Šįryt Vilniaus teisme – sujudimas: Celofonas, Lobovas ir kiti riaušių kurstymu kaltinami asmenys suėjo į teismo salę

Trečiadienį Vilniaus miesto apylinkės teisme trys teisėjų kolegijos imasi nagrinėti baudžiamąją bylą dėl 2021 metų rugpjūtį prie Seimo kilusių riaušių. Dėl dalyvavimo riaušėse, sprogmenų ir ginklų laikymo į teisiamųjų suolą teks atsisėti 87 asmenims.

Trečiadienį ryte į Vilniaus miesto apylinkės teismą susirinko dešimtys įtariamaisiais pripažintų asmenų, tarp jų prieš mėnesį iš kalėjimo paleistas Antanas Celofanas-Kandrotas ir aktyvus protestuotojas prieš COVID-19 pandemiją Andrius Lobovas. Dar prieš pat pirmąjį teismo posėdį pastarasis neigė kurstęs minią kelti riaušes.

Susirinkusiesiems įtariamiesiems A. Kandrotas-Celofanas rėžė įtaigią kalbą ir juokavo, kad esą teistumas – „gyvenimo diplomas“.

„Nepergyvenkit“, – ramino kaltinamuosius.

Teisme budi ir praėjimą kontroliuoja gausios policijos pajėgos, tikrinami visų įeinančių asmenų dokumentai, vyksta registracija. Nors posėdis turėjo prasidėti 9 val. 30 min., jis nusikėlė dėl itin didelio teisme dalyvaujančių žmonių skaičiaus.

„Ši byla išsiskiria labai dideliu proceso dalyvių – kaltinamųjų, gynėjų, nukentėjusiųjų ir liudytojų skaičiumi. Būtent dėl iš visos Lietuvos į teismo posėdį Vilniuje turinčių atvykti asmenų skaičiaus byla pripažinta galinčia užsitęsti baudžiamąja byla“, — pastebėjo Vilniaus miesto apylinkės teismo pirmininkė Viktorija Šelmienė.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad 2021 m. rugpjūtį prieštaringai vertinamos Astros Genovaitės Astrauskaitės organizuotas mitingas virto nekontroliuojamu protestu: į Seimą, pareigūnus skriejo akmenys ir petardos, policijai ir viešojo saugumo tarnybai teko panaudoti dujas tramdant protestuotojus.

Prieš teismą stos aktyvūs protestuotojai prieš koronaviruso pandemijos valdymą Astra Genovaitė Astrauskaitė ir Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, su Garliavos istorija susijusiuose įvykusiuose teistas, taip pat prieš koronaviruso skiepus pasisakantis Andrius Lobovas, žinomas kovotojas Arnoldas Misiūnas ir kiti asmenys.

Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo – iš viso 92,6 tūkst. eurų – šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei Viešojo saugumo tarnyba.

Siekiant užtikrinti civilinius ieškinius, ikiteisminio tyrimo metu įtariamųjų 173,9 tūkst. eurų vertės turtui buvo taikomas laikinas nuosavybės teisės apribojimas.

Per ikiteisminį tyrimą byloje buvo apklausta 317 liudytojų, tarp jų – 40 Seimo narių.

Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais. 23 jų yra protestuotojus tramdę pareigūnai, tarp nukentėjusiųjų yra ir Seimo narių. Teisiamųjų suole – kone šimtas įtariamųjų.

Dalies įtariamųjų teisėsaugininkams nepavyko nustatyti: tai riaušių dalyviai, kurie buvo užfiksuoti riaušių vaizdo įrašuose, tačiau dėl prastos kokybės vaizdo taip ir nepaaiškėjo, kas jie tokie. Visgi daug įtariamųjų policijai nustatyti padėjo pilietiški Lietuvos gyventojai.

Pas aštuonis įtariamuosius atlikus kratas rasta sprogmenų, ginklų ar narkotikų. Jiems dėl draudžiamų daiktų laikymo pateikti papildomi įtarimai.

136 tomų apimties baudžiamąją bylą nagrinėja Vilniaus miesto apylinkės teismo trijų teisėjų kolegija.

Apylinkių teismuose civilines, baudžiamąsias ir administracinių nusižengimų bylas įprastai nagrinėja vienas teisėjas, tačiau teismo administracija patenkino teisėjo prašymą sudaryti teisėjų kolegiją.

Prioritetinėmis pripažįstamos bylos teisme nagrinėjamos išskirtine tvarka: ilgam laikui paskiriamos konkrečios posėdžių datos, o advokatai ir kiti proceso dalyviai privalo teikti pirmumą dalyvavimui tokių bylų posėdžiuose.

Rezonansinė byla bus nagrinėjama trečiadieniais didžiausioje teisme Konferencijų salėje, talpinančioje per 200 asmenų.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer