Širdies ar velnio lašai? Vaistinių bestseleris gali tapti rimtos priklausomybės priežastimi

Širdies ar velnio lašai? Vaistinių bestseleris gali tapti rimtos priklausomybės priežastimi

Pasirodo, viena geriausiai parduodamų prekių vaistinėse – širdies lašai. Tačiau šis gėris gali išsivystyti į rimtą priklausomybę, nes pagrindinė tokių vaistų veiklioji medžiaga – etilo alkoholis. Pastoviai tokius vaistus perkantys klientai vaistininkams ir toksikologams kelia susirūpinimą, tačiau Seimas teigia, kad problemos mastas dar nėra toks didelis. Apie tai – LNK reportaže.

Vaistinių bestseleris – širdies lašai. Jų per metus parduodama apie 2 mln. ir poreikis vis auga.

„Maždaug apie 2 tūkst. vienetų per dieną gyventojai įsigyja įvairių lašelių širdžiai“, – skaičiavo „Eurovaistinės“ atstovė Rolanda Lipnevičiūtė.

Populiarūs valerijonai, gudobelių ekstraktas ir kiti nereceptiniai, alkoholio turintys preparatai. Anot toksikologų, pagrindinė tokių vaistų veiklioji medžiaga – 60–70 proc. etilo alkoholis. „Toks pats kiekis yra prilyginamas mažam bokalui alaus arba taurei vyno“, – teigė toksikologė Gabija Laubner.

Tad piktnaudžiaujantys vaistinėje įsigytais lašiukais rizikuoja tapti alkoholikais.

„Tęstinį laiką vartojant širdies lašus arba kažkokią tinktūrą, vystosi visi simptomai, būdingi pastoviam alkoholio vartojimui. Nutraukus tų tinktūrų vartojimą pasireiškia alkoholinė abstinencija“, – pasakojo toksikologė.

Vaistininkai mato, kad tos pačios sudėties ir paskirties vaistažolių arbatos arba tabletės neprilygsta širdies lašų populiarumui. Tad, esą, tinktūros ne vienam klientui išties tapo pigia ir greita priemone svaigintis.

„Nuo ryto aštuonių tikrai turime pastoviai ateinančių mūsų klientų, kurie diena iš dienos perka tuos pačius preparatus. Mes esame juos įspėję, kad nereikėtų jais piktnaudžiauti“, – savo patirtimi dalijosi „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Sigita Korbutaitė.

Toksikologai jau ne vienus metus kalba apie žalingą širdies lašų vartojimą.

„Jeigu mes taikome tam tikrus apribojimus alkoholio vartojimui vairuojant ar susiduriant su tam tikrais, koncentracijos reikalaujančiais, darbais, tai lygiai taip pat negalima būtų vartoti ir šio preparato. Tiek darbo metu, tiek atliekant kažkokias kitas atsakingas užduotis“, – įsitikinusi G. Laubner.

Tačiau vaistininkai tikina, kad ne jų galioje pažaboti lietuvių pomėgį alkoholiniams vaistams.

„Vaistininkai sako, kad gal ir norėtųsi įspėti, bet mes neturime kažkokio preteksto neparduoti, pavyzdžiui, širdies lašų žmogui, jeigu jis jų atėjo įsigyti“, – teigė „Eurovaistinės“ atstovė.

„Bendro tokio susitarimo, kad mes parduoti negalime, nėra. Ir tikrai mes neapsaugosime to žmogaus, neparduodami atitinkamo kiekio, kokio jis prašo, nes jis nueis į kitą filialą ir nusipirks tą kiekį, kurio jam trūksta“, – svarstė vaistininkė Sigita.

Maždaug apie 2 tūkst. vienetų per dieną gyventojai įsigyja įvairių lašelių širdžiai.

Situaciją pakeisti galėtų Seimas. Jis alkoholio turinčias tinktūras galėtų paversti receptiniu vaistu.

„Galbūt vienas iš sprendimų tiems preparatams, kuriais yra akivaizdžiai piktnaudžiaujama, galėtų būti priimti tokį patį sprendimą, kaip buvo kažkada priimtas su raminamaisiais ir migdomaisiais vaistais“, – vieną išeičių pateikė Aurelijus Veryga.

Tačiau bent kol kas pokyčių nebus. Seimo Sveikatos reikalų komitetas įsitikinęs – tinktūrų sudėties pakeisti nepavyks, o jas paversti receptiniu vaistu – netikslinga. Esą, problemos mastas dar nėra toks didelis.

„Aš dar negirdėjau tokios labai didelės problemos. Visgi dažnai tie preparatai yra gana brangūs ir turbūt yra daug pigiau nusipirkti alaus butelį negu penkis šešis buteliukus kažkokios tai tokios tinktūros“, – teigė Seimo narys Linas Slušnys.

Piktnaudžiavimas tokiomis tinktūromis, anot toksikologų, išskirtinai pavojingas vaikams ir nėščiosioms.

kauno.diena.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer