Sutikimo seksui idėja baugina teisininkus: grėsmė kyla kiekvienam

Žmonėms taupant brangią elektrą, Seimo narės Morgana Danielė ir Ieva Pakarklytė sugalvojo pareguliuoti ir tai, kas tarp dviejų žmonių vyksta išjungus šviesas. Tai sukėlė visuomenės pasipiktinimą, mat žmonėms nepatinka, kai kas nors reguliuoja jų lovos reikalus.

Pasitaiko, kad kai kartais vienas iš poros seksui uždega žalią šviesą, kitas jungia raudoną stop ženklą. Tačiau reguliuoti „eismą“ poros miegamajame turi jie patys, o ne Seimas, įsitikinęs gydytojas psichiatras Martynas Marcinkevičius.

„Ko gero, jeigu man būtų reikėję kiekvieną sykį duoti sutikimą tokiam reikalui, tai gal ir būčiau likęs nekaltas visą savo gyvenimą. Net tarybinė valdžia į lovą nelįsdavo, tai gal reikėtų susilaikyti. <...> Žiūrėti į kiekvieną sueities dalyvį, kiekvieną žmogų, kaip į potencialų nusikaltėlį ir iš jo reikalauti išankstinių įrodymų, kad jis toks nėra – kvailesnę idėją seniai teko girdėti“, – kalbėjo specialistas.

Juokai dėl sutikimų nejuokingi teisininkams. „Sutikimas“ ar „nesutikimas“ gali tapti įrankiu šantažuoti antrą pusę, grasinant, kad mylėtasi buvo be sutikimo.

„Yra didelė grėsmė, kad skyrybų atveju pareiškimuose pasipils kaltinimai, kad eilę metų moteris buvo žaginama dėl to, kad nedaviau sutikimo. O tą sutikimą kur saugoti, kur pasidėti?“, – nerimavo advokatas Gintaras Černiauskas.

„Baudžiamasis kodeksas iki 8 metų. Tai yra kažkoks siaubas, žinant, kiek iš tikrųjų poros susiduria su įvairiausiomis problemomis. Tai čia ne problemų sprendimas, o jų kurstymas“, – antrino Seimo narys Aurelijus Veryga.

Jau dabar teismai sulaukia daug bylų, kai nepasidalindami turtu ar vaikų globa, vienas iš sutuoktinių apkaltina kitą smurtu.

„Smurtas artimoje aplinkoje yra labai dažnai naudojamas skyrybų atveju, kad būtų galima sustiprinti savo padėtį. Ypač ta silpnoji lytis – moteris, kuri pareiškia, kad daug metų prieš ją buvo smurtaujama“, – teigė G. Černiauskas.

Tačiau kai vietoje meilės poroje atsiranda konfliktai, siūlymas turėti aiškų sutikimą gali ne padėti aukai, o jai pakenkti.

„Jeigu smurtautojas yra psichologiškai palaužęs auką, tai jis gali išsireikalauti bet kokių raštelių“, – sakė Seimo narys Algirdas Sysas.

Tokiai bylai nukeliavus į teismą, Laisvės partijos narių siūlymas sukeltų dar nematytą teisinį paradoksą – dingtų nekaltumo prezumcija ir visi vargai būtų suversti ant kaltinamojo pečių, tad jis turėtų pats įrodinėti, kad nėra prievartautojas.

„Perkeliant įrodinėjimo pareigą ne tik paminama nekaltumo prezumcija, bet nustatoma priešinga – kaltumo. Asmuo bus laikomas kaltu tol, kol nesugebės paneigti jam mestų kaltinimų. Tai yra didžiulė grėsmė Konstitucijos nustatytoms nuostatoms“, – aiškino advokatas Dominykas Vanhara.

Tokiais atvejais apsiginti, jei esi nekaltas, net ir bandant kaupti sutikimus, būtų sunku. Senaties terminas privertimui lytiškai santykiauti – 12 metų.

„Maždaug tokį laiko tarpą turėtume nusiteikti sutikimus saugoti. Kaip tas būtų įgyvendinama – neįsivaizduoju. Kiekvienam žmogui kyla grėsmė būti patrauktam baudžiamojon atsakomybėn ir susilaukti didžiulių pasekmių“, – kalbėjo teisininkas.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer