„TV pagalbos“ žvaigždė Filejeva meldžia padėti: be šildymo liko 2 mėnesių kūdikis

Niekas nedrįsta paprieštarauti, kad karo akivaizdoje lietuvių vieningumas yra vienas stipriausių ginklų. Nors surėmę pečius visomis išgalėmis žmonės stengiasi padėti nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams, tačiau kartais tenka susidurti ir su sunkumais. Paramos ir labdaros fondo „Gėrio trupinėlis“ vadovė Rūta Filejeva į lietuvius kreipiasi turėdama vienintelį prašymą – padėti vos 2 mėnesių kūdikėliui, jo mamai Anai ir močiutei Galinai išgyventi žiemą.

Kovo mėnesio pradžioje lietuvė ūkininkė Lina kartu su vyru, išgirdę baisias naujienas apie pradėtą Vladimiro Putino karą Ukrainoje, nusprendė imtis veiksmų. Kartu su dar keliais draugais jie sėdo į mašinas ir išvyko prie Lenkijos sienos, kur pasitiko autobusais atvežtas nuo karo pabėgusias moteris su vaikais.

„Važiuodama Lina ir jos vyras net nežinojo, ką jiems teks priglausti, tačiau taip nutiko, kad į savo šeimą jie priglaudę mamą su dukra, kuri tuo metu ketvirtą mėnesį laukėsi kūdikėlio. Ana ji pagimdė jau būdama Lietuvoje“, – pradeda pasakoti Rūta Filejeva.

Besilaukianti Ana, kartu su savo motina Galina, į Lietuvą atvyko iš Dniepropetrovsko srities, kurioje, anot Rūtos, šiuo metu 40 kilometru spinduliu vyksta bombardavimai.

„Anos vyras liko Ukrainoje, kadangi jis užima svarbias pareigas. Jis dirba šachtose ir yra atsakingas už slėgį, todėl dėl tokių svarbių pareigų jam kol kas nereikia eiti į karo zoną, nors bet kuriuo metu jis yra pasirengęs tai padaryti.

Be to, kaip supratau, Anos vyrui tenka į darbą važiuoti apie 40-50 minučių, o tai jo žmonai sukelia tik didžiulį nerimą, kadangi Ana kiekvieną dieną graudinasi, nes nežino, ar pavyks jos vyrui saugiai sugrįžti į namus“, – sako R. Filejeva.

Dėl nuolatinio streso, ukrainietė Ana kiekvieną dieną vis verkia ir nerimauja. Dar būnant penktą mėnesį nėščiai, Anai ir jos kūdikėliui kilo pavojus – prasidėjo priešlaikinis gimdymas, kurį, laimei, medikams pavyko sustabdyti. Anos mažylis gimė sveikas ir išnešiotas šią vasarą, rugpjūčio 2 dieną.

„Susitikus su Ana, ji vis verkė ir negirdėjo nieko, ką su ja kalbu. Tačiau man atrodo, kad mums su ja pavyko susikalbėti širdimis. Liūdna, kad dėl išgyvenimų Anai nebuvo pasiūlyta jokia psichologinė pagalba“, – priduria Rūta.

Sudėtinga su realybe susitaikyti buvo ir Anos mamai Galinai, kuriai dėl pablogėjusios sveikatos Lietuvoje buvo atlikta operacija. Laimei, šiuo metu moteris jaučiasi daug geriau, atsigauna.

Dosni ūkininkų pagalba

Priglaudę į savo šeimą ukrainietes, ūkininkė Lina su vyru susidūrė su iššūkiu – tam, kad moterys galėtų gyventi pilnavertį gyvenimą senos statybos name, joms trūko vandens, tualeto, vonios.

„Pati Lina suprato, kad į jų šeimą, visgi, papuolė ne šiaip sau dvi moterys iš karo zonos, tačiau mama su besilaukiančia dukra, kuri netrukus turės kūdikėlį.

Per visą tą laikotarpį, Lina niekieno neprašydama pagalbos, kartu su vyru investuodami savo pinigėlius ne tik vežiojo moteris pas gydytojus, tačiau ir tuo pačiu įrenginėjo joms namus: įvedė vandentiekį, pastatė vonią, tualetą, kad gimęs kūdikėlis ir jo mama turėtų visus įmanomus patogumus“, – pasakoja pašnekovė.

Rūta teigia, kad Lina ir jos vyras iš savo kišenės į visus patogumus investavo 6 tūkstančius eurų. Be to, Rūta priduria, kad dabar, kuomet prasidėjo šaltasis sezonas, pakilo energijos kainos ir investavę daug pinigėlių, šiuo metu lietuviai susidūrė su problema:

„Šeima sako, kad teko pradėti dirbti net naktimis, kadangi reikia uždirbti pinigų šeimai, išlaikyti save, o ir toliau rūpintis ukrainietėmis, už kurias prisiėmė atsakomybę.

Ūkininkės Linos dukra šiuo metu rūpinasi kūdikėlio drabužėliais, sauskelnėmis ir viskuo, ką pati perka savo kūdikiui, duoda taip pat ir Anos vaikeliui. Šeima visiškai išlaiko mamą su dukra, kadangi jos pačios negali dirbti – Ana rūpinasi dviejų mėnesių vaikeliu, o jos mama šiuo metu nedarbinga dėl sveikatos problemų.“

Susidūrė su problema

Tačiau nors ukrainietes priėmę lietuviai nieko nesiskundžia, pilnai rūpinasi moterimis, tačiau juos labai nuliūdino atsakingų institucijų požiūris ir negalėjimas padėti moteris aprūpinti malkomis.

„Vienintelis dalykas ko šeima tikėjosi, tai, kad kai prasidės šaltasis sezonas, jie sulauks iš valstybės paramos kietajam kurui, kad Ana, jos mama ir kūdikėlis galėtų toliau šiltai gyventi tame pačiame name. Tačiau šioje situacijoje taisyklės nugalėjo viską.

Atsakinga institucija negali suteikti kompensacijos šeimai, kadangi, anot jų, šie sudarė ne tokią sutartį, o ir name, kuriame nors ir negyvena, tačiau yra deklaruoti Linos vaikai. Tam, kad šeima gautų ukrainietėms malkų, institucija prašo deklaruoti ūkininkės Linos vaikų pajamas tik todėl, kad jie čia deklaruoti.

Situacija yra iš tiesų absurdiška ir juokinga, prie ko tos pajamos? Ukrainietės gyvena Linos ir jos vyro prieglobstyje, o malkos juk reikalingos ne vaikams, o būtent moterims! Štai ir susiduriame su situacija, kuomet nors ir esame be galo vieningi, tačiau biurokratiškai niekuo padėti negalime“, – piktinasi R. Filejeva.

Be to, Rūta teigia, kad šeima už priimtus į namus ukrainiečius ir suteiktą pastogę gavo 200 eurų išmoką, tačiau už šią sumą jie buvo įpareigoti visiškai pilnai pasirūpinti, kad moterims nieko netrūktų, tame tarpe ir malkų:

„Ūkininkė Lina pasiūlė institucijai sugrąžinti gautą paramą, kad vietoje tų pinigų Linai, jie pasirūpintų malkomis. Iš tiesų ši situacija yra labai kvaila, nes jie nepriima nei pinigų, nei nori suteikti pagalbos. Šiuo metu Linos išlaidos ukrainietėms viršija gautą paramą.

Noriu pridurti, kad esu labai dėkinga visiems lietuviams, kurie nelieka abejingi tokiose situacijose, tačiau pasirodo, kad vis dar išlenda pavieniai atvejai, kurie sukelia sunkumus. Mano akimis, šiuo atveju dėl malkų, kažkas pasižiūrėjo į taisykles ir pasakė, kad niekuo negali padėti, tačiau manau, kad kare taisyklių nėra, todėl tokiais atvejais pirmiausiai reikėtų atsižvelgti į tai, kad dviejų mėnesių kūdikis ir jo mama nesušaltų.“

Rūta sako, kad šiuo metu vienintelis jos noras ir prašymas yra padėti nuimti nors šiek tiek naštą nuo geranoriškos ūkininkės Linos šeimos, kurie ir taip daug kuo padėjo ukrainietėms.

„Norisi kuo labiau padėti abiem pusėms, kadangi Anai ir jos mamai Lietuvoje dar teks ilgokai pabūti, kadangi karo situacija vis labiau jų gimtinėje intensyvėja, todėl sunku pasakyti, kada jos galės saugiai grįžti į namus. Šiuo metu yra svarbu užtikrinti tai, kad moterys galėtų pragyventi, turėtų elementariausių būtinų dalykų sau ir, svarbiausia, kūdikėliui“, – prašo pagalbos „TV pagalbos“ žvaigždė.

Norėdami palengvinti šeimos naštą ir prisidėti finansiškai galite šiais rekvizitais:

Gavėjas: Paramos ir labdaros fondas „Gėrio trupinėlis“; Swedbank LT837300010145919639; SEB LT577044060008196348; paypal.me/GerioTrupinelis; Paskirtis: Anai ir kūdikiui

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer