialdemokratų partiją (LSDP), Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“. 

„Jūsų veiksmai jau padarė didžiulės žalos Lietuvos reputacijai, tai rodo užsienio politikų reakcijos ir straipsniai tarptautinėje žiniasklaidoje. Šio pėdsako nebeištrinsite, bet dar galite jį sušvelninti. Kreipiamės ir į Lietuvos Respublikos Prezidentą: jūsų autoritetas tarp rinkėjų galėtų tapti pokyčio dalimi“, – pabrėžiama mintingo aprašyme. 

Susirinkę tylos minutėmis dar prieš prasidedant renginiui žadėjo pagerbti ir drauge stovėti už vertybes, kurias formuojama koalicija esą yra pasiruošusi paminti: politinį padorumą, Lietuvos tarptautinę reputaciją, kadaise sunaikintų Lietuvos piliečių žydų atminimą, dalintų pažadų ir pareiškimų patikimumą.

„Mes neginčijame rinkimų rezultatų ir nekviečiame į sukilimą. Mūsų susirinkimas – orus ir taikus. Kviečiame nenaudoti retorikos, kurią naudoja mūsų oponentai“, – rašoma apie „Dešimt tylos minučių“. 

Į mitingą kvietė Lietuvos žydų bendruomenė ir Lietuvoje gerai žinomi veidai: žurnalistikos centro „Siena“ vadovas Šarūnas Černiauskas, žurnalistas Rytis Zemkauskas, buvę parlamentarai Tomas Vytautas Raskevičius ir Dainius Žalimas, teisininkas Justinas Žilinskas. 

www.tv3.lt

Site Footer