Šiuo metu nėra prasmės nei derybose, nei Ukrainos vadovo Volodymyro Zelenskio susitikime su Rusijos Federacijos prezidentu Vladimiru Putinu. Tokią nuomonę komentare „Ukrainos pravdai“ išsakė prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Michailas Podoliakas.
Svarbiausi įvykiai Ukrainoje:
18:45 | Į Ukrainą Rusija permeta priešlėktuvines raketas iš Sant Peterburgo
Rusija iš Sankt Peterburgo į Ukrainą perveža oro gynybos sistemas ir priešlėktuvines raketas. Suomių leidinys „Yle” skelbia gautas palydovinės nuotraukas, kurios rodo, kad Rusija siunčia daug priešlėktuvinių raketų į Ukrainą, taip pat ir iš Sankt Peterburgo – vienos svarbiausių Rusijos oro gynybos sričių.
Vasarą iš bazės Zelenogorsko srityje Karelijos sąsiauryje, į šiaurės vakarus nuo Sankt Peterburgo, dingo ir paleidimo įrenginiai, ir raketos. Leidinys pažymi, kad apie įrangos perdavimą anksčiau nebuvo viešai pranešta nei Rusijoje, nei Vakarų šalyse.
Kaip rašo „Yle“, Sankt Peterburgas ilgą laiką buvo apsuptas 14 oro gynybos bazių apsauginiu žiedu. Dabar kelios jų tuščios. Karo ekspertas Marko Eklundas, leidinio prašymu išanalizavęs palydovines nuotraukas, sakė, kad įranga dingo iš 4 bazių. Be to, priešlėktuvinė raketinė įranga vasarą buvo perkelta iš kitų bazių aplink Sankt Peterburgą, greičiausiai į Ukrainą.
Eklundo teigimu, technikos perdavimas vargu ar reikšmingai susilpnins Sankt Peterburgo priešlėktuvinę gynybą, nes išvežti ginklai yra seni ir Rusijai gynybiniais tikslais nebereikalingi. Tačiau kare Ukrainoje vis dar naudojamos net senos priešlėktuvinės raketos, nes Rusija jaučia modernių didelio tikslumo ginklų stygių.
„Yle“ palydovines nuotraukas pirko iš komercinių operatorių ir papildė jas vaizdais iš „Google Earth Pro“ programos. Naujausiose nuotraukose, darytose rugpjūtį ir rugsėjį, ryškiausi pokyčiai matomi į pietvakarius nuo Sankt Peterburgo, kur dingo dvi priešlėktuvinės baterijos.
Visi paleidimo įrenginiai buvo pašalinti iš raketų baterijos netoli Kerstovo kaimo. Už pusantro kilometro į šiaurės rytus yra kita baterija, kuri taip pat buvo visiškai sunaikinta. Ten liko tik radiolokacinės stoties įranga.
Taigi iš keturių pulko baterijų liko tik dvi. Tuo pačiu metu iš vienos iš dviejų likusių baterijų buvo išimti apie 25 raketų konteineriai, kuriuose galėjo būti 100 raketų. Jie taip pat perkėlė įrangą iš bazės į pietryčius nuo Sankt Peterburgo.
Leidinys pripažįsta, kad iš Leningrado srities buvo išvežta dar daugiau įrangos, tačiau naujausių visų baterijų palydovinių vaizdų gauti nepavyko. Dauguma regione likusių priešlėktuvinių raketų priklauso S-400 raketų sistemai.
Ekspertas mano, kad pašalinta įranga daugiausiai yra sena S-300 sistema. Pagrindinis skirtumas tarp naujų ir senų sistemų yra tas, kad S-400 veikimo nuotolis yra dvigubai didesnis nei jų pirmtakų.
Eklundas mano, kad priešraketinės gynybos susilpnėjimas Sankt Peterburgo pakraščiuose yra susijęs su Rusijos raketų poreikiu karui Ukrainoje. Anksčiau Rusija, matyt, perkeldavo raketas į frontą iš bazių, esančių arčiau Ukrainos, ir iš rajonų, laikomų mažiau svarbiais nei Sankt Peterburgas.
Pavyzdžiui, Eklundas palydoviniais vaizdais stebėjo oro gynybos bazę Voroneže, centrinėje Rusijos dalyje. Pusė jos raketų parko dingo gegužės mėnesį, praėjus vos porai mėnesių po invazijos į Ukrainą.
Kadangi senosios sistemos S-300 priešlėktuvinių raketų gamyba bet kokiu atveju yra nutraukiama, Rusija galėjo nuspręsti panaudoti kuo daugiau šių raketų prieš Ukrainą, mano leidinys.
18:15 | Putiną gelbės kalinių armija?
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas renka belaisvių armiją, kad išsiųstų juos į karą Ukrainoje. Taip nutinka ne tik dėl kariškių trūkumo. „Toks diktatoriaus planas“, – sakė karo ekspertas Oleksandras Musienko. Jis įsitikinęs, kad pilnaverčių karių fronte nuteistieji nepajėgs pakeisti.
„Žmonėms, atliekantiems bausmę, visų pirma bendradarbiavimas su valstybės institucijomis nėra labai teisingas jų subkultūros žingsnis. Beje, reikia prisiminti tarybinių laikų baudžiamųjų batalionų istoriją. Juk baudžiamieji batalionai ir bausmės vietos iš tikrųjų buvo atskirti dalykai: buvo tie, kurie palaikė bausmės sumažinimą ir buvimą batalione, ir buvo tie, kurie liko kalėjime.
Ir tada tie, kurie grįžo gyvi, žinome iš istorijos, kuo tai baigėsi: didžiulės riaušės, kraujo praliejimas ir pan. Dabar, žinoma, bus dalis tų, kurie sutiks, kurie eis kariauti įvairiais pretekstais: kas užsidirbti, kas gauti amnestiją, o kas pretekstu, kad bus galima plėšikauti (manau jiems taip pat buvo pažadėta veiksmų laisvė šiuo klausimu)“, – sako Musienko. Tačiau, anot jo, yra ir kitų atvejų.
„Kaip tik vakar perskaičiau vieno iš Rusijos žmogaus teisių gynėjų pasakojimą, kuris aprašė atvejį, kaip Rusijos Federacijos vienoje iš respublikų du kaliniai buvo priverstinai išvežti, sudėti į „piltuvėlį“, nuvežti į aerodromą, o po to į karinį pasitarimą. Tai net iš principo jiems nedavė jokio pasirinkimo ir nieko neklausė. Būna ir tokių atvejų“, – sako ekspertas.
Tuo pat metu, anot jo, nepaisant visų šių „prigožiniškų“ turų po Rusijos kalėjimus, okupantai pradėjo siųsti šaukimus rezervistams visoje Rusijos teritorijoje ir šaukti į karinius susitikimus.
„Tai visų pirma vyksta dviejose organizacijose: karinio-patriotinio judėjimo BARS sausumos pajėgų organizacijoje ir Rusijos Federacijos karinių jūrų pajėgų organizacijoje „Tigras“. Žinoma, vien kaliniai karo negali laimėti. Kaliniai pavojingesni okupuotų teritorijų civiliams gyventojams. Nes labai dažnai tai baigiasi plėšimais, žmogžudystėmis, muštynėmis ir pan. Kaip okupuotų teritorijų ir ten esančių žmonių bauginimo būdas, šie žmonės (kaliniai) gali būti naudojami ten. Bet kaip kariškiai – ne“, – įsitikinęs Musienko.
Anot kai kurių žiniasklaidos priemonių, privačios karinės bendrovės „Liga“ (anksčiau – PMK Wagner) savininkas Jevhenas Prigožinas asmeniškai verbuoja kalinius Rusijos kolonijose dalyvauti kare prieš Ukrainą. Internete pasirodė vaizdo įrašas su „Wagner“ PVK savininku Jevgenijumi Prigožinu, nufilmuotu vienoje Rusijos kolonijų, kai jis kvietė kalinius prisijungti prie savanorių batalionų karui prieš Ukrainą.
Rusijos žiniasklaida išsiaiškino, kad PMK „Wagner“ karui Ukrainoje sugebėjo užverbuoti daugiau nei tūkstantį belaisvių. Komentuodamas situaciją dėl kalinių verbavimo, Prigožinas pažymėjo: „Tie, kurie nenori, kad kaliniai kovotų Ukrainos fronte siųskite savo vaikus į frontą. Arba Ukrainos frontas ir kaliniai, arba jūsų vaikai – spręskite patys“.
17:25 | Ukrainos pusė: Zelenkiui ir Putinui dabar susitikti nėra prasmės
Šiuo metu nėra prasmės nei derybose, nei Ukrainos vadovo Volodymyro Zelenskio susitikime su Rusijos Federacijos prezidentu Vladimiru Putinu. Tokią nuomonę komentare „Ukrainos pravdai“ išsakė prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Michailas Podoliakas.
„Trumpai tariant, nėra jokios prasmės nei derybų procese, nei asmeniniame prezidentų susitikime. Pirma, Rusijos Federacija vis dar tiki, kad ji turi pakankamai išteklių tam tikriems rezultatams pasiekti. Antra, bet kuris šiandieninis susitikimas yra tradicinės rusiškos istorijos žaidimas: pataisome status quo, šokame „meluojančius Minsko šokius”, pradedame naują eskalacijos etapą. Veiklos pauzė ir dar daugiau. Ir trečia, Rusija turi atsakyti už didelio masto nusikaltimus ir nesislėpti už nebaudžiamumo, karas turi pasiekti vienintelę įmanomą pabaigą. Kito kelio nėra“, – aiškino Podoliakas.
Anot jo, todėl dabar darbotvarkėje dvišalio susitikimo nėra.
„Negana to, mūsų visiškai nedomina susitikimai dėl susitikimų ar tas pats banalus Rusijos derybų „scenarijus“. Mus domina okupuotų teritorijų išlaisvinimas, reikšmingi taktiniai Rusijos Federacijos pralaimėjimai, privalomi didelio masto teisiniai įstatymai. procesų. Visa kita yra to darinys“, – sakė Podoliakas.
Kartu jis pabrėžė, kad prezidentų susitikimas galimas, jei prieš jį bus visiškai išvesta Rusijos kariuomenė, o pokalbio tema bus „pokario gyvenimo aptarimas, įskaitant reparacijų mastą, kompensacijas. dėl žalos atlyginimo ir nusikaltėlių ekstradicijos“.
Kaip pranešė UNIAN, Ukraina išsklaidė mitą, kad anklavų buvimas leis Rusijai greitai užgrobti suverenias valstybes.
16:55 | Politologas: Putinas gerai supranta, kokioje padėtyje yra
Rusijos Federacijos prezidentas Vladimiras Putinas pradėjo suprasti, kas iš tikrųjų vyksta fronte po garsiosios generalinio štabo pavaduotojo kalbos kovo 25 d., sakydamas, kad „mes neimsime jokio Kijevo, mes ten taip paprastai, o mūsų pagrindinė užduotis yra apginti Donbasą“. Tokią nuomonę per „Radio Svoboda“ išsakė politologas Andrius Piontkovskis.