„Sodra“ kiekvienam pensininkui turi po 4,5 tūkst. eurų, bet jų neišmoka – laukia, kol bus blogai

Jau daug metų iš eilės gyventojai „Sodrai“ sumoka daug daugiau pinigų, negu ji išmoka jiems. Ypač didelis perteklius yra sukauptas iš pensijų socialinio draudimo lėšų. Tačiau daugiau yra paimama nei išmokama ir draudžiamiems kitomis draudimo rūšimis: ligos, motinystės, nedarbo.

Valdžios įstaigos nėra pelno organizacijos. Jos neturėtų siekti paimti kuo daugiau pinigų iš žmonių. Dėl to būtų nuoseklu, kad arba „Sodra“ mokėtų daug didesnes išmokas, arba įmokos būtų sumažintos.

Tačiau nei ankstesnė, nei dabartinė valdžia to nedaro, nepaisant to, kad Lietuvoje pensijos, palyginti su atlyginimais, yra vienos mažiausių tarp išsivysčiusių šalių, o daug pensininkų skursta.

Veikiausia nieko artimiausiu metu nedarys ir nauja, kurią rinksime jau kitą savaitę vyksiančiuose Seimo rinkimuose. Nebent Lietuvoje būtų labai blogai.

Kiekvienam pensininkui – po 4,5 tūkst. eurų

Šių metų viduryje „Sodros“ Rezervinio fondo lėšos pasiekė 2,749 mlrd. eurų.

Išdalijus juos Lietuvos gyventojams išeitų maždaug po 1 tūkst. eurų kiekvienam, o išdalijus tik pensininkams – po 4,5 tūkst. eurų kiekvienam.

Paprastai kalbant, sukauptas rezervas yra skirtumas tarp visų pinigų, kurie gyventojams buvo išmokėti ir iš jų per daugelį metų surinkti.

Minėta suma sudaro maždaug 40 proc. metinių visų „Sodros“ išlaidų. Kitaip tariant, jeigu ji 5 mėnesius nesurinktų nė cento, sukaupto rezervo vis tiek užtektų gyventojams išmokėti įprasto dydžio pensijas ir kitas išmokas.

Kaip žinoma, gyventojai nuo savo algos moka skirtingų rūšių socialinio draudimo įmokas. Tačiau daugiausia – pensijų draudimo. Taigi šios rūšies draudimo pinigų ir yra daugiausia sukauptame rezerve.

Naujienų portalas tv3.lt paklausė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, kodėl iš žmonių pinigų paimama daugiau nei jiems išmokama, ar pensininkų pinigais nedengiamas kitų rūšių draudimas.

Rezervas kaupiamas nuo 2017 m.

Ministerija informavo, kad, Vyriausybės nutarimu, skirtingoms draudimo rūšims rezervų formavimas buvo nustatytas nuo 2017 m. birželio. 2018 m. kovo mėnesį įteisintas vieno fondo rezervo formavimas, nes, pasak ministerijos, turėti atskirus kiekvienos socialinio draudimo rūšies rezervus būtų „nepraktiška ir neracionalu“.

Rezervo fonde kaupiamos šios įplaukos: „Sodros“ įplaukų dalis, viršijanti jos veiklos išlaidas, pajamos, gautos investavus fondo lėšas, palūkanos už fondo lėšų laikymą indėliuose ir kt.

„Tad skirtingoms draudimo rūšims rezervas nėra kaupiamas, o lėšos, patekusios į rezervą, kol kas nėra naudojamos apdraustųjų ar išmokų gavėjų reikmėms.

Rezervas yra vis dar kaupiamas, o pensininkų pinigai nėra naudojami kitoms draudimo rūšims finansuoti. Socialinis draudimas yra taikomas visiems: ir pensininkams, ir bedarbiams, ir vaikus auginančioms šeimoms“, – komentare nurodė ministerija.

 

Kodėl paima daugiau pinigų nei išmoka

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pripažįsta, kad iš tiesų kelerius pastaruosius metus jai pavaldi „Sodra“ surinkdavo daugiau pajamų, nei patirdavo išlaidų socialinio draudimo išmokoms mokėti. 

Ministerija įvardijo kelis veiksnius, kurie esą lėmė tokią didesnių pajamų ir mažesnių išlaidų situaciją.

Pirma, tai yra demografiniai pokyčiai: daugiau žmonių dirbo ir mokėjo įmokas, o mažiau žmonių gavo išmokas (pvz., dėl mažesnio pensininkų, vaiko priežiūros ar ligos išmokų gavėjų skaičiaus), dėl ko buvo surenkama daugiau lėšų.

Antra – ekonomikos augimas. Esą, augant ekonomikai, augo darbo užmokestis ir, atitinkamai, socialinio draudimo įmokų sumos.

Taip pat ministerija nurodė „atsargumo politiką“: „Sodros“ rezervas kaupiamas, kad būtų pasiruošta ekonominiams nuosmukiams ateityje.

„Didėjant darbo užmokesčiui bei taikant indeksavimo koeficientus, socialinio draudimo išmokos pastaraisiais metais didėjo ne mažesniais nei darbo užmokesčio augimo tempais. Paminėtina, kad socialinio draudimo įmokų tarifai pastaraisiais metais nesikeitė“, – pažymima ministerijos komentare.

Nepaisant socialinio draudimo išmokų pastovaus didinimo, ji nesiūlo dar labiau didinti išmokas ar mažinti socialinio draudimo įmokas dėl kelių priežasčių:

„Kaupiamas socialinio draudimo fondo rezervas gali būti naudojami ateityje, kai ekonominė situacija pablogės arba padidės išmokų poreikis. Stabilūs įmokų tarifai ir išmokos padeda užtikrinti sistemos tvarumą ir patikimumą. Socialinio draudimo sistema turi ilgalaikius įsipareigojimus, todėl svarbu turėti pakankamai lėšų ateityje.“

Esą tam, kad būtų galima labiau didinti socialinio draudimo išmokas arba mažinti įmokų tarifus, turi būti sukauptas ne mažesnis nei vienerių metų socialinio draudimo išlaidų sumos rezervas. Šiuo metu kaupiamo rezervo dydis artėja prie 50 proc. rezervui nustatytos sumos.

www.tv3.lt

Site Footer