Socialinėje erdvėje plačiai pasklido vaizdo įrašas iš parodos atidarymo „Pompidou“ meno ir kultūros centre Paryžiuje, kuriame buvo pristatytas šokėjo Dovydo Strimaičio pasirodymas. Tačiau daugelis žiūrovų liko nustebinti bei nepatenkinti renginio metu rodyta ištrauka iš D. Strimaičio performanso „Hairy 2.0“.
Žmonės socialiniuose tinkluose kėlė klausimus apie tai, ar toks pasirodymas tinkamai atspindi Lietuvos kultūrą ir kritiškai vertino organizatorių sprendimą įtraukti šį performansą į programą.
Pasirodymas sulaukė dėmesio
Parodą, kuri yra svarbi Lietuvos kultūros programos dalis Prancūzijoje, pristatė komisarė Virginija Vitkienė, vadovaujanti Lietuvos sezonui Prancūzijoje šiais metais.
Ji atskleidė, kad atidarymo metu buvo atliktas 5 minučių pasirodymas, kuris yra ištrauka iš D. Strimaičio spektaklio „Hairy 2.0“. Šis spektaklis, kaip ir originalus jo pasirodymas „Hairy“, sulaukė dėmesio Prancūzijos meno scenose.
„D. Strimaičio yra du pasirodymai – „Hairy“ ir „Hairy 2.0“, kuriuos atsirinko patys svarbiausi Prancūzijos teatrai sezonui ir festivaliai, tarp jų ir „Actoral“ ir „Théâtre de la Ville“, Paryžiuje ir Tulūzoje vykstančios performatyvaus meno bienalės. Apie jo performansą jau parašė „Le Monde“ ir kitos žiniasklaidos priemonės Prancūzijoje“, – sako V. Vitkienė.
Pasak V. Vitkienės, tai nebuvo pilnas D. Strimaičio spektaklis, o tik 5 minučių trukmės pasirodymas, skirtas parodos svečiams per atidarymo ceremoniją „Pompidou“ meno ir kultūros centre. Šis pasirodymas buvo dalis renginio, kuriuo buvo pristatytos Lietuvos kūrėjų parodos.
„Renginys buvo skirtas dailininko Kazio Varnelio ir kitų menininkų parodos atidarymui. Norint atkreipti svečių dėmesį, pristatyta ištrauka iš spektaklio, kuris buvo rodomas keturiose Prancūzijos meno scenose kaip sezono „highlightas“ (liet. pažiba)“, – sako moteris.
Jos teigimu, už šį spektaklį mokėjo patys prancūzai, nes bilietai į pasirodymą buvo išpirkti iki paskutinio.
Ne visi suprato pasirodymą
Visgi žmonės stebėjosi, ar tokiu pasirodymu Lietuva turėtų pristatyti save tarptautinėje scenoje. Dauguma kritikų išsakė nuomonę, kad pasirinktas šokio ir performanso stilius nesusijęs su tradicine Lietuvos kultūra ir galėtų būti sunkiai suprantamas platesnei auditorijai.
„Lietuvos kultūros sezono atidarymas! Na, kaip matome, taip įdomiai! Tik tiek fantazijos? Ar tikrai prancūzams įdomu? Ar čia tikrai tik tiek, būtent tik tiek, na tada labai labai gaila! Va koks Lietuvos veidas! Susilaikau nuo nuomonės! Jūs spręskite, ar tai derama Lietuvos veido prezentacija!
Ar galite paaiškinti, kas tai? Tik linkiu žiūrėti su humoru ir užuojauta! Šokėjas ne prie ko! Tiesiog aišku, kad nemokame prezentuot savo šalies! Ir atkreipkite dėmesį – tai nerodoma per jokias žinias! Idomu kodėl?! Skonio Lietuvoje nebuvo ir, deja, neatrodo, kad bus“, – socialinėje erdvėje stebėjosi žmonės.
Tačiau „Le Monde“, prestižinis prancūzų laikraštis, rašantis apie kultūrą ir meną, paskelbė, kad Rosita Boisseau –žinoma kultūros žurnalistė – pažymėjo, jog Dovydo Stimaičio solo spektaklis „Hairy 2.0“ prikausto žiūrovų dėmesį.
„Apsivilkęs juodą latekso kombinezoną, šokėjas ir choreografas kliaujasi savo ilgų rusvų plaukų vizualiniu ir kinetiniu poveikiu. Rezultatas stulbinantis. […] Elektroninės muzikos ritmu, šis ant rutulinių guolių sumontuotas karčių šokis, pasiekia stebuklą, įtampa neapleidžia visas trisdešimt minučių“, – rašė ji.