Pastaruoju metu itin išaugę mokesčiai už komunalines paslaugas tampa tikru galvos skausmu. Kai kurie gyventojai skaičiuoja, kad net ir su valstybės kompensacija sąskaitos už elektrą beveik viršijo jų mėnesines pajamas.
Pavyzdžiui, Kauno rajone gyvenantis pensininkas skundėsi, kad „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) jam atsiuntė beveik 300 eurų sąskaitą. Jos nesumokėjus, grasinama atjungti elektrą.
Vyras tikina, kad jo gaunama senatvės pensija beveik tokio paties dydžio, kaip ir atsiųsta sąskaita. Tuo metu ESO tikina, kad klientas jau keletą mėnesių nemokėjo už elektrą, todėl paslauga jam ir gali būti atjungta.
Sumokėjus už elektrą pensijos beveik neliks
Portalo tv3.lt skaitytojas, Kauno rajono gyventojas Pranas (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai žinomi), skundėsi, kad ESO grasina jį palikti be elektros.
Vyras pasakojo, kad nepasirinko nepriklausomo elektros tiekėjo, nes nenori permokėti už elektrą. Esą kodėl jis privalo rinktis tiekėją, jeigu yra patenkintas visuomeniniu elektros tiekimu?
„Anksčiau elektros sunaudodavau už 17 eurų per mėnesį. Dabar iš ESO gavau laišką kad skoloje jau esu 242,37 euro. Nesuprantu, kaip tokia suma susidarė vien tik patekus į garantinį tiekimą. Esu pensininkas, mano pensija siekia beveik 300 eurus. Net neturiu iš ko apmokėti man atsiųstos sąskaitos“, – piktinosi vyras.
Tačiau, anot jo, skola dar nėra blogiausias dalykas.
„ESO grasina, kad lapkričio pabaigoje atjungs man elektrą, jeigu nesusimokėsiu. Jie rašo, kad jeigu iki lapkričio 30 dienos nesumokėsiu, jie kitą dieną ir nutrauks elektros energijos tiekimą be papildomo pranešimo ir kreipsis į skolų išieškojimo įmonę ar teismą. Elektros energijos tiekimą atnaujins tik tada, kai sumokėsiu įmoką už elektros energiją bei tiekimo nutraukimo ir atnaujinimo paslaugų išlaidas.
Čia milžiniška suma gali susidaryti. Ir kokią jie turi teisę palikti mane be elektros? Argi toks poelgis būtų teisėtas? Panašu, taip būdų stengiamasi išmarinti pensininkus“, – ironizavo vyras.
Anot ESO, nesusimokėję liks be elektros
ESO ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas sakė, kad ESO, kaip ir kiti paslaugų tiekėjai, siunčia priminimus bei raginimus apmokėti sąskaitas, o to nepadarius paslauga atjungiama.
„Minimu atveju klientas gauna garantinio tiekimo paslaugą ir šiandien dar nėra pasirinkęs nepriklausomo tiekėjo. Klientui rugsėjo mėn. buvo keistas skaitiklis ir sąskaita išrašyta sulyginant apmokėtus rodmenis su nurašytais. Ši sąskaita nėra apmokėta, todėl buvo išsiųstas pranešimas, o negavus mokėjimo išsiųstas įspėjimas, kuriame nurodytos galimos sankcijos, jei nebus apmokėta skola“, – perspėjo įmonės atstovas.
Taip pat jis priminė, kad garantinio tiekimo paslauga yra laikina.
„Nustatytu laiku nepasirinkus nepriklausomo tiekėjo, garantinis tiekimas vartotojams laikinai teikiamas ESO.
Pažymiu, kad garantinio tiekimo trukmė – ne ilgiau kaip 6 mėnesiai. Jeigu per 6 mėnesius vartotojas nepasirenka naujo nepriklausomo tiekėjo, garantinis elektros energijos tiekėjas įgyja teisę nutraukti elektros energijos tiekimą vartotojui“, – priminė P. Kalmantas.
ESO savo interneto svetainėje skelbia, kad lapkričio mėnesio garantinio tiekimo kaina yra 0,28978 euro už 1 kWh.
Skolininkams atjungiamos paslaugos jie perduodami antstoliams
Elektros ir dujų tiekėjo „Ignitis“ atstovė Laura Laura Beganskienė tikino, kad dauguma elektros energijos bei gamtinių dujų klientų nelieka įsiskolinę ilgiau nei du mėnesius.
„Tačiau pagal gautas sąskaitas matoma, kad apie 10 proc. elektros energijos vartotojų ir apie 14 proc. gamtinių dujų vartotojų neatsiskaito laiku. Vidutiniškai skola už elektros energiją sudaro siekia apie 50 eurų, o už gamtines dujas apie 20 eurų.
Pirmiausia, keletą kartų klientams siunčiame informacinius pranešimus apie susidariusią skolą. Klientų nurodytais kontaktais: el. paštu ar SMS žinute, o nenurodžius šių kontaktų – paprastu paštu siunčiama informacija apie skolą“, – komentavo L. Beganskienė.
Ji tikino, kad jeigu po informavimo apie skolą klientas vis tiek nepadengia įsiskolinimo, gali būti taikomas elektros energijos ar gamtinių dujų tiekimo nutraukimas.
„Kliento perdavimas antstoliams yra paskutinis žingsnis, jei visos kitos taikytos priemonės neveikia.
Taip, klientams sudarome galimybę atidėti skolos mokėjimą. Kiekvieno kliento atvejį vertiname individualiai ir priimame sprendimą dėl atidėjimo“, – sakė L. Beganskienė.
Tuo metu Vilniaus šilumos tinklai skaičiavo, kad dalis gyventojų yra vis dar yra skolingi už praėjusį šildymo sezoną suteiktas paslaugas.
„Tokie asmenys sudaro apie 10 proc. visų bendrovės klientų. Vidutiniškai vienam klientui tenkanti skolos suma yra apie 150–400 eurų“, – komentavo įmonė.
Ji skelbia turinti 210 tūkst. klientų, tad tikėtina, kad skolingi yra bent 21 tūkst. iš jų.
Anot įmonės atstovų, jei klientas nėra pasirašęs susitarimo dėl mokėjimų atidėjimo ar vekselio, yra atliekami įprastiniai skolos išieškojimo veiksmai, numatyti teisės aktuose. Tarp tokių yra ir skolų išieškojimas per antstolius.
„Esame socialiai atsakinga įmonė, todėl pirmiausia su sąskaitų nemokančiais klientais ieškome kompromiso. Praėjusį šildymo sezoną klientams, turintiems finansinių sunkumų, siūlėme pasirašyti susitarimą dėl mokėjimų atidėjimo ir sąskaitą už tiekiamą šilumos energiją apmokėti dalimis per pasirinktą terminą.
Taip pat yra galimybė pasirašyti vekselį ir skolą sumokėti dalimis. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į klientų aptarnavimo centrą“, – informavo Vilniaus šilumos tinklai.