„Smegenys nemėgsta riebalų, tabako ir alkoholio, bet joms patinka…“ Neurochirurgas – apie tai, kaip gyventi protingiems žmonėms

Smegenys kenčia, jei jūs prastai papusryčiavote (arba išvis nespėjote), kai važiuojate mašina ir kartu kalbate telefonu, kai rūkote, geriate ir nuolat atsiduriate stresinėse situacijose.

Mes nuolat jas įtempiame, bet nieko neduodame mainais, rašo „Bucataria Noastra“.

„Jūsų smegenims reikalingas grynas, sveikas, neriebus maistas. Bet neatsisakyti saldaus – leiskite sau nors medaus. Smegenims patinka šokoladas, joms reikia vandens, bet labiausiai jos mėgsta šypseną“, – sako Vladas Suireja, kuris daugiau kaip 50 metų dirba neurochirurgu.

Profesorius ir patyręs gydytojas jau 10 metų yra Rumunijos Bagdaro Arseni greitosios pagalbos ligoninės direktorius.

Neurochirurgas atliko beveik 23 000 smegenų operacijų. Pačiam mažiausiam jo pacientui buvo vos dvi dienos.

Jis kaip niekas kitas žino, kad smegenys suserga būtent dėl mūsų pačių. Ir mažai kas žino, kaip jas apsaugoti bei sustiprinti.

„Jei jūs „įstrigote“ planšetėje/telefone – ir taip kasdien, nelaukite, kad smegenys jums padėkos. Dabar žmonės bendrauja tik per „Facebook“ ar kitais socialiniais kanalais. Tai nėra gerai. Mes sukurti tam, kad gyventume grupėje, o ne izoliuoti“, – tęsė vyras.

Pirmieji žingsniai norint, kad smegenys būtų sveikos, – labai paprasti ir kiekvienam prieinami. Tam jūs anksti keliatės, darote bent elementarią mankštą, išgeriate dvi stiklines kambario temperatūros vandens.

„Ryte jums reikia kuo anksčiau prabusti, atidaryti langą ir įkvėpti šviežio oro. Ir nepamirškite apie dvi stiklines vandens.


Pirmoji privers dirbti virškinamąjį traktą. Antra stiklinė naudinga, nes priverčia pajudėti visą „lokomotyvą“. Paprasčiau tariant, padeda mums prabusti“, – sako neurochirurgas. 

Mums miegant smegenys nemiega, jos intensyviai dirba, kad palaikytų vidaus organus. Bet jos daro dar kai ką svarbaus.

Jei žmogus užmiega galvodamas apie sunkų klausimą ir nežino, kaip jį išspręsti, kitą rytą jis turės atsakymą.

„Kitą dieną jūs rasite sprendimą. Taigi, smegenys užmezgė ryšį tarp minties, nuomonės, atminties, o ryte pateikė idėją. Todėl pamirškite bemieges naktis“, – sako profesorius.

Smegenys nemėgsta riebalų, tabako ir alkoholio, bet mėgsta juodąjį šokoladą.

Cigaretės turi tokį patį šalutinį poveikį smegenims, kaip ir širdžiai.

Pusryčiauti turite tyliai ir ramiai. Nepusryčiaukite skubėdami arba kelyje.

„Pusryčiauti reikia ramioje aplinkoje, besimėgaujant kiekvienu kąsneliu. Jokių rūpesčių, triukšmo, problemų ir „parūkymų“. Kuo labiau atsipalaidavę būsite, tuo maloniau bus jums patiems.


Ryte jums reikalinga energija ir mikroelementai, kurie padės organizmui efektyviai atlikti savo funkcijas visą dieną. Tai labai svarbu!“ – pabrėžia Vladas Suireja. 

Smegenys nemėgsta riebalų ir mėsos.

Neurochirurgas taip pat sako, kad jei jau valgote mėsą, netaupykite, pirkite tokią, kuri naudingesnė.

„Taip, mėsa neduoda smegenims jokios naudos. Bet nedideli mėsos kiekiai yra naudingi kūnui. Geriausia mažai kalorijų turinti mėsa. Kalakutiena ir žuvis – naudingiausia, kas gali būti.


Smegenys nemėgsta riebalų, nemėgsta druskos. Vieną, du kartus per metus per šventes galima. Bet nereikia piktnaudžiauti tokiu maistu“, – sako daktaras.

O kaip saldumynai? Ne visi jie naudingi, ypač jei juose daug cukraus.

„Tamsus natūralus šokoladas, karšta natūrali kakava, medus – tai, kas labiausiai patinka jūsų smegenims, – aiškina neurochirurgas. – Pietūs turi būti subalansuoti. Jūs neturite pamiršti skrandžio – žinokite ribas. Be to, pirmenybę teikite paprastam vandeniui, o ne sultims.


Yra du smegenų maksimalaus aktyvumo taškai: tarp 10 ir 12 val. ir tarp 16 ir 18 val. Jei jos pavargsta, galima joms duoti truputį kavos (bet gerkite lėtai).“

 

Geriausias smegenų draugas – šypsena!

Daktaras sako, kad geriausias smegenų draugas – tai įprasta, visiems žmonėms prieinama šypsena. Todėl labai svarbu laiku atitrūkti nuo liūdesio, monotoniškumo ir mokėti džiaugtis smulkmenomis.

Atmintį būtina treniruoti.

Užmaršumas pasireiškia ne tik suaugusiems, bet ir gana jauname amžiuje. Kad užkirstumėte kelią Alzheimerio ligai, turite treniruoti atmintį.

„Treniruoti smegenis, bendrauti, būti atviram – visa tai labai svarbu. Vaikščiokite, keliaukite, sužinokite ką nors naujo, žiūrėkite filmus ir serialus, kurie ne tik įdomūs, bet ir gali jus ko nors išmokyti, spręskite kryžiažodžius ir galvosūkius.

Judėjimas taip pat svarbus smegenims. Jei mes judame, mes egzistuojame. Trys svarbūs dalykai: kalbėjimas, rašymas, judėjimas. Daugelis pamiršo, kas yra muzika ir kaip ja mėgautis, ir dar blogiau – jie nenori šokti. Šokis, kaip įrodyta, užkerta kelią ankstyvam Alzheimerio ligos išsivystymui.

Geras miegas naktį turi trukti ne mažiau kaip šešias valandas. Jis išvalo iš smegenų šiukšles.


Eikite gultis 22 valandą, išjunkite televizorių ir kompiuterį likus valandai ar netgi dviem iki miego. Geriau paskaitykite knygą. Ji nuteiks jus geram poilsiui.“

Jei pasinaudosite šiais patarimais, patirsite neįtikėtinų pokyčių!

vmarkus.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer