Ukraina mini antrąsias Rusijos plataus masto puolimo metines. Šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis užtikrintai sako: karas gali baigtis tik Ukrainos pergale. O į Ukrainą atvykę Vakarų lyderiai drąsina ukrainiečius ir pripažįsta, kad jie kaunasi ne tik už savo laisvę.
Tuo pat metu aiškėja, kad ukrainiečiai per pastarąją parą galėjo numušti bent du rusofašistų lėktuvus, okupantų nuostoliai siekia šimtus milijonų eurų. Ukrainiečiai skelbia ir apie sėkmingą ataką prieš vieną didžiausių Rusijos metalurgijos kombinatų.
Ugnis sužybsi ir sprogimo garsas nuskamba Odesoje. Vakar vėlyvą vakarą rusai į uostamiestį paleido šachedų, ir vienas jų pataikė į gyvenamąjį rajoną ir krito tiesiai ant kelių butų namo.
Žuvo vieno buto šeimininkas, jo draugę pavyko išgelbėti. Dar du kaimyninio buto gyventojai išgelbėti, nors ir sunkiai sužeisti.
Numušė rusų lėktuvą A-50
Vakar vakare Krasnodaro srityje visai šalia kaimo krito rusų lėktuvas A-50. Gyventojai iškart puola fiksuoti sprogimą.
Lėktuvas nukrito daugiau nei 20 kilometrų nuo fronto linijos. Manoma, kad A-50 numušė ukrainiečiai. Gali būti, kad lėktuvu skrido 10 žmonių ekipažas, visi jie žuvo. Nuostolis ir piniginis – supleškėjo maždaug 350 milijonų eurų kainuojantis lėktuvas. Tikėtina, kad rusai per pastarąją parą prarado ir dar vieną lėktuvą – Su-34, kuris turėjo apšaudyti Chersono sritį, tačiau 2 kilomterų aukštyje, ties Heničesku, jis dingo iš radarų.
O štai taip pleška Lipecko metalurgijos kombinatas Rusijoje. Tai vienas didžiausių tokio tipo kombinatų šalyje, o jo produkcija aprūpina ir rusų karius. Rusai sako, kad neaiškus bepilotis įskrido ir sprogo kombinato teritorijoje. Tačiau ukrainiečiai skuba papildyti, kad tai surengta ataka. Taip tikriausiai ukrainiečiai rusams nori priminti apie jų sukelto plataus masto karo sukaktį. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis leidžia suprasti, kad karas baigsis tik tada, kai Ukraina bus apginta.
„Kiekvienas normalus žmogus nori, kad karas baigtųsi. Bet niekas iš mūsų neleis, kad baigtųsi Ukraina. Štai dėl ko mes kalbėdami apie karo pabaigą pabrėžiame, kad karas turi baigtis mūsų sąlygomis. Taip pat su žodžiu „taika“ turi būti žodis „teisinga“, – sakė Ukrainos prezidentas V. Zelenskis.
Tačiau situacija fronte išlieka gana sudėtinga. Amunicijos ir karių ukrainiečiams trūksta, o rusai toliau įkyriai be perstojo bando spausti Ukrainos karius. Dėl to ukrainiečiai priėmė sprendimą trauktis iš Avdijivkos. Vakarų politikai, nors su parama neskuba, užtat rodo savo drąsą ir solidarumą su Ukraina. Šiandien Kanados, Belgijos ir Italijos premjerai, taip pat Europos Komisijos pirmininkė lankosi Ukrainoje. Volodymyras Zelenskis juos pirmiausia pasitiko čia, Hostomelyje, Kyjivo apylinkėse, kur vyko patys didžiausi mūšiai prieš dvejus metus. Po ilgų kovų rusofašistai turėjo atsitraukti.
„Ši vieta yra Maskvos nesėkmės simbolis. Ši vieta yra Ukrainos pasididžiavimo simbolis“, – sakė Italijos premjerė Giorgia Meloni.
„Jūsų kova yra mūsų kova. Jūs kovojate už savo suverenitetą, už savo teritoriją, už savo kalbą, už savo kultūrą, už savo demokratiją. Bet jūs kovojate ir už mūsų demokratiją“, – sakė Kanados premjeras Justinas Trudeau.
Ukrainiečiai sako, kad Rusijos invazija pakeitė jų gyvenimą. Net ir fronte nesantys žmonės jaučia, kad karas yra šalia.
„Aš užmigau viename gyvenime ir pabudau visiškai kitame, kur… tiesiog neturiu žodžių tam apibūdinti. Tai sugriovė daug gyvenimų, pasiglemžė daug gyvybių. Aš gyvenu nuolatiniame pavojuje, kad mane užmuš Rusijos raketos arba kad mane užims tie gyvuliai.“ vyras
„Mano vaikinas kaunasi fronto linijoje, mano šeima gyvena 40 kilometrų nuo sienos su Rusija. Dauguma mano draugų arba kariauja, arba savanoriauja armijoje. Dabar kiekviena šio gyvenimo diena yra karas.“
Kartu su ukrainiečiais išgyvena ir Lietuvos žmonės. Šiandien jie rinkosi Vilniuje…Vis dėlto Rusija prieš Ukrainą iš viso kariauja ne dvejus, o jau dešimt metų.
2014-aisiais, kai paaiškėjo, kad ukrainiečiai renkasi provakarietišką kursą, o tam besipriešinęs prezidentas Janukovičius pabėgo, Kryme prasidėjo mitingai su raginimais jungtis prie Rusijos.
Netrukus tariamų mitinguotojų puola gelbėti rusų kariniai sraigtasparniai su kariais be skiriamųjų ženklų – šie netrukus užėmė pusiasalio parlamentą ir karinius objektus. „Rusišką pavasarį“ Kremlius ėmė rengti ir visoje Rytų Ukrainoje, tačiau pasisekė rusams tik Donecke ir Luhanske, kur Rusijos apginkluoti banditai paskelbė niekieno nepripažintas liaudies respublikas ir pradėjo karą prieš Ukrainą.
Daugiau detalių rasite aukščiau esančiame vaizdo įraše.