Lygiai prieš 25-erius metus, 1997 metų rugpjūčio 31 dieną, pasaulį sukrėtė žinia, kad tragiškoje automobilio avarijoje Paryžiuje žuvo princesė Diana. Per laidotuves jos brolio pasakyta kalba įėjo į istoriją ir patiko ne visiems karališkosios šeimos nariams.
Tuomet žinia apie Dianos mirtį pasėjo gedulą visame pasaulyje ir, nepaisant to, kad tuo metu ji jau nebebuvo ištekėjusi už princo Čarlzo, praėjus šešioms dienoms po jos netikėtos mirties buvo surengtos iškilmingos karališkosios laidotuvės.
Faktai apie princesės Dianos brolį
Earl‘as Spenceris per sesers laidotuves rėžė prieštaringai vertinamą kalbą, kuri įėjo į istoriją ir buvo palydėta minios ovacijomis.
Nuo to laiko jis ir toliau gynė savo sesers atminimą, tapdamas pagrindine skandalą sukėlusio liūdnai pagarsėjusio Martino Bashiro interviu su Diana, kuris, jo teigimu, išgautas apgaulės būdu, dalimi.
Minint 25-ąsias princesės Dianos mirties metines, mirror.co.uk paaiškino, kas gi tas Earl‘as Spenceris ir ką jis pasakė per jos laidotuves.
Earl‘as Spenceris iš tiesų yra Čarlzas Edvardas Morisas Spenceris – jaunesnysis princesės Dianos brolis ir princo Hario bei princo Viljamo dėdė.
Diana palaikė glaudžius ryšius su savo jaunesniuoju broliu, kurį ji vadino Karlosu. Jų tėvai – vikontai Džonas ir Frances Spenceriai. Jie taip pat užaugo su dar dviem seserimis – Sarah ir Jane.
Princesės Dianos brolis yra 9-asis Earl‘as Spenceris, paveldėjęs šį vardą, kai 1992 metais mirė jo tėvas. Diana nebuvo pirmasis žmogus, supažindinęs jį su karališkąja šeima – iš tiesų, jo krikštamotė yra pati Anglijos karalienė.
Čarlzas buvo vedęs tris kartus. Su pirmąja žmona Viktorija Aitken jis išsiskyrė 1997-aisiais, o 2007 metais išsiskyrė su antrąja žmona Caroline Freud.
Šiuo metu jis yra vedęs Karen Spencer, su kuria susituokė 2011-aisiais. Jis turi septynis vaikus ir palaiko artimus ryšius su Viljamu ir Hariu po jų motinos mirties.
Kalba, įėjusi į istoriją
Būtent princesės Dianos brolis jos laidotuvėse sakė kalbą. Šios laidotuvės buvo vienas didžiausių įvykių televizijos istorijoje ir Earl‘as Spenceris, visam pasauliui nukreipus akis į jį, pasakė jaudinančią kalbą savo velionei seseriai.
Ši kalba įėjo į istoriją ne tik dėl joje slypinčių emocijų, bet ir dėl ginčų, kurie kilo po šių pasisakymų. Sakydamas kalbą, jis pašiepė britų žiniasklaidą, pavadindamas Dianą „labiausiai medžiojamu moderniųjų laikų žmogumi“ ir tvirtino, kad dėl žurnalistų elgesio, ji „pastoviai kalbėjo apie išvykimą iš Anglijos“.
Jis pažadėjo apsaugoti jos vaikus nuo panašaus likimo ir taip pat sakė: „Ji norėtų, kad mes šiandien pažadėtume apsaugoti jos mylimiausius berniukus Viljamą ir Harį nuo panašaus likimo, ir šiandien tai darau tavo, Diana, garbei. Neleisiu jiems kentėti to paties sielvarto, kuris nuolat tave pravirkdydavo.“
Jis taip pat užsiminė apie Dianos karališkojo titulo praradimą, sakydamas, kad ji yra „žmogus, kuris visada buvo kilnus, nors ir nepriklausė aukštesniųjų klasei, tačiau įrodė, kad jai nereikia karališkojo titulo, kad galėtų toliau išlikti kilmingąja“.
Jis pridūrė: „Pažadu, kad mes, jos šeima, padarysime viską, ką galime, kad toliau vestume šiuos du išskirtinius jaunuolius teisingu keliu, kad jų sielos nebūtų tik pasinėrusios į pareigas ir tradicijas, tačiau galėtų dainuoti iš visos širdies, kaip tu ir planavai.“
Pranešama, kad ši kalba supykdė karališkąją šeimą, o 2017 metais pasirodęs „ITV“ dokumentinis filmas „Diana: diena, kai Britanija verkė“ parodė tai, kas laidotuvėse liko už kadro.
Seras Malcolm‘as Ross‘as, vienas iš karalienės artimiausių patikėtinių, kuris buvo atsakingas už laidotuvių organizavimą, sakė: „Tą dieną maniau, kad jis iš tiesų kiek užsipuolė karališkąją šeimą.“
„Abbey“ muzikos vadovas Martinas Neary taip pat atskleidė: „Princai iš tikrųjų plojo pasibaigus kalbai, nors vyresnieji karališkosios šeimos nariai to nepadarė.“
Kalbą, pasakytą per laidotuvės, iš pradžių lydėjo tyla, kai staiga Vestminsterio abatijoje pasigirdo minių plojimai.