Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) pasijutę neišgirsti ūkininkai ketvirtadienį surengė protesto akciją „Mėšlo iššūkį“. Nuo ankstyvo ryto jie keliauja link ministerijos pastato, kur ieškos, kur „padėti mėšlą“.
Apie protesto akciją jie paskelbė socialiniuose tinkluose:
„Akcijos esmė: ūkininkai su srutovežiais prisidės prie ministerijos „pastangų“ ir ieškos kur padėti mėšlą. Srutovežių susitikimas ant Šiaulių plento Branšos aikštelėje. Vykstame į Telšių valymo įrenginių valyklą. Išpilsime tiek, kiek bus leista valymui, o dėl likusių srutovežių“, – socialiniame tinkle „Facebook“ skelbia Telšių rajono ūkininkų sąjunga.
„Kaip matome, ŽŪM negirdi ūkininkų argumentų, vis tiek neplanuoja mėšlo tręšimo termino pavėlinti, o tik griežtinti taisykles, todėl Telšių Rajono Ūkininkų Sąjunga organizuoja akciją: „Mėšlo iššūkis“.
Kaip nurodoma, spalio 25-ąją Lietuvos ūkininkų sąjunga kreipėsi į žemės ūkio ministeriją, „kad dėl didelio lietaus kiekio spalio mėn. ūkininkai negalėjo įvažiuoti laukus ir patręšti laukus mėšlu, nes buvo įmirkusi žemė, todėl prašė, kad tai būtų įvertinta kaip force majore ir kad būtų leista tręšti laukus mėšlu ir po lapkričio 14d.“
„2023-11-06 taip pat įvyko ŽŪM ir socialinių partnerių susitikimas, kuriuo metu ŽŪM pristatė Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo pakeitimus, kurie dar labiau griežtina mėšlo panaudojimo reikalavimus.
Apie tai, kad reiktų pavėlinti šiais metais mėšlo tręšimo terminą, ŽŪM net nenorėjo nieko girdėti. 2023-11-07 ŽŪM informavo Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS) raštu, kad pavėlinti mėšlo tręšimo terminą šiais metais nebus galima“, – nurodo ūkininkai.
„Atsižvelgiant į susidariusias hidrometeorologines sąlygas bei aplinkybes konkrečiuose ūkiuose, kurie negalėjo išvežti srutų ir atlikti tręšimo darbų, Žemės ūkio ministerija kartu su savivaldybių ekstremalių situacijų operacijų centrais ieškos mėšlo ir (ar) srutų sutvarkymo galimybių prie branšos keliuke link paukštyno, mūsų akcijos tikslas atkreipti žemės ūkio ministerijos požiūrį, kad Telšių r. viršytas kritulių kiekis 3 kartus, o tręšimo termino vis vien nepratęsė“, – skelbia LŪS.
Baigėsi tręšimo mėšlu ir srutomis laikotarpis
Aplinkos apsaugos departamentas primena, kad nuo lapkričio 15 d. įsigalioja draudimas tręšti laukus mėšlu ir srutomis.
Kas draudžiama:
- mėšlu ir srutomis tręšti nuo lapkričio 15 d. iki kovo 20 d., išskyrus atvejus kai, atsižvelgdama į oro temperatūrą, Žemės ūkio ministerija savo interneto svetainėje paskelbia ankstesnę tręšimo laikotarpio pradžią. Ankstesnė pradžia gali būti skelbiama, kai 4 paras iš eilės vidutinė oro temperatūra yra ne žemesnė kaip 5℃;
- tręšti mėšlu ir srutomis nuo birželio 15 d. iki rugpjūčio 1 d., išskyrus pūdymus, pievas, ganyklas ir plotus, kuriuose bus auginami žiemkenčiai;
- mėšlą ir srutas įterpti arba skleisti ant įšalusios, įmirkusios, užtvindytos, apsnigtos žemės;
- tręšti kukurūzų pasėlius nuo liepos 10 d. iki rugpjūčio 1 d.;
- skystuoju mėšlu ir srutomis tręšti šeštadieniais, sekmadieniais, valstybinių švenčių dienomis arčiau kaip 100 m atstumu nuo gyvenamojo namo be gyventojo rašytinio sutikimo. Sutikimas gali būti pateiktas ir el. paštu arba SMS žinute;
- skystuoju mėšlu ir srutomis tręšti arčiau kaip 300 m atstumu nuo apgyvendintos teritorijos ribos be seniūnijos seniūno rašytinio sutikimo, kuris gali būti pateiktas ir el. paštu arba SMS žinute.
Atsakomybė:
- Pagal Administracinių nusižengimų kodekso 260 straipsnį už netinkamą mėšlo tvarkymą asmenims gresia bauda iki 230 eurų, o kitiems atsakingiems asmenims – iki 430 eurų.
- Už pakartotinį pažeidimą asmuo gali sulaukti baudos iki 430 eurų, o kiti atsakingi asmenys – iki 1100 eurų. Taip pat gali tekti atlyginti ir gamtai padarytą žalą.