Ši liga šienauja lietuvių gyvybes: medikai skambina pavojaus varpais

Ar insultas keičia žmonių gyvenimas? Kaip gyventi po insulto ir ar įmanoma jo išvengti? Ar insultas – nuosprendis likusiam gyvenimui ir kokie trys rizikos faktoriai lemia, ar mums gresia ši kartais mirtinai pavojinga liga?

Apie tai ir dar daugiau kalbamės tv3.lt tinklalaidėje „Sveikatos DNR“ su profesoriumi, VUL Santaros klinikų neurologu Daliumi Jatužiu ir vyresniuoju gydytoju neurologu Ryčiu Masiliūnu.

Medikai laidoje pasidalijo, kas gali padėti išvengti insulto ir kaip elgtis pajutus pirmuosius požymius.

Būtina pastebėti laiku 

Profesorius D.Jatužis sako, kad jeigu mes kiekvienas atkreiptume dėmesį į save ir savo artimą, tikrai galėtume laiku pastebėti pokyčius, signalizuojančius beprasidedantį insultą.

Pasak medikų, insultas – dažną iš mūsų paliečianti liga.

Tai tam tikras smegenų kraujotakos sutrikimas, o jie gali būti net kelių rūšių. Išeminis insultas  atsiranda užsikimšus kraujagyslei ir negaunant smegenims kraujo arba plyšus kraujagyslei, kai smegenis arba jų dangalus užlieja kraujas.

„Reikėtų pastebėti, kad tai du pagrindiniai vyraujantys insulto tipai. Iki 90 procentų atvejų pasitaiko išeminis insultas, kai smegenų dalis negauna šviežio kraujo ir kitų reikalingų medžiagų. Likę 10 procentų – kraujagyslių plyšimai, smegenų užliejimas krauju.“

Auksinės pirmosios valandos

Pasak R.Masiliūno, itin svarbu į ligoninę atvykti laiku. Ne veltui pirmosios keturios valandos po insulto vadinamos auksinėmis – kuo skubiau pacientai atvyks į gydymo įstaigą, tuo mažesnės pasekmės bus jaučiamos.

Vis tik medikai sutartinai tvirtina, kad paprastai insultas palieka rimtus neurologinius pokyčius.

Vienus vargina paralyžius, kalbos, sąmonės sutrikimas, o net 50 procentų insulto ištiktų žmonių suserga poinsultine depresija.

Būtent dėl to, pasak laidos pašnekovų, kiekvienam iš mūsų būtina pasirūpinti savo gyvenimo būdu – mitybos įpročiais, fiziniu aktyvumu bei nuolatiniais prevenciniais tyrimais, galinčiais užkirsti kelią organizmo pokyčiams.

Apie tai, kaip išvengti insulto ir kaip elgtis pajutus pirmuosius požymius, žiūrėkite naujausioje tinklalaidėje „Sveikatos DNR“.

Laidą „Sveikatos DNR“ galite žiūrėti ir TV3 televizijos YouTube:

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer