Salomėjos Nėries paminklo sostinėje stojo ginti jos anūkė Salomėja Bučaitė kartu su menininkais. Ji su Lietuvos meno kūrėjų asociacija kreipėsi į teismą ir į prokuratūrą, kad panaikintų sprendimą sostinėje prie buvusios Salomėjos Nėries gimnazijos nuimti Nėries skulptūrą. Ją pašalinti reikalauja Gyventojų genocido ir rezistencijos centras, anot kurio, paminklas turi sovietinę ideologinę reikšmę.
Šių metų Dainų šventėje atsirado vietos Vytauto Kernagio dainai, kurios priedainiu jis pasirinko Salomėjos Nėries eiles, o poetės skulptūrai sostinės centre, anot valdininkų, vietos nebėra. Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras dar rugpjūtį pareikalavo, kad Vilniaus valdžia per tris mėnesius S. Nėries paminklą nuimtų dėl jos veiklos sovietmečiu.
„Negali ištrinti iš jos biografijos, kad ji buvo vadinamojo liaudies Seimo narė, kad ji važiavo su ta delegacija į Maskvą prašyti, kad Lietuva buvo priimta į broliškų sovietinių respublikų šeimą. Nekalbu apie jos kūrybą, kur odė Stalinui ir visokie kitokie dalykai, šlovinantys Staliną ir sovietų valdžią“, – teigia tyrimo centro direktorius Arūnas Bubnys.
Poetės ginti stojo jos anūkė Salomėja Bučaitė. Ji kartu su Meno kūrėjų asociacija kreipėsi į teismą ir prokuratūrą, kad panaikintų sprendimą pašalinti prieš 50 metų skulptoriaus Vlado Vildžiūno pastatytą Salomėjos Nėries paminklą biustą.
„Būtų amoralu griauti paminklą, skulptūrą, skirtą močiutei – tai žeistų ir mane, ir visos jos poeziją gerbiančius, mylinčius žmones“, – teigia S. Bučaitė.
S. Bučaitė: „Didžiuojuosi, kad esu Salomėjos Nėries anūkė“
Bylinėtis dėl paminklo Nėriai jos anūkei padėsianti Meno kūrėjų asociacija stebisi, kad švenčiant Lietuvos tūkstantmetį valstybinė komisija Nėrį įtraukė į iškiliausių Lietuvos asmenybių sąrašą, o dabar ji vadinama išdavike.
„Nejau mes esam tokie pažeidžiami ir nesąmoningi, kad dabar šis biustas ir pati poetė ir poetė kelia grėsmę nacionaliniam saugumui?“ – klausia Meno kūrėjų asociacijos prezidentas Jonas Staselis.
„Aš didžiuojuosi, kad esu Salomėjos Nėries anūkė ir dėkoju jai už viską“, – sako S. Bučaitė.
Vilniaus savivaldybė, jei teismas imsis nagrinėti anūkės ir menininkų prašymą, paminklo kol kas nenukėlinės.
„Tikrai skubotų sprendimų nepriiminėsime, kol tie procesai nesibaigs, kadangi tiek visuomenė, tiek institucijos turi tą teisę kreiptis į teismą, tai rodo, kad bendro sutarimo su Genocido centro pozicija visuomenėj nėra“, – sako Vilniaus istorinės atminties komisijos pirmininkė Kamilė Gogelienė.
Visagino savivaldybė teismui yra apskundusi įpareigojimą pakeisti Salomėjos Nėries gatvės pavadinimą.