Suvalkijoje šeima cepelinus ruošia pagal Adamkienės receptą: jo neišduoda niekam

Vienintelė kavinė Lietuvoje gali pasigirti, jog svečius vaišina ne bet kokiais cepelinais, o virtais būtent pagal Almos Adamkienės receptą. Kudirkos Naumiestyje gyvuojanti kavinė „Pas Mindaugą“ nuo 1998-ųjų metų klientus vaišina išskirtiniais cepelinais.

Iš visos Lietuvos žmonės į Kudirkos Naumiestį vyksta aplankyti ne tik gražaus krašto, Vinco Kudirkos tėviškės bei jo kapo, tačiau ir paragauti cepelinų, kurie verdami tik pagal Almos Adamkienės specialius receptus.

„Šis receptas pas mus papuolė per cepelinų balių. 1998-aisiais metais, kuomet buvo prezidento rinkimai, Adamkienė prisikalbėjo vienoje televizijos laidoje ir pažadėjo, kad jei rinkimus laimės Valdas Adamkus, jos vyras, tai ji pavaišins visus norinčius cepelinais, padarys cepelinų balių“, – pasakoja recepto atsiradimo istoriją kavinės „Pas Mindaugą“ vadovas Jonas Valaitis.

Anot vyro, tik paaiškėjus, kad rinkimus laimėjo Valdas Adamkus, jis vienas iš pirmųjų stovėjo prie prezidentūros norėdamas pateikti pasiūlymą, kad žadėtasis cepelinų balius vyktų ne bet kur kitur, o jo sodyboje Kudirkos Naumiestyje.

„Kaip tik dar neseniai buvau atidaręs bulvių sėklininkystės ūkį, tai norėjau prie to paties kažkaip ir pasiviešinti bei tiesiog padaryti paslaugą prezidentienei. Tai taip įvyko, kad tas sutikimas buvo gautas ir balius įvyko tais pačiais metais, rugpjūčio 29 dieną.

Tam baliuje buvo pateikti du Adamkienės receptai: vienas – su varške, o kitas tradicinis – su mėsa. Tai šitie receptai yra išsaugoti, yra pas mus ir jie yra įslaptinti, nes mes jų neviešinam, kadangi mes pažeistume teises autorines Adamkienės, tai kol ji gyva,  tol negaliu atskleisti“, – juokauja J. Valaitis.

Tokia galimybė – vienintelė Lietuvoje

Kavinės direktorius tvirtina, kad nuo to laiko miestelyje pradėjo lankytis vis dažniau svečių ir jų vis dar sulaukia iki šiol. Pasak vyro, tokia galimybė – paragauti cepelinus pagal pačios Almos Adamkienės receptą yra tik pas juos:

„Oi, mes nesugebame kartais, neturime tokių pajėgumų, kad galėtume patenkinti visus norinčius. Niekas negalėjo pagalvoti, kad toks kraštelis Lietuvos pakrašty – Kudirkos Naumiestis pasidarė įžymus vien dėl to, kad turi tokį receptą. Visi yra labai patenkinti, labai giria, labai laimingi, kad gali pasinaudoti tokia proga.“

Kavinėje „Pas Mindaugą“ be žymiųjų cepelinų galima rasti ir kitos lietuviškos virtuvės patiekalų: ir įvairiausių kepsnių, ir kitų bulvinių valgių. „Egzotikos neieškome, nesivaikome. Nei kokių kebabų, nei picų, nei kitų panašių dalykų nedarom, viskas paprastai, lietuviškai“, – tvirtina kavinės vadovas J. Valaitis.

Pasiteiravus, kiek per dieną tenka padaryti šių žymiųjų cepelinų porcijų, Jonas Valaitis juokiasi, kad tikslų skaičių galėtų pasakyti tik virėjos, tačiau išvirti per dieną daugiau nei 200 porcijų – norma:

„Ūkininkai juos veža puodais savo darbininkams net į laukus. Mūsų miestelis nėra tranzitinis, todėl gyventojų skaičius – mažas, bet vis tiek atsiranda šeimų, kurios geriau cepelinus valgo kavinėje arba pasiima į namus ir tokiu būdu patenkina savo poreikius. Viskas pas mus tvarkoje.“

Iš aistros bulvėms įkūrė muziejų

Pasirodo, kad Jonas Valaitis didžiuotis gali ne tik jo kavinę garsinančiais Almos Adamkienės cepelinais, bet ir tuo, kad iš aistros bulvėms, patyręs agronomas įkūrė „Bulvės muziejų“ ir įgyvendino savo seną svajonę – supažindina visus norinčius su įvairiausiomis bulvių veislėmis.

„Iš to išaugo ir „Bulvės muziejus“, esu girdėjęs, kad jis buvo įtrauktas į populiariausių Lietuvos muziejų penketuką. Tai įsivaizduokite, kiek daug lankytojų sulaukiame. Mano noras buvo parodyti kitiems, kaip tos bulvės auga, kokia yra derliaus dinamika ir visa kita. Per šį muziejų aš pristatau visą Kudirkos Naumiesčio istoriją. Tokio kito įdomaus miestelio nėra ir būt negali“, – pasakoja apie savo muziejų J. Valaitis.

Jono Valaičio muziejuje šiemet augo 31 bulvių veislės kolekcija. Vyras jas augina tam, kad pristatytų ir supažindintų kitus su pačiomis naujausiomis, populiariausiomis veislėmis. O didžiausia atrakcija lankytojams tampo „Bulvės karalienės“ konkursas.

„Jeigu būna geras oras, bulvių degustaciją darome lauke, o jeigu ne – degustacinėje muziejaus salėje. Praėjusiais metais dariau septynių skirtingų bulvių veislių degustaciją, bet pamačiau, kad yra per daug, nes žmonės ragaudami jau trečią arba ketvirtą, pamirštą apie pirmą ragautą bulvę, todėl dabar ragauja penkias veisles ir tai – optimali norma“, – pasakoja apie degustacijas renkant „Bulvę karalienę“ J. Valaitis.

Nors muziejus šaltuoju metų sezonu nedirba, tačiau vyksta įnirtingas balsų skaičiavimas. Po kiekvienos degustacijos yra protokoluojami degustatorių balsai ir aiškinamasi, kuri bulvių veislė šiemet surinko daugiausiai simpatijų. Didžiausią balsų skaičių surinkusi bulvių veislė yra nominuojama prieš pat Kalėdas „Bulve karaliene“, o tokia tradicija jau vyksta penktus metus.

Jonas Valaitis pasakoja, kad dažnai atvykę svečiai į Kudirkos Naumiestį prašo jo pravesti ekskursiją, papasakoti apie miestelį, parodyti „Bulvės muziejų“, Vinco Kudirkos kapą ir kitus svarbius objektus.

„Tuo pačiu metu, po visų veiklų žmonės užsuka ir į kavinę papietauti, paragauti tų žymiųjų Adamkienės cepelinų“, – juokiasi šiais garsiaisiais cepelinais garsėjančios kavinės „Pas Mindaugą“ vadovas Jonas Valaitis

www.tv3.lt

Site Footer