Taivanas netikėtai tapo Ukrainos oro gynybos gelbėtojais

Be jokių skambių antraščių Taivanas, tikėtina, tapo viena didžiausių Ukrainos karinių oro pajėgų pagalbininke, rašoma „Forbes“. Buvusio Pentagono valdininko teigimu, Taivanas perdavė Ukrainos kariuomenei atliekamas oro gynybos sistemas HAWK.

„Forbes“ skelbiama, kad buvusio Pentagono valdininko Tony Hu komentarus patvirtina ir, tarpininkaujant JAV, tarp Taivano ir Ukrainos pasirašytos sutartys. Skelbiama, kad taivaniečių raketos „MIM-23 Homing All-the-way Killer“, o taip pat jų paleidimo sistemos ir radarai papildys HAWK sistemas, kurios anksčiau buvo padovanotos JAV ir Ispanijos.

Dabar Ukrainos kariuomenė turi galimybę panaudoti iki 15 „Raytheon Hawk“ baterijų, kiekviena kurių turi ne mažiau 6 paleidimo sistemų su trimis raketomis ir yra susietos su radarais.

2022-ųjų karo pradžioje Kyjivas turėjo apie 50 oro gynybos sistemų – daugiausiai pasenusias sovietines S-300. „Forbes“ skaičiavimais, HAWK sistemos gali sudaryti net iki trečdalio dabartinių šalies oro gynybos pajėgų.

Taivanas „nurašė“, JAV nusipirko ir perdavė Ukrainai

Nors pačios HAWK sistemos skaičiuoja jau daugiau nei 60 metų, tačiau jos yra paprastos naudoti, itin patikimos ir lengvai transportuojamos. Jas taip pat labai paprasta modernizuoti, šios sistemos puikiai „gaudo“ ir lėtesnius dronus, ir sparnuotąsias raketas, ir pilotuojamus skraidančius aparatus.

Be to, šios sistemos gali naudoti ir JAV-Norvegijos oro gynybos sistemų NASAMS amuniciją, kurių Ukraina taip pat turi.

Praėjusių metų vasarą oficialūs JAV atstovai derėjosi su kolegomis Taivane dėl beveik kelių tuzinų HAWK baterijų įsigijimo iš beveik 100 paleidimo sistemų, kurias Taivano valdžia pradėjo nurašinėti dar 2015-aisiais.

Tuomet amerikiečiai ieškojo skubios pagalbos Kyjivui, nes ukrainiečių turimos S-300 ir „Buk“ atsargos greitai seko. Netrukus Ukraina užsitikrino daugelį įvairių šalių oro gynybos sistemų tiekimą.

„Kuo daugiau skirtingų oro gynybos sistemų turi Ukraina, tuo daugiau skirtingų raketų atsargų ir gamybos linijų ji gali panaudoti, kad aprūpintų šias sistemas pakaitinėmis raketomis, kai jos beveik kasdien turi atremti Rusijos raketas ir dronus. HAWK baterijas naudoja arba eksploatuoja dešimtys šalių. Ukraina turėtų būti pajėgi gauti šimtus raketų su tiesioginiu JAV dalyvavimu arba be jo“, – pažymima „Forbes“.

Ekspertai įvardija, kad iš esmės vienintelis HAWK sistemų trūkumas Ukrainai yra silpnai veikiantys jų radarai, kurie yra jautrūs įvairiems trikdžiams. Tačiau ukrainiečiai jau išmoko spręsti problemą priderinę turimus kokybiškus NASAMS radarus prie senesnių HAWK raketų paleidimo sistemų.

www.tv3.lt

Site Footer